OLOMOUCKO

Vánoční Olomouc
KDY: pátek 2. až neděle 4. prosince
KDE: Horní a Dolní náměstí, Olomouc
ZA KOLIK: zdarma

Letošní vánoční trhy tradičně nabídnou mnoho vyhledávaných stánků s vánočním zbožím a punčem. Každý den se pak můžete těšit na bohatý programu pro malé i velké návštěvníky. Letos poprvé chystají organizátoři i netradiční vycházkovou stezku po historickém centru s možností několika vyhlídek dokreslujících slavnostní adventní atmosféru.

pátek 2. prosince

  • 17.00 Natálie Tichánková & 4 Good - koncert

sobota 3. prosince

  • 15.30 Old School - koncert
  • 18.00 Turbo  - koncert
  • 20.00 Hazydecay Acoustic & Hosté - koncert

neděle 4. prosince

  • 17.00 Isbina - koncert
  • 18.30 Lukáš Mareček: One Man Show - koncert

Rally ples v Klatovech 2022.Skupina Turbo.Zdroj: Deník/Daniela Loudová

Dětský vánoční jarmark
KDY: sobota 3. prosince od 10 do 16 hodin
KDE: hrad Šternberk
ZA KOLIK: 60 korun 

Vrcholem adventu na hradě Šternberk bude tradiční Dětský vánoční jarmark, který se uskuteční tuto sobotu. Začátek je naplánován na 10 a konec na 16 hodin. Připraveny budou tvořivé dílničky pro děti i rodiče zaměřené na výrobu vánočních ozdob a dekorací, svícnů, svíček, malování na sklo, zdobení perníčků a mnoho dalších aktivit. Program ve vnitřních prostorách hradu doplní dřevěný betlém v životní velikosti instalovaný na dolním nádvoří. Novinkou bude tvoření z čokolády, které si pro návštěvníky připraví Čokoládové království. V prostorách hradu naleznete čokoládovou fontánu, kde si zájemci zkusí vyrobit vlastní pralinky. Připravené budou rovněž zajímavé informace o výrobě čokolády a nabídka výrobků.

Mezinárodní výstava koček
KDY: sobota 3. prosince od 10 do 15 hodin
KDE: Výstaviště Flora, Olomouc
ZA KOLIK: 80 / 50 korun

Zavítat můžete na mezinárodní výstavu koček v Olomouci. Můžete se těšit na více než 200 koček od českých i zahraničních vystavovatelů a na mnoho různých plemen. Např. perské, exotické, britské, ruské, bengálské, habešské, kartouzské, bezsrsté plemeno sphynx a mnoho jiných krásných a zajímavých koček.

Mezinárodní výstava koček se konala o víkendu 7. a 8. prosince na Výstavišti Flora v Olomouci.Ilustrační foto.Zdroj: Deník / Barbora Burešová

Adventní koncert Live Aid party
KDY: sobota 3. prosince 11 hodin
KDE: Korunní pevnůstka, Olomouc
ZA KOLIK: 200 korun

Charitativní koncert na podporu léčby nemocných dětí se uskuteční tuto sobotu na Korunní pevnůstce v Olomouci. Vystoupí Jumping Drums, Tereza Mašková, Emma Drobná, Debbi, Eddie Stoilow a kapela Portless feat. Henry D. Adventní koncert je věnován nejen všem dobrým lidem, kteří se rádi baví, ale svou účastí jsou i ochotni finančně přispět a podpořit léčbu onkologicky nebo jinak závažně nemocných dětí, zaopatření, výchovu a vzdělání dětí bez domova, popřípadě podpořit nákup přístrojového, zdravotnického nebo jiného vybavení potřebného k výše zmíněným účelům.  Občerstvení, alko i nealko je zajištěno. 

Debbi 2Debbi.Zdroj: Lukáš Dvořák

PROSTĚJOVSKO

Jaroslav Svěcený
KDY: sobota 3. prosince od 17 hodin
KDE: kostel Povýšení svatého Kříže, Prostějov
ZA KOLIK: 200 korun

Vánoční charitativní koncert láká už tuto sobotu do kostela na Filipcovo náměstí, kdy vystoupí známý český houslový virtuos Jaroslav Svěcený. Vstupné na koncert činí 200 korun a výtěžek z koncertu poputuje na dobročinné účely.

