OLOMOUCKO

Hanácké Benátky
KDY: sobota 10. června, od 10 hodin (park), od 12 hodin (náměstí)
KDE: náměstí Přemysla Otakara, park Míru, Litovel
ZA KOLIK: dospělí a děti od 11 let 250 korun v předprodeji / na místě 300 korun
PROČ PŘIJÍT: Populární městský festival v Litovli. Na náměstí vystoupí Pavel Callta, poprocková kapela Crossband, slovenští rockeři Desmond či zpěvačka Monika Absolonová. Večerním vyvrcholením pak bude roztančený nářez kapely Monkey Business (od 20:30). V parku Míru zábava pro děti: hry, interaktivní klaunský program, minizoo, loutkové divadelní pohádky, tajuplný svět podivuhodných her Jiřího Šebesty, lunapark a mnoho dalšího.

Monkey BusinessMonkey BusinessZdroj: Pavel Sojka

Otevření olomoucké náplavky
KDY: sobota 10. června, od 10 do 21.30 hodin
KDE: náplavka u řeky Moravy v Olomouci, mezi mosty v Masarykově a Komenského ulici
ZA KOLIK: vstup volný
PROČ PŘIJÍT: Premiéra oživení olomoucké náplavky s celodenní zábavou. Na příchozí čeká program pro děti, pianothéka Richarda Pogody a vystoupení kapel Hangover, Sugar snd Spice Holding Company, Všude jinde vyprodáno a Lina Karo music. Plavby ololodí, námořnické dílničky pro děti a občerstvení.
Olomoucká náplavka. Ilustrační fotoOlomoucká náplavka. Ilustrační fotoZdroj: Deník/Daniela Tauberová

Olomoucká náplavka. Ilustrační foto
Olomoucká náplavka otevírá, u řeky budou hrát kapely. Tady je program

Retro Music Festival
KDY: sobota 10. června, od 14 hodin
KDE: Korunní pevnůstka Olomouc
ZA KOLIK: dospělí od 990 korun
PROČ PŘIJÍT: Velká celodenní párty s hudebními hvězdami „devadesátek“ naživo. Na podiu to rozjede například Verona, Lunetic, Rednex i světová diskotéková legenda Twenty 4 Seven. Den plný zábavy, skvělá vystoupení, osvěžující drinky, jídla z vyhlášených foodtrucků.

RednexRednexZdroj: repro DENÍK

Retro music festival s hudbou z "devadesátek". Ilustrační foto
Velká devadesátková párty v Olomouci. Pevnůstku roztančí Retro Music Festival

Dětský den na Hradisku
KDY: sobota 10. června, od 14 hodin
KDE: zahrada Klášterního Hradiska, Vojenská nemocnice Olomouc
ZA KOLIK: vstup volný
PROČ PŘIJÍT: Spousta zábavy pro malé i velké, bohaté občerstvení. Oblíbené nafukovací atrakce, tvořivé dílničky, exhibice hasičů s pěnivým překvapením pro všechny. Akci pořádá nadační fond Život tady a teď a nebude chybět ani oblíbený dobročinný bazárek.

Latino Fest
KDY: sobota 10. června od 11 do 22 hodin
KDE: OpenWine Garden, ul. Na Střelnici, Olomouc
ZA KOLIK: vstup volný
PROČ PŘIJÍT: vystoupení latinskoamerické hudební skupiny, taneční workshop s Doris Martinez, salsa party s DJ Alešem, samba show se Zulay Fonseca. Degustace vín, latinskoamerické koktejlové speciality, tematické tapas. Ukázka jihoamerických řemesel, expozice fotografií z Amazonie. Malování a zábava pro děti.

