OLOMOUCKO

Šantovka slaví
KDY: sobota 14. října, 10-22 hodon
KDE: Galerie Šantovka a plocha před obchodním centrem (hudební program)
ZA KOLIK: vstup zdarma
PROČ PŘIJÍT: Oslavy 10. narozenin Galerie Šantovka zvou na pestrý hudební program i spoustu atrakcí, vystoupení a nevšední zábavy. Na ploše před obchodním centrem zahrají mimo jiné Lake Malawi, Adam Mišík či kapela O5 a Radeček. K vidění tam bude i laser show, v pauzách to rozjede DJ a po celý den bude k dispozici Šantovka chill out zóna. Uvnitř nákupní galerie si bude možné užít simulátory dopravních letadel či F1, fashion & dance performance, akrobatická vystoupení, interaktivní hrací zónu či světelnou show.

Taneční párty v rámci oslav 10. narozenin Galerie Šantovka, 10. září 2023
Šantovka slaví: kapely, unikátní show i akrobati v obchoďáku

Taneční párty jako oslava desátých narozenin Galerie Šantovka, 2. září 2023, OlomoucTaneční párty jako oslava desátých narozenin Galerie Šantovka, 2. září 2023, OlomoucZdroj: Deník/Lukáš Kaboň

Neon Run
KDY: pátek 13. října, start v 19 hodin
KDE: Výstaviště Flora Olomouc, Smetanovy a Čechovy sady, start u pavilonu Flora
ZA KOLIK: startovné na místě 700 korun dospělí, 400 korun děti
PROČ PŘIJÍT: Nevšední běh nočními olomouckými parky pro celou rodinu. Pětikilometrovou trať rozzáří neonové stromořadí, létající deštníky, houbový ráj či mořský svět. Nebude chybět zářící tunel i noční after party. V ceně základního startovného je také svítící neonová tyč.

Na start letošního ročníku olomouckého Neon Run dorazilo dva tisíce účastníků.Na start olomouckého Neon Run 2022 dorazilo dva tisíce účastníků.Zdroj: Deník/Petra Poláková-Uvírová

Výlov Šumvaldského rybníka
KDY: pátek 13. - neděle 15. října
KDE: rybník v Šumvaldu u Uničova
ZA KOLIK: vstup zdarma
PROČ PŘIJÍT: Podzimní výlov Šumvaldského rybníka zve na nevšední atmosféru, rybí speciality i bohatou rybí tombolu. Možnost zakoupení živých ryb (kapr, amur, sumec, štika, pstruh, tolstolobik). K poslechu bude hrát živá hudba Karamel Music.

Výlov Hradeckého rybníka v Tovačově.
Výlov v Tovačově je tady! Rybí dobroty o víkendu zavoní i v Šumvaldu

Výlov Šumvaldského rybníkaVýlov Šumvaldského rybníkaZdroj: DENÍK

Otevřené hasičské stanice
KDY: pátek 13. října, od 9 do 12 a od 13 do 17.30 hodin
KDE: hasičské stanice v Olomouci, Litovli, Šternberku a Uničově
ZA KOLIK: vstup zdarma
PROČ PŘIJÍT: Posadit se do kabiny hasičské cisterny, vyzkoušet si zásahovou přilbu nebo dýchací přístroj a dozvědět se spoustu zajímavostí může každý, kdo v pátek 13. října přijde na některou z hasičských stanic v Olomouckém kraji. Ty otevřou dveře dětem i dospělým u příležitosti Dne požární bezpečnosti. Bude možné si prohlédnout zblízka stanici i techniku, někde budou k vidění také ukázky zásahů.

Exota Olomouc
KDY: pátek 13. - sobota 14. října (8-18 hodin), neděle 15. října (8-17 hodin)
KDE: Výstaviště Flora Olomouc
ZA KOLIK: dospělí 190 korun, děti 90 korun
PROČ PŘIJÍT: Do Olomouce se po pěti letech vrací populární výstava exotického ptactva. Předvede se na čtyři tisícovky exotických a často také vzácných ptáků, expozice zaplní kromě hlavního pavilonu A také další dva pavilony i Sbírkové skleníky.