Virtuos Jaroslav Svěcený při koncertu v Louňovicích pod Blaníkem.Virtuos Jaroslav Svěcený.Zdroj: Deník/Lucie Sedláková

Vánoce v Prostějově
KDY: pátek 2. a sobota 3. prosince
KDE: náměstí T. G. Masaryka, Kulturní klub Duha, Prostějov
ZA KOLIK: zdarma

Vánoční odpoledne s písněmi Karla Gotta v podání Honzy Mlčocha zazní na náměstí T. G. Masaryka v pátek 2. prosince od 17 hodin. V sobotu 3. prosince startuje Vánoční filmové odpoledne v Kulturním klubu Duha, promítání v 8.30, 10, 13 a 15.30 hodin. Už ve středu 7. prosince můžete v 18 hodin zavítat na náměstí na akce Česko zpívá koledy.

Mikuláš na Kosíři
KDY: neděle 4. prosince
KDE: vrchol Velkého Kosíře

Na vrchol Velkého Kosíře si můžete vyšlápnout už tuto neděli, z které strany vám to vyhovuje nejlíp. Svatý Mikuláš bude na Kosíři od 11 do 13 hodin. Otevřena bude i rozhledna a nahoře bude hořet oheň na opečení něčeho dobrého.

Turisté ze Smržic zorganizovali pro děti mikulášskou nadílku na Velkém Kosíři.Ilustrační foto.Zdroj: Deník / Sobecký Michal

Krampus show
KDY: neděle 4. prosince od 16 hodin
KDE: U Rockyho, Prostějov

Mikulášská neděle se chystá v areálu U Rockyho. Už v 16 hodin odstartuje dětská diskotéka, v 16.30 hodin se můžete těšit na Mikulášskou nadílku a v 17.30 hodin vypukne Krampus show, kterou doprovodí 16 čertů, andělé a Mikuláš.

Děsiví alpští čerti navštíví v neděli poprvé i Prostějov.Děsiví alpští čerti navštíví v neděli poprvé i Prostějov.Zdroj: Facebook Krampus OL, se svolením

HRANICKO A PŘEROVSKO

Vánoční Hranice
KDY: pátek 2. a sobota 3. prosince
KDE: Masarykovo náměstí, Hranice
ZA KOLIK: zdarma

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu a vánoční trhy začínají v pátek 2. prosince od 10 hodin na Masarykově náměstí. Těšit se můžete na stánky s punči a vánočním zbožím, Halouzkův betlém, Ježíškovu poštu, zvoničku, vánoční stromky v horním a dolním podloubí, kolotoč nebo živá zvířátka, dospělí na vánoční program a na punče, v 16 hodin vystoupí energická kapela The People, která se představí se vzpomínkou na Karla Gotta a českou písničku, v 17 hodin slavnostně rozsvítí vánoční strom, v 18.30 hodin začne vánoční koncert, na kterém vystoupí Martin Chodúr s kapelou.

Martin Chodúr vystoupil v rámci Dnů evropského dědictví v hranické Synagoze.Martin Chodúr.Zdroj: Jiří Necid

Také v sobotu se můžete těšit na vánoční program. Gospelový sbor Add Gospel vystoupí od 17 hodin na Masarykově náměstí. Koncert gospelového sboru Add Gospel nabídne spoustu energie a různé hudební žánry. Add Gospel byl založen na konci roku 2006 v Brně. Cílem sboru bylo vždy na všech aktivitách uplatňovat gospelové poselství – přinášet posluchačům i zpěvákům radost, naději a svobodu. Sbor působí v Přerově pod vedením manželů Přecechtělových a čítá okolo třiceti zpěváků. Add Gospel vystupuje po celé České republice. V 18.30 hodin se můžete těšit na exkluzivní projekt a vystoupení Josefa Vojtka z Kabátů a skupiny Inflagranti. Josef Vojtek je nejen frontman nejpopulárnější české kapely Kabát, ale i muzikálová hvězda. Dívčí elektrické smyčcové trio Inflagranti vzniklo v roce 2004. Dívky začaly experimentovat s jazzem a swingem, později našly svůj vlastní „inflagranti music styl“ a nyní dohromady tvoří velmi atraktivní uskupení. Hrají slavné melodie z klasiky, rocku i popu. Působí nejen v Česku, ale jsou známé i v zahraničí. Vystupovaly například v Japonsku, Mexiku, Německu, Norsku, Holandsku, Polsku, Řecku či Itálii.