Ilustrační fotoIlustrační fotoZdroj: Deník/Radka Doležalová

Víkend starých řemesel
KDY: sobota 10. června, 10 - 18 hodin, neděle 11. června, 10 – 16 hodin
KDE: Olomoucký Fort XIII Nová Ulice (za aquaparkem)
ZA KOLIK: děti 6 - 15 let 50 korun / dospělý 150 korun/ senior nad 65 let 100 korun
PROČ PŘIJÍT: Pestrý program pro malé a velké všechny fanoušky historie. Živá hudba, tábor římské legie, ukázka ležení z období středověku, ukázka tábora vojáků Třicetileté války. Historický jarmark, občerstvení, přednášky. Ukázky starých řemesel (mimo jiné brašnářství, ševcovství, řezbářství, hrnčířství, středověká výšivka a pletařství, tkaní, středověká kuchyně, římská kuchyně, felčařství, historické lékařství, ale i hrdelní právo či alchymie.

Ilustrační fotoIlustrační fotoZdroj: Deník

Slavnosti Černého orla
KDY: sobota 10. června, 14 – 19 hodin
KDE: ul. I.P. Pavlova (naproti kostelu), Olomouc
ZA KOLIK: vstup volný
PROČ PŘIJÍT: Další ročník slavnosti připomínající staroslavný novoulický hostinec U černého orla, kde se v r. 1805 sešel u společného stolu car Alexandr I. a císař František I. než pokračovali ke Slavkovu na Napoleona. Jarmark, vystoupení šermířů, malování na obličej, soutěž pro děti, Kašpárkovo divadlo, skákací hrad. Pivo, limo, makrely.

PROSTĚJOVSKO

Nejlepší punkovej fest
KDY: pátek 9. a sobota 10. června, od 15 hodin
KDE: zámek Ptení
ZA KOLIK: 300 korun jednodenní, 500 korun dvoudenní
PROČ PŘIJÍT: Zajímavá hudební všehochuť od rockových přes punkové kapely v elektrizujícím prostředí historické stavby. V rámci dobrých sousedských vztahů mají lidé ze Ptení, Ptenského Dvorku, Zdětína, Vícova, Holubic a Stínavy mají vstupné dobrovolné.

O víkendu 9.-10. června, se na zámku Ptení uskuteční Nejlepší punkovej fest 2023. Foto: Horset Vládce, se svolenímO víkendu 9.-10. června, se na zámku Ptení uskuteční Nejlepší punkovej fest 2023. Foto: Horset Vládce, se svolenímZdroj: Horset Vládce

Rock na Plumlově
KDY: sobota 10. června, od 14 hodin
KDE: fotbalové hřiště Borky, Plumlov
ZA KOLIK: 390 korun v předprodeji, 490 na místě
PROČ PŘIJÍT: Druhý ročník rockového odpoledne v Borkách. Organizátoři z MP vision přilákali do Borek zajímavé regionální kapely a hlavním tahákem jsou Walda Gang. Na festival se mohou čtenáři dostat zdarma s Deníkem, v soutěži o volňásky. Odkaz na soutěž ZDE.  

Walda Gang v sále mrákovského kulturáku.Walda Gang.Zdroj: Irena Dlouhá

Kralecke klebete
KDY: sobota 10. června, od 16 hodin
KDE: zámecký park, Kralice na Hané
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné
PROČ PŘIJÍT: Setkání folklorních souborů v zámeckém parku. Organizuje Hanácký soubor písní a tanců KLAS, vystoupí dětské soubory Klásek, Kláseček a Bzenáček. Hostem je SPT Bzenčan. Zajímavý doprovodný program pro děti a bohaté občerstvení.

V Kralicích se sešli v kulturním domě vyznavači folklóru.Ilustrační foto.Zdroj: Deník / Michal Sobecký

Víkend otevřených zahrad
KDY: sobota 10. a neděle 11. června, od 9 hodin
KDE: Zámek Čechy pod Kosířem
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Unikátní zámecký park v Čechách pod Kosířem bude přístupný veřejnosti i s komentovanými prohlídkami. Volně budou přístupné stavby v zámeckém parku, oranžérie s výstavou velkoformátových historických fotografií zámeckého areálu. Mánesův altán s výstavou Mánesových etnografických prací z Hané. Červená věž s unikátním rozhledem po zámeckém areálu. Vždy ve 14 hodin komentovaná prohlídka parku se zahradníkem.