Exota Olomouc
Exota Olomouc se vrací. Ve velkém stylu

Exota Olomouc 2018. Kakadu inkaExota Olomouc. Kakadu inkaZdroj: Deník/Jiří Kopáč

Oktoberfest Chomout
KDY: sobota 14. října, 10-22 hodin
KDE: Pivovar Chomout, Olomouc-Chomoutov
ZA KOLIK: vstup zdarma
PROČ PŘIJÍT: Podzimní bierfest v pivovaru Chomout. Těšit se můžete na chomoutovské ležáky (včetně jednoho speciálního) i svrchňáky do tupláku, vepřové speciality, preclíky, pálenky, pivní soutěže a pořádnej rokec od Old School Rock Band. Prohlídky pivovaru během celého odpoledne.


Pivovar Chomout.Pivovar Chomout.Zdroj: Pivovar Chomout

Night Run
KDY: sobota 14. října, 14 – 21 hodin, start hlavního běhu 19:15
KDE: Smetanovy a Čechovy sady, Olomouc
ZA KOLIK: startovné: hlavní závod 700 korun, family run 300 korun
PROČ PŘIJÍT: Největší běžecká akce na Výstavišti Flora, které se každý rok účastní okolo dvou tisíc běžců. Olomouckými parky se od odpoledne až do noci poběží několik závodů: NN Night Run na 10 km, KPMG štafeta 2x5km, Avon běh za zdravá prsa na 5 km, dětské závody Kids Cup či nezávodní Nutrend Family Run. Čelovky na noční závod povinné!

Noční běh. Ilustrační fotoNoční běh. Ilustrační fotoZdroj: DENÍK/Pavel Sonnek

Podzimní mlsání na hradě
KDY: sobota 14. října, 10-15 hodin
KDE: Hrad Šternberk
ZA KOLIK: plné vstupné 260 korun, snížené 210 korun, děti do 17 let – 80 korun
PROČ PŘIJÍT: Gurmánský festival na šternberském hradě. Degustace jídel v exkluzivním prostoru Lichtenštejnská kuchyně. Všechny pokrmy budou inspirované kuchařskou knihou „Dobrá kuchařka českých šlechticů a měšťanů od gotiky po baroko“. V ceně jsou zahrnuté kostýmované prohlídky celého hradu a ochutnávky vybraných jídel.

Topinkové hody u řeky
KDY: sobota 14. (od 11 hod) - neděle 15. října (do 19. hod) 
KDE: vodácké tábořiště v Horce nad Moravou
ZA KOLIK: vstup zdarma
PROČ PŘIJÍT: Hody pro milovníky topinek v pohodovém prostředí vodáckého kempu. Servírovat se bude topinka s tvarůžkovým tatarákem, s hovězím tatarákem, se šunkou a sýrem, s volským okem či s masovo-zeleninovou směsí.

Ilustrační fotografie.Ilustrační fotografie.Zdroj: archiv

Kam o víkendu ve Zlínském kraji?

Chovatelské trhy na Výstavišti v Kroměříži, červen 2023.
Kam o víkendu? Na farmářské i chovatelské trhy, Kávafest nebo jazzový festival

PROSTĚJOVSKO

Módní přehlídka
KDY: pátek 13. října, od 19 hodin
KDE: Kino Oko, Němčice nad Hanou
ZA KOLIK: 190 korun
PROČ PŘIJÍT: Krásné róby, pohledné dámy a urostlí chlapi. Modelové a modelky předvedou na molu v němčickém kině kolekce regionálních návrhářů. Moderátorem večera je Libor Čada.

Den regionální železnice
KDY: sobota 14. října, od 9 do 17 hodin
KDE: železniční stanice, Čelechovice na Hané
ZA KOLIK: zdarma, jízdné dle platného ceníku
PROČ PŘIJÍT: Slavnostní příjezd historického vlaku do železniční stanice Čelechovice na Hané je v 10.06 hodin. Akce se koná u příležitosti 140 let tratě Olomouc – Čelechovice na Hané. Zvláštní vlak potáhne parní lokomotiva Rosnička 464.202, který vyjede z hlavního nádraží v Olomouci. V Čelechovicích na Hané bude zajištěno občerstvení formou polní kuchyně. Vystoupí folklorní soubor Kosíř a připraven je bohatý doprovodný program s železniční tematikou. Moderovaná prezentace historických vozidel z deponie olomouckého ČD Muzea bude na odstavné koleji.

