OLOMOUCKO

Adventní víkend na náplavce
KDY: pátek 8. - neděle 10. prosince
KDE: náplavka na nábřeží Josefa Jařaba, Olomouc
ZA KOLIK: vstup zdarma
PROČ PŘIJÍT: Premiérové vánoční trhy na náplavce se stánky a lákavým programem vyvrcholí druhý adventní víkend. V pátek tam zahraje harmonikářka Tereza Kniežová (od 16 hod) a Cimball Hell Band (18h). Sobotní program začne v 15 hodin pohádkou O zlatém prasátku, poté vystoupí pěvecký soubor Bobule. Od 17 hodin to u Moravy rozjede Pražský výběr tribute s hity legendární kapely, od 18 hodin pak zahraje Matěj Plíhal. V neděli budou na náplavce řádit děsiví čerti Krampusáci (od 16 hod) a program uzavře koncert Sugar spice holding company (18h).

Vánoční trhy na olomoucké náplavce začaly, 5. prosince 2023Vánoční trhy na olomoucké náplavce začaly, 5. prosince 2023Zdroj: Deník/Magda Vránová

Olympic na Floře
KDY: sobota 9. prosince (20 hod)
KDE: Výstaviště Flora Olomouc
ZA KOLIK: 790 Kč
PROČ PŘIJÍT: Velký vánoční koncert nestárnoucí legendy české hudební scény, která slaví 60 let. Na olomouckém výstavišti zazní největší hity kapely v programu nazvaném Olympic 60, 1963 - 2023 … vlak, co nikde nestaví!

Olympic v Klatovech.Olympic.Zdroj: Deník/Daniela Loudová

Vánoční trhy v Olomouci
KDY: pátek 8. - neděle 10. prosince
KDE: Horní náměstí, Olomouc
ZA KOLIK: vstup volný
PROČ PŘIJÍT: Páteční program na Vánočních trzích na Horním náměstí v Olomouci zahájí koncert kapely Fleret (17h), od 19 hodin pak zahraje Triangl band. V sobotu si v kouzelně nazdobeném centru můžete užít Gastro show Pavly Krmelové, šéfcukrářky restaurace Perk v Šumperku (od 15 hodin), v neděli jsou pak na podiu na programu dvě pohádky Divadla Tramtarie: Terezka a kouzelné autíčko (od 11 hod) a O popleteném kouzelníkovi (od 15 hod).

Z koncertu kapely Fleret v Městském společenském domě v Kolíně.Z koncertu kapely Fleret.Zdroj: Zdeněk Hejduk

Adventní Selské trhy
KDY: sobota 9. prosince (7-12 hod)
KDE: tržnice, Olomouc
ZA KOLIK: vstup volný
PROČ PŘIJÍT: Na olomoucké tržnici na vás čeká tematická vánoční nabídka sortimentu od regionálních prodejců a místních producentů. Doplní ji prezentace organizací zajišťujících sociální péči a pomoc (např. DC 90 Topolany). Jejich zástupci nabídnou své výrobky, návštěvníci Selských Adventních trhů mohou podpořit jejich činnost. Akce tak má charitativní podtext, na olomoucké městské tržnici v čase adventu můžete podpořit potřebné.

PROSTĚJOVSKO

Vánoční bleší trhy na zámku
KDY: sobota 9. prosince, od 13 hodin
KDE: Zámek Ptení
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné
PROČ PŘIJÍT: Trošku netypické vánoční trhy. Kdo má doma nepotřebné věci může je zkusit prodat, třeba ještě poslouží a někoho potěší. Věci můžete i směnit za věci takzvaný swap. Vánoční atmosféru podpoří prodej svařáku a teplé medoviny. Po ukončení prodeje začne after-párty s reprodukovanou hudbou. Přespolní mají možnost na zámku přenocovat, ale je to spíše pro otrlé povahy. Vystavující i účinkující mají vstupné dobrovolné, na podporu zámku.

Putování adventem
KDY: sobota a neděle 9. a 10. prosince, od 14 hodin
KDE: Zámek Plumlov
ZA KOLIK: dospělí 150 korun, děti do 14 let 80 korun, studenti a senioři 120 korun
PROČ PŘIJÍT: Tematicky laděné adventní prohlídky plumlovského zámku zaměřené na období adventu v dávných dobách. Co se děje na zámku když dorazí hraběcí rodina? Jaké jsou tradice a zvyky z dob našich prababiček, na které by se nemělo zapomenout? To vše uvidíte na zámku v podání dobově oblečených průvodců.