Čechy pod Kosířem jsou vyhledávanou turistickou destinací díky zámku, muzeím nebo kostelu.Čechy pod Kosířem jsou vyhledávanou turistickou destinací díky zámku, muzeím nebo kostelu.Zdroj: Deník/Zdeněk Vysloužil

Don Quijote de la mAncha
KDY: neděle 11. června, od 19 hodin
KDE: Zámek Plumlov
ZA KOLIK: 180 korun
PROČ PŘIJÍT: Přední světový chůdoherec Lennoire Montaine v ´didaktické klauniádě´ v režii Bolka Polívky. Představení se uskuteční na nádvoří zámku a je vhodné i pro rodiny s dětmi.

Zámek PlumlovZámek PlumlovZdroj: Deník/Zdeněk Vysloužil

HRANICKO A PŘEROVSKO

Folklorní festival Přerov
KDY: pátek 9. a sobota 10. června
KDE: Base camp, park Michalov, Přerov
PROČ PŘIJÍT: Červnový folklorní festival se letos přesune do parku Michalov. Na pódiu se v sobotu 10. června od 14 hodin vystřídají soubory z Vracova, Ostravy, Přerova i slovenské Čadce. Kromě tanečníků a hudebníků bude také program pro děti, malý jarmark, nebo ochutnávka vín tří vinařů a grilované dobroty. Festival začíná v pátek 9. června v 19.30 hodin hudebním vystoupením přerovské cimbálovky Primáš na Base campu, ke které se připojí tanečníci a tanečnice ze slovenského souboru Kelčovan.

Folklorní festival v Přerově odstartovalFolklorní festival v Přerově 2022.Zdroj: Deník/Petra Poláková-Uvírová

Lepenec
KDY: pátek 9. června od 18 hodin
KDE: Hospůdka u propasti, Hranice
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Každý pátek hraje v Hospůdce u propasti v Hranicích živá hudba k poslechu i tanci. Tentokrát je to country kapela Lepenec. Těšit se můžete také na grilování, zmrzlinu a jiné dobroty. Country parta Lepenec vznikla na základech hospodské party Průvan, kterou dal v roce 2016 dohromady kontrabasista Ludva Pobořil. Kapela hrála výlučně lidové písničky. Postupně však přešli do country. S novým stylem přišel i nový název a ten už zůstal.

COKOLIVe na Loděnici
KDY: pátek 9. června od 18 do 22 hodin
KDE: na zahrádce restaurace Loděnice, Hranice
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Kapela COKOLIVe vystoupí už tento pátek na na zahrádce restaurace Loděnice v Hranicích. Pětičlenná, výhradně živě hrající kapela, nasází na české i světové hity od 60. let až po současnost. Band vzniknul obměnou sestavy hustopečské kapely BlaMajKo, jeho členové mají zkušenosti ze stovek odehraných akcí. Více o kapele na www.cokolive.cz. Přijďte si užít dobrou muziku, super pařbu a příjemnou atmosféru zahrádky vyhlášené hranické hospůdky. Vstup je volný.

Kapela COKOLIVeKapela COKOLIVeZdroj: archiv kapely COKOLIVe

Odpoledne s motořkáři
KDY: sobota 10. června od 13 do 16 hodin hodin
KDE: Zámecká zahrada, Hranice
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Odpoledne s motorkáři pro děti i dospělé se chystá už tuto sobotu v zámecké zahradě v Hranicích. Součástí programu budou hry a soutěže pro děti i pro rodiče. Děti budou mít také možnost se svézt na motorkách a získat nezapomenutelný zážitek. Akci pořádá Křesťanský motorkářský klub Road 146 ve spolupráci s Církví bratrskou v Hranicích.