17. ročník soutěže O špičkový koláč a pálenku
KDY: sobota 3. prosince od 14 hodin
KDE: sál obecního domu, Špičky
ZA KOLIK: zdarma

Letošní 17. ročník soutěže O špičkový koláč a pálenku bude vonět medem a ořechy. V rámci soutěže se koná výstava a prodej vánočních dekorací, samotní návštěvníci rozhodnou, který koláč a pálenka je nejlepší, na vítěze čekají pěkné ceny. Akci pořádá Spolek žen ze Špiček.

Until We Fall Fest
KDY: sobota 3. prosince od 18.30 hodin
KDE: Klub Teplo, Přerov
ZA KOLIK: 220 korun

Until We Fall Fest je název akce pořádané kapelou Critical Acclaim. První ročník festivalu metalových, alternativních a rockových undergroundových kapel, spojí tyto žánry v tomto jedinečném večeru plného hudby. Přijďte podpořit lokální scénu a ukázat všem, že tyto žánry právem patří na naši scénu. Vystoupí kapely: Critical Acclaim, HC3 a Abused & Neglected. Občerstvení zajištěno. Celým večerem vás provede moderátor Adam Navrátil.

Přerovská kapela Critical Acclaim.Přerovská kapela Critical Acclaim.Zdroj: archiv Critical Acclaim

Vánoční tvoření s floristkou Kristýnou Janáčkovou
KDY: sobota 3. prosince od 14 do 17 hodin
KDE: Městská knihovna, Přerov
ZA KOLIK: 120 korun

Přijďte do knihovny strávit předvánoční čas výrobou vánočního stromečku v květináči pod vedením floristky Kristýny Janáčkové. S sebou si přineste pouze obal na květináč dle svého výběru o průměru cca 14 až 16 cm, ostatní potřebný materiál bude k dispozici na místě.

ŠUMPERSKO A JESENICKO

Michal Nesvadba: Michalovi mazlíčci
KDY: pátek 2. prosince od 17 hodin 
KDE: Dům kultury, Šumperk
ZA KOLIK: na sezení za 250 a 270 korun (děti do 2 let zdarma)

Aneb Když máš na opasku ještě dvě volné dírky za přezkou, tak si nehraj na to, že jsi dospělý. Michal si myslí, že už je moc velký na to, aby si hrál s dětmi, ale jeho „plyšáci“, největší mazlíčci, ho přesvědčí o tom, že z malého kluka ještě nevyrostl a hrát si může klidně dál. V představení uvidí děti skutečné hračky, oblíbené plyšáky, do kterých se zamilují nejen ony, ale také jejich rodiče.

Do kolínského Městského společenského domu přijel v neděli odpoledne Michal Nesvadba.Michal Nesvadba.Zdroj: Deník/Zdeněk Hejduk

Vánoční Šumperk
KDY: pátek 2. až neděle 4. prosince
KDE: náměstí Míru u radnice, Šumperk
ZA KOLIK: zdarma

Vánoční městečko je otevřeno každý den od 10 do 21 hodin, v pátek do 22 hodin.
pátek 2. prosince 
18.30 Cimbal Hell Bend
sobota 3. prosince 
18.30 Miro Žbirka Revival
neděle 4. prosince
18.00 Vánoční koncert Waldy

FlerMarket
KDY: neděle 4. prosince od 9.30 do 15.30 hodin
KDE: Dům kultury, Šumperk
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Řemeslný FlerMarket bude v Šumperku i před Vánoci. Těšit se můžete na originály tvořené s láskou od regionálních tvůrců i prodejců ze vzdálenějších měst. Přijďte se přesvědčit a připravit se na vánoční svátky. Akci pořádá Fler.cz a Bokomana.

Mikulášská se skupinou Albatros
KDY: neděle 4. prosince od 14 hodin
KDE: Kulturní dům, Zábřeh
ZA KOLIK: 70 korun

Pro milovníky tance, hezkých písniček a dobré zábavy připravil kulturní dům v Zábřehu na neděli 4. prosince, v předvečer svátku svatého Mikuláše, vystoupení populárního dua Albatros. Během čtyřhodinového setkání zazní k tanci, ale i k poslechu oblíbené melodie různých hudebních stylů. Mikulášská zábava určená nejen pro seniory má začátek ve 14 hodin, za vstup zaplatí návštěvníci sympatických 70 korun.

Ostrava zpívá gospel v multifunkční aule Gong v Dolní oblasti Vítkovice. Ilustrační foto
Kam o víkendu? Zažijte, jak Ostrava zpívá gospel, a mikulášskou nadílku v kraji