Netradiční prohlídka plná zajímavostí o Vánocích a vánočních zvycích se o víkendu odehrála na zámku Plumlov.Ilustrační foto.Zdroj: DENÍK/Lukáš Horák

Krampus pekelná a ohnivá show
KDY: sobota 9. prosince, od 17 hodin
KDE: sportovní areál, Olšany u Prostějova
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné
PROČ PŘIJÍT: Ohňová show v podání skupiny Novus Origo, pekelná show Krampus čertů z Krkonoš. Místní hasiči z Hablova a Olšan připraví pestré občerstvení v podobě langošů, kýty na grilu, vepřového guláše, svařáku a punče.

Průvod krampusáckých čertů se konal v sobotu v trutnovském kempu Dolce.Ilustrační foto.Zdroj: Jan Bartoš

Vánoční hvězdy Orionu
KDY: neděle 10. prosince, od 14 hodin
KDE: Kino OKO, Němčice nad Hanou
ZA KOLIK: zdarma, nutná rezervace
PROČ PŘIJÍT: Středisko volného času Orion Němčice nad Hanou slaví 30. výročí fungování. Při této příležitosti o druhé adventní neděli předvedou své umění všechny kroužky od mažoretek miniorionek, přes orientální tanečnice až po gymnasty a divadelníky. Vystoupení se konají ve 14, 15.45 a 17.30 hodin. Vzhledem k omezené kapacitě sálu je nutné si vstupenky předem rezervovat.

PŘEROVSKO A HRANICKO

Vánoční Hranice: Roman Dragoun & Futurum a Blue Cimbal
KDY: pátek 8. a sobota 9. prosince od 17 hodin
KDE: Masarykovo náměstí, Hranice
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Koncert Romana Dragouna a jeho kapely Futurum se uskuteční v rámci vánočního programu na Masarykově náměstí. Roman Dragoun je jednou z největších osobností brněnského rocku. Je nejen zpěvák, ale i skladatel a klávesista. Začínal ve skupině Regenerace, pak následoval Progres 2, odkud odešel, aby založil Futurum, následuje Stromboli, podíl na mnoha hudebních projektech, řada muzikálů, v roce 2002 spoluzaložil skupinu T4, obnovil Futurum a hraje i se skupinou Progres 2. V roce 2012 byl uveden do Beatové síně slávy.
Koncert kapely Blue Cimbal se uskuteční v rámci vánočního programu v sobotu 9. prosince od 17 hodin na Masarykově náměstí. Blue Cimbal je pop-rocková kapela, která přináší esenciální radost z písní, v energické interpretaci propojuje ryzí melodiku mnoha jejích druhů a spojuje novodobé songy s písněmi lidovými. Představuje tak širokou hudební plejádu od neklidného ducha vlastních pop-rockových počinů, skrze kouzelnou atmosféru a mystiku lidových písní, až ke koření světových hitů velkých jmen jako jsou U2, Sting, Pink Floyd, Peter Gabriel aj. ve zcela nových úpravách.

Ve Vinyl Club & Cafe v Plzni zahrál legendární Roman DragounRoman DragounZdroj: Josef Kůda

November 2nd
KDY: pátek 8. prosince od 20.30 hodin
KDE: Karnola, Hranice
ZA KOLIK: 180 korun
PROČ PŘIJÍT: Koncert November 2nd se uskuteční v pátek v Karnole. November 2nd se na domácí půdu vracejí s novým, eponymním albem, který muzikanti kolem zpěvačky a kytaristky Alexandry Langošové několik let upravovali pod vedením producenta Borise Carloffa.

Kapela November 2nd vydala nové album.Kapela November 2nd vydala nové album.Zdroj: Marek Musil, se souhlasem

Mikulášovy patálie
KDY: sobota 9. prosince od 13 hodin
KDE: hospůdka Gól na SK Hranice
ZA KOLIK: 50 korun za dítě
PROČ PŘIJÍT: Odpoledne plné soutěží a her s názvem Mikulášovy patálie se uskuteční v hospůdce Gól na SK Hranice. Čaj pro děti je celé odpoledne zdarma. Celým programem děti povede andílek, který od nich bude potřebovat pomoct, těšit se kromě her můžete i na Mikulášské dílničky a tombolu. Vezměte si s sebou teplé oblečení, akce se bude konat za každého počasí.