Parní lokomotiva RosničkaParní lokomotiva RosničkaZdroj: Martin Pelikán

LHK Jestřábi Prostějov - HC RT Torax Poruba
KDY: sobota 14. října, od 17 hodin
KDE: Zimní stadion, Prostějov
ZA KOLIK: 200 korun
PROČ PŘIJÍT: Třaskavý hokejový duel dvou špičkových celků Chance ligy. Prostějovští Jestřábi přivítají vedoucí tým soutěže z Ostravy. Oba celky se vezou na vítězné vlně a vzájemný souboj slibuje vrcholný sportovní zážitek.

Jestřábi zdolali houževnatý Sokolov a mohli společně s fanoušky slavit letošní první výhru v Chance lize. Foto: Jakub Šustr, se svolenímIlustrační fotoZdroj: Deník/VLP Externista

Halloween na zámku
KDY: sobota 14. října, od 13 hodin
KDE: Zámek Plumlov
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Halloweenská zábava pro malé i velké na Zámku Plumlov, nabídne velkou halloweenskou show. Bát se budete i ve strašidelném sklepení s oživlými hallowenskými postavami, které dokreslí promítání filmů s rodinou Simpsonových.

V sobotu se na plumlovském zámku konala tradiční halloweenská akce.Ilustrační fotoZdroj: Deník / Trunda Jiří

Indiánské války
KDY: neděle 15. října, od 11 hodin
KDE: Zámecký park, Čechy pod Kosířem
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné
PROČ PŘIJÍT: Pravá nefalšovaná koloniální bitva v podání skupin milovníků válečné historie. Po bitvě budou mít návštěvníci možnost nahlédnout do vojenského ležení.

HRANICKO A PŘEROVSKO

Otevřené hasičské stanice
KDY: pátek 13. října, od 9 do 12 a od 13 do 17.30 hodin
KDE: hasičské stanice v Přerově, Lipníku nad Bečvou, Hranice a Kojetín
ZA KOLIK: vstup zdarma
PROČ PŘIJÍT: Posadit se do kabiny hasičské cisterny, vyzkoušet si zásahovou přilbu nebo dýchací přístroj a dozvědět se spoustu zajímavostí může každý, kdo v pátek 13. října přijde na některou z hasičských stanic v Olomouckém kraji. Ty otevřou dveře dětem i dospělým u příležitosti Dne požární bezpečnosti. Bude možné si prohlédnout zblízka stanici i techniku, někde budou k vidění také ukázky zásahů.

Podzimní farmářské trhy
KDY: sobota 14. října od 9 do 17 hodin
KDE: Masarykovo náměstí, Hranice
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Farmářské dobroty a spoustu dalšího zboží nabídnou Podzimní farmářské trhy. Těšit se můžete na regionální potraviny, med a medové výrobky, mošty, sirupy i maso ve skle, výrobky z rakytníku, koření i dárkové kornouty. Budete si moci vychutnat také sušené ovoce, domácí víno a medovinu. Připraven bude bohatý doprovodný program a živá hudba po celou dobu trhů. V 9 hodin vystoupí Country kapela Dallas z Lipníku nad Bečvou, ve 13 hodin bude následovat pop gospelová skupina Good Work a od 15 hodin uslyšíte písničkáře René Matláška. Děti si užijí malování na obličej i kolotoč.

Farmářské trhy v Hranicích se v sobotu vydařily.Farmářské trhy 2022 v Hranicích.Zdroj: Deník/Dagmar Rozkošná

Podzimní slavnost
KDY: sobota 14. října od 13 do 17 hodin
KDE: Skautská přírodní zahrada, Hranice
ZA KOLIK: vstupné je dobrovolné
PROČ PŘIJÍT: Podzimní slavnost se uskuteční tuto sobotu ve Skautské přírodní zahradě (vstup z ulice Zborovská). Na program je moštování, hadi na ohni, podzimní tvoření, pohybové aktivity pro malé i velké, malování pro děti na obličej, pletení květinových věnečků a mnohé další.

Koncert dechových orchestrů
KDY: sobota 14. října od 16.30 hodin
KDE: Sokolovna, Hranice
ZA KOLIK: vstupné je dobrovolné
PROČ PŘIJÍT: Koncert dechových orchestrů věnovaný ke 100. výročí založení ZUŠ Hranice, v pořadí již 15. ročník, se koná v Sokolovně Hranice. Účinkují Dechový orchestr ZUŠ Hranice a Lašský dechový orchestr. Jako host vystoupí Ústřední hudba Armády ČR.

