„Programem budeme reflektovat různé způsoby, jak paměť a uchovávání informací ovlivňuje náš svět a jaký je vztah paměti a vědění. Bude nás zajímat jak lidská paměť z hlediska ukládání informací a jednotlivých vzpomínek, tak i paměť technologická – tedy evoluce různých technologií, které si člověk za svou historii vyvinul, aby na ně mohl svou vlastní paměť delegovat. Od vzniku písma po neuronové sítě,“ nastínil záměr hlavní dramaturg sekce Paměť Zdeněk Rychtera na webu festivalu.

Návštěvníci se mohou s vědou seznámit naživo v rámci doprovodného programu Věda v ulicích. Součástí dokumentů a filmových projekcí jsou také přednášky a diskuze na dané téma. Na programu jsou také workshopy, program pro děti na AFU Junior a bude možnost vyzkoušet si virtuální realitu.

Festival rozdává různá ocenění nejen filmům, ale také známým osobnostem v okruhu hlavního tématu. Soutěží se ve třech kategoriích: mezinárodní soutěž, československá soutěž a soutěž krátkých filmů. Výběr se koná pod taktovkou dramaturgického týmu, který celoročně mapuje pole produkce.

O vítězi poté rozhoduje odborná porota složená z předních vědců, producentů, tvůrců a také publicistů. Diváci a studenstvo mají také vlastní ceny, které udělují a hlasují v nich. Poslední jsou ceny za popularizaci osobnosti a instituce. Vítězné filmy se promítají v závěrečný den na všech festivalových místech.

Tento ročník si rovněž připomene a bude věnován poctě vědkyni, aktivistce a výzkumnici šimpanzů Jane Goodall a rovněž americkému spisovateli Cormacu McCarthymu. Kromě soutěžní sekce Paměť jsou součástí festivalu i nesoutěžní sekce.

„V programu se objeví sekce Resilience, Přirozenost a příroda, O houbách a lidech, Dynastie: Dinosaurovci a Věda v popkultuře,“ uvádí festival na svém webu. Nabídka je enormní, vybere si i ten, kdo se o vědu nezajímá.

Mezi již tradiční body programu na festivalu patří Daniel Stach nebo podcast Čelisti, který se z festivalu vysílá živě.

Do Olomouce také zavítá spisovatelka a influencerka Karolína Zoe Meixnerová.

Můžeme se těšit i na zahraniční hosty – novináře Dana Schreibera, který uvede jeho přednášku nebo producentku Jessicu Harrop nominovanou na Oscara. Zmínit můžeme také dokumentaristku s českými kořeny Katerinu Cizek, režiséra Karola Jalochowskeho nebo neurovědkyni Abigail Marsh.

Nové lokality

Letos se AFO rozprostře i na zbrusu nových lokalitách, jednou z nich je bývalé kino Central a také zrekonstruovaný Červený kostel Vědecké knihovny. Již standardně má AFO základnu v Uměleckém centru Univerzity Palackého na Konviktu. Festivalových míst je celkem 12 a jejich podrobný přehled naleznete ZDE.

AFO klade velký důraz na udržitelnost, snaží se tak v průběhu festivalu eliminovat možné negativní dopady akce a iniciuje lepší přístup k celé planetě. I když se samotný festival bez uhlíkové stopy neobejde, snaží se jí alespoň minimalizovat. Během posledních ročníků mají už zažitá určitá pravidla jako je veganské a vegetariánské jídlo, minimalizování objemu tištěných materiálů, recyklace a mnoho dalších.

Diváci se mohou účastnit festivalu po založení akreditace, základní akreditace je zdarma. Pokud si ale chcete užít nemálo výhod, které festival umožňuje, doporučujeme zakoupit si jednu ze tří speciálních „vesmírných“ akreditací. Umožní vám například rezervaci místa v sále nebo budete mít zdarma kousky z AFO merche.

Neodmyslitelnou součástí AFO vesmíru je i Music is Science. Zastřešený prostor na parkánu na Konviktu v Olomouci nám letos nabídne ještě větší jeviště. Návštěvníci si musí ale dávat pozor, aby jim jejich akreditace umožnila vstup.

Stěžejní součástí je také sekce Industry 4Science určená pro prosazování vědy a přiblížení vědeckých poznatků a objevů, následně Camp 4Science, který je zaměřený na vývoj populárně-vědeckých dokumentárních projektů.

Bližší informace o festivalu, programu i akreditacích najdete na webu AFO.

Dominika Blažková