Zubrfest
KDY: sobota 10. června od 13.30 hodin
KDE: areál Pivovaru Zubr, Přerov
ZA KOLIK: 450 korun
PROČ PŘIJÍT: Na devátý ročník Zubrfestu se mohou těšit v sobotu 10. června návštěvníci, kteří zavítají do areálu přerovského pivovaru. Jeho brány se otevřou ve 13.30 a kromě koncertů kapel čeká fanoušky festivalu pestrá nabídka značek na čepu, exkurze do pivovaru nebo škola čepování.Na pódiu se objeví kapela Šrouby a Matice, která hraje nejznámější písně skupiny Mandrage, ale také hitmaker Michal David, český rapper Raego, písničkář Thom Artway a zlatým hřeben večera bude legendární tanz metalová skupina Trautenberk. Součástí nabitého odpoledne jsou i soutěže o atraktivní dárky, exkurze do provozu pivovaru a hokejoví fanoušci se setkají se svými oblíbenými hokejisty během autogramiády A-týmu HC Zubr Přerov, která startuje v 17 hodin.

Zpěvák a skladatel Michal David koncertuje v sobotu 6. května 2023 v Domě kultury ve VsetíněZpěvák a skladatel Michal David.Zdroj: Deník/Jan Karásek

Víkend otevřených zahrad
KDY: neděle 11. června od 10 do 18 hodin
KDE: piaristická zahrada, Lipník nad Bečvou
PROČ PŘIJÍT: Svoje brány otevřou zahrady, zahrádky, parky a areály, které nejsou běžné otevřené. V Lipníku nad Bečvou bude veřejnosti zpřístupněná více než dvou hektarová piaristická zahrada, která je nyní nepřístupná a zbytky její zašlé slávy je těžké najít. Pravidelné členění zmizelo, ovocný sad byl vykácen, novodobé skleníky prorůstá plevel. Piaristická zahrada se otevře v neděli 11. června od 10 do 18 hodin. Komentované prohlídky o historii místa proběhnou v 10.30, 13.30 a 15.30 hodin. Pro děti bude nachystána zábavná úniková hra od 11 do 16 hodin. Na závěr proběhne společné opékání špekáčků u ohně. Akci pořádá nově vznikající sdružení Hrášek – spolek pro piaristickou zahradu, které chce vzbudit zájem o pozapomenuté a zasadit se o jeho obnovu.

ŠUMPERSKO A JESENICKO

GRANDiózní muzejní noc aneb Muzeum v záři reflektorů
KDY: pátek 9. června, 18 – 22 hodin
KDE: Vlastivědné muzeum Šumperk
ZA KOLIK: 50 korun
PROČ PŘIJÍT: V minulosti se společenský život v Šumperku odehrával mimo jiné na jednom speciálním místě – v hotelu Grand. Právě tam se pořádaly dnes již legendární taneční večery. Díky muzejní noci můžete jeden takový večer zažít znovu. K tanci i poslechu zahraje hudební skupina JKP – Jakub Knápek a přátelé, jejíž členové v hotelu Grand opakovaně účinkovali. Vystoupí profesionální tanečníci Veronika a Jiří Burdovi i taneční skupina Pouštní růže ze SVČ Doris. Dětem i dospělým zpříjemní večer také kouzelník Karel Pomahač. Po dobu trvání akce bude možné navštívit několik muzejních výstav včetně herny Pohádky v Muzejíčku a výstavy Hotel Grand v ŠumPERKu, která celou muzejní noc inspirovala. Večer vyvrcholí módní přehlídkou společenských šatů ze 70. let minulého století.