Benefiční odpoledne
KDY: sobota 9. prosince od 15 hodin
KDE: farní dvůr kostela sv. Vavřince, Přerov
PROČ PŘIJÍT: Přijďte si v sobotu zpříjemnit adventní čas. Na Benefičním odpoledni vystoupí ve farním dvoře kostela svatého Vavřince cimbálová muzika Falešnica. Nebudou chybět dobroty z udírny, finanční výdělek bude použit na dofinancování zvonu smíření.

Jiří Meca – romantická kytara
KDY: sobota 9. prosince od 18 hodin
KDE: Slavnostní síň města Přerova
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné
PROČ PŘIJÍT: Kytarista Jiří Meca představí posluchačům výběr skladeb z 19. století. Skladby budou hrány na originální romantické kytary.

Vánoce 2023 ve Zvonařství
KDY: sobota 9. a neděle 10. prosince od 10 do 17 hodin
KDE: Zvonařská dílna Dytrychovi, Brodek u Přerova
PROČ PŘIJÍT: Na tradiční vánoční událost ve zvonařství v Brodku u Přerova můžete vyrazit tento víkend. Přijďte vnímat krásu řemesla s vůní vánoční atmosféry, výstavu a také novinky v podobě Andělského zvonku a jiných miniatur, to vše s kalíškem zvonařského punče.

Tradiční Vánoce ve zvonařství v Brodku u PřerovaTradiční Vánoce ve zvonařství 2020 v Brodku u PřerovaZdroj: Deník / Zdeněk Vysloužil

ŠUMPERSKO A JESENICKO

Petr Špaček & Band + Sedmikrásky v Šumperku
KDY: neděle 10. prosince od 19 hod.
KDE: Dům kultury Šumperk
ZA KOLIK: 330 Kč - 490 Kč
PROČ PŘIJÍT: Petr Špaček je jeden ze zakladatelů a členů kvarteta Cello Republic. Vystudoval violoncello v Bostonu (USA), vyhrál rozhlasovou soutěž Českého rozhlasu a jako sólista koncertoval už téměř se všemi českými orchestry. Nezastupitelnou roli v jeho sólovém projektu hrají členové doprovodného bandu. Jana Kubína, Jakuba Ebena a Štěpána Váňu mimo kamarádství spojuje láska k hudbě. Všichni tři do koncertu vnášejí každý svůj element a přispívají tak k jedinečným aranžím nejrůznějších populárních skladeb, které ladí uchu i oku posluchače.

Petr Špaček Vánoce 2023Petr Špaček Vánoce 2023Zdroj: Petr Špaček

Dagmar Koverdynská: Dřevěné sochy
KDY: pátek 8. prosince od 17 hod.
KDE: Muzeum Šumperk
ZA KOLIK: plné vstupné 50 Kč, snížené 30 Kč, děti do 6 let zdarma
PROČ PŘIJÍT: Na přelomu roku se do šumperského muzea s velkou autorskou výstavou vrací sochařka Dagmar Koverdynská, která žije a tvoří v Novém Malíně. Autorka se věnuje výhradně dřevěné skulptuře, jejíž přímočaře sdělovaný duchovní obsah je pro diváka dobře srozumitelný. Její rukopis charakterizuje starosvětsky stylizovaná, převážně figurální tvorba, doplněná přírodními motivy a symboly. Výstava bude zahájena vernisáží 8. prosince v 17 hodin. Na vernisáži vystoupí malínská kapela PospaBand. Výstava je pořádána za podpory obce a obyvatel Nového Malína.

Vánoční jarmark s prodejní výstavkou ve Zlatých Horách
KDY: neděle 10. prosince od 10 hod.
KDE: náměstí Svobody, Zlaté Hory
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Město Zlaté Hory vás srdečně zve na vánoční jarmark s prodejní výstavkou Klubu žen. Čeká na vás doprovodný program, kde vystoupí Valášek Zlaté Hory, skupina MYRUN i mateřská škola. Dále se můžete těšit na tvořivou dílničku pro děti, vánoční tradice, stánkový prodej, teplý svařák a občerstvení.