Strašidlácké hrátky
KDY: sobota 14. října od 19.15 hodin
KDE: Laguna, Bašta U Dokládalů, Přerov
PROČ PŘIJÍT: Na noční lampiónový pochod za strašidly se můžete těšit už tuto sobotu. Start je mezi 19.15 až 20. hodinou. Na svícení si přineste lampiony, baterky strašidla rádi nemají. Bohaté občerstvení je zajištěno, bude i možnost opéct si buřtů na ohni.

Strašidlácké hrátky u LagunyStrašidlácké hrátky u LagunyZdroj: Deník/Dagmar Rozkošná

Slavnostní výlov Hradeckého rybníka
KDY: sobota 14. a neděle 15. října od 8.30 hodin
KDE: hráz Hradeckého rybníka, Tovačov
PROČ PŘIJÍT: Ochutnávka rybích specialit, prodej živých ryb či atrakce pro děti. To vše čeká tento víkend návštěvníky tradičního výlovu Hradeckého rybníka v Tovačově. K poslechu zahrají Šediváci. Pro zájemce bude zpřístupněn tovačovský zámek k prohlídce od 9 do 16.30 hodin.
Výlov Hradeckého rybníka v Tovačově. 16. října 2021Výlov Hradeckého rybníka v Tovačově. 16. října 2021Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

ŠUMPERSKO A JESENICKO

Fashion charity Night v Resortu Sobotín
KDY: sobota 14. října od 17 hodin
KDE: Resort Sobotín
ZA KOLIK: 490 korun (v ceně welcome drink)
PROČ PŘIJÍT: Přijďte do Sobotína na charitativní módní přehlídku, kterou vás jako moderátor provede Braňo Polák. Můžete se těšit na společenské a svatební šaty od Hanell Bridal, na trendy oblečení v duchu minimalismu od Contractor a v neposlední řadě i na kolekci Děti dětem. Dále se můžete těšit na vystoupení zpěvačky Valerie Kaňové. Veškerý výtěžek z módní přehlídky bude věnován Janu Kuňákovi.

Jazz in Hall nabídne Monkey Business nebo Martina Chodúra
KDY: pátek 13. října a sobota 14. října vždy od 19.30 hodin
KDE: Zábřeh - sklepení zámku, tenisová hala
ZA KOLIK: sobotní večer 390 korun v předprodeji a 450 Kč na místě, páteční večer 190 korun
PROČ PŘIJÍT: Druhý říjnový víkend v Zábřeze patří festivalu Jazz in Hall. Devatenáctý ročník jazzově laděné akce představí, jak je zvykem, zajímavé hudební hosty v prostorách zámeckého sklepení nebo tenisové haly. Letos láká na pop/funky kapelu Monkey Business s frontmanem Matějem Ruppertem a zpěvačkou Terezou Černochovou nebo zpěváka Martina Chodúra, který vystoupí s domácím Moravia Big Bandem.
Monkey Business.Monkey Business.Zdroj: Se souhlasem Petry Kucinové

Do Mohelnice se sjedou špičkové modelky i návrháři
KDY: pátek 13. října od 19.30 hodin
KDE: DK Mohelnice
ZA KOLIK: 370 korun, 350 korun, 270 korun na stání
PROČ PŘIJÍT: Zveme Vás na 53. autorskou módní přehlídku. Již tradičně zde Luděk Hanák představí svou novou kolekci. Jeho hosty budou přední módní návrháři Sandra Mark, Iveta Řádková, Yvona Leitner, Petr Kalouda, Pavel Jevula, Martin Čapek a přední modelky. Módní přehlídky TOP STYL jsou ojedinělé svou atmosférou, která je neopakovatelná. Od samého vzniku módních přehlídek TOP STYL se stalo samozřejmostí prezentovat tvorbu předních módních návrhářů, kterou navštěvují diváci, agentury a hosté prakticky z celé republiky, a co je důležité, rádi se na každou další akci znovu vracejí. Večerem bude provázet Jan Čenský.

Jan Čenský slaví šedesátinyJan Čenský.Zdroj: Deník Šíp

Kam o víkendu v Moravskoslezském kraji?

Burger festival v Ostravě. Ilustrační foto.
Kam o víkendu? Ostrava láká na veletrh úspor, ježky, vláčky a Bílé Tygry