Původní podoba hotelu Grand.Původní podoba hotelu Grand.Zdroj: Archiv města Šumperka

Den Mikroregionu Mohelnicko
KDY: sobota 10. června, 9 – 14 hodin
KDE: areál za bazénem, Mohelnice
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Obce a města z Mohelnicka se představí na tradičním Dni mikroregionu. Jeho programem budou provázet šermíři z Mohelnické sebranky, kteří vystoupí hned dvakrát. V 10 hodin předvedou Jak se loupežníci naučili živit poctivě a ve 12 hodin s příběhem Lapka Krabat. Celým dnem bude provázet kapela Welzl Gang, která zahraje hned několikrát. Představí se také hudební a taneční obor ZUŠ Mohelnice a zazpívá Eliška Hanousková. Literárně-dramatický obor zušky si připravil Pouliční divadlo. V doprovodném programu si budou moci zájemci prohlédnout hasičskou techniku ve zbrojnici. Před ní se pak budou moci projet na koni. S Mohelnickou sebrankou se můžete zapojit do historických soutěží a Společnost přátel historie Mohelnicka vystaví dobové fotografie z obcí. Chybět nebude obří skluzavka pro děti a spousta her a zábavy pro všechny věkové kategorie.

Den mikroregionu Mohelnicko 2018 v Paloníně.Den mikroregionu Mohelnicko 2018 v Paloníně.Zdroj: Deník / Jaromír Vítek

Klášterní hudební slavnosti – Pocta Leo Slezakovi
KDY: sobota 10. června od 19 hodin
KDE: klášterní kostel v Šumperku
ZA KOLIK: 350 – 550 korun
PROČ PŘIJÍT: Už 17. ročník Klášterních hudebních slavností zahájí večer k poctě šumperského rodáka Leo Slezaka, ve své době slavného tenoristy, sólisty Vídeňské státní opery i Metropolitní opery v New Yorku. Osu recitálu na jeho počest tvoří na jedné straně famózní a dobře známé barytonové árie z Mozartových oper Don Giovanni, Figarova svatba a dalších a na straně druhé neméně kvalitní, ale koncertnímu publiku velmi vzácné árie z oper Antonia Salieriho: Falstaff ossia Le tre burle, La grotta di Trofonio, Axur, Re d´Ormus a dalších. Vystoupí Adam Plachetka (basbaryton) a Czech Ensemble Baroque Orchestra pod dirigentskou taktovkou Romana Válka. V rámci doprovodného programu je až do konce září ve Vlastivědném muzeu Šumperk otevřena výstava o tomto slavném tenoristovi.

Operní pěvec, basbarytonista Adam Plachetka s albem MOLIERIOperní pěvec, basbarytonista Adam Plachetka.Zdroj: Lukáš Procházka

Don Quijote de la Ancha v Bludově
KDY: pátek 9. června od 19 hodin
KDE: kulturní dům Bludov
ZA KOLIK: 100 korun, děti do 15 let zdarma
PROČ PŘIJÍT: Do Bludova zavítá přední světový chůdoherec Lennoire Montaine s vynikající komedií Don Quijote de la Ancha - nejhranějším představením v Evropě. Tuto „didaktickou klauniádu“ v režii Bolka Polívky můžete zhlédnout v pátek v msítním kulturním domě. Představení přináší pohodu a spoustu smíchu, také však potěšující dárečky. Je vhodné i pro rodiny se školními dětmi.

Středověký den na Doubravě
KDY: sobota 10. června od 13 hodin
KDE: Ondřejovice u Zlatých Hor
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné
PROČ PŘIJÍT: Milovníci historie se mají na Doubravě u Ondřejovic na co těšit. Zhlédnou například turnaj o ruku dcery hradního pána nebo bitvu s obléháním hradu Kaltenštejna z roku 1441 s podtitulem Krvavý příběh milenců z Kaltenštejna. Těšit se můžete také na kahancové tance, šermířský turnaj nebo na živý koncert v podání skupiny Bohemian Bards a zapojit se můžete do soutěže o nejlepšího lukostřelce z řad veřejnosti. Program uzavře od 22 hodin ohňová show.

Ilustrační fotoIlustrační fotoZdroj: DENÍK/Karel Pech

Farmářské trhy ve Vsetíně. Ilustrační foto.
Kam o víkendu? Na Burger festival, farmářské trhy či festival kávy a čaje