OLOMOUCKO

Vánoční tvoření (nejen) pro děti
KDY: sobota 18. prosince od 9 do 12 hodin
KDE: Art Rubikon, Dobnerova 24a, Olomouc
ZA KOLIK: vstupné 100 korun

Poslední tvořivá sobota v tomto roce! Vyrábět se budou vánoční skřítci a sněhuláci z ponožky, vánoční dekorace, krmení pro ptáčky, dekorační svíčky, andílci a další. V rámci vstupného je materiál na tvoření pro jedno dítě. V případě, že si budete chtít vytvořit své vlastní výrobky spolu se svým děťátkem je nutné zaplatit 100 korun za další materiál.

Vánoční mini jarmark
KDY: sobota 18. prosince od 16 hodin
KDE: Letní kino Olomouc, Pekární 26
ZA KOLIK: zdarma

Už tuto sobotu se na Letňáku uskuteční vánoční mini jarmark. Přijďte posedět u krbu, popřát si hezké svátky, najíst se dobrého jídla a zahřát se domácím punčem. Pro ty, kteří ještě nestihli nakoupit dárky, bude připraven výběr originálních výrobků od lokálních tvůrců. A k tomu všemu bude hrát příjemná hudba. Tak se stavte nasát atmosféru o tomto posledním předvánočním víkendu.

close Jabloňanská škola připravila tradiční vánoční jarmark. Foto: archiv školy info Zdroj: Deník / VLP Externista zoom_in Ilustrační foto.

Adventní koncert
KDY: neděle 19. prosince od 16 hodin
KDE: Základní umělecká škola v Bohuňovicích
ZA KOLIK: 40 korun

Zažijte slavnostní atmosféru s Petrofem Pianem Triem, které si pro vás připravilo adventní koncert. V podání manželů Schulmeisterových a jejich hudebních kolegů uslyšíte skladby jako Jesus bleibet meine Freude, Ave Maria či Klavírní trio op.32. Nebudou chybět ani vánoční koledy, které si můžete spolu s umělci zazpívat.

Vánoční prohlídky na hradě
KDY: sobota 18. prosince od 10 do 14 hodin
KDE: hrad Šternberk
ZA KOLIK: vstupné od 80 do 150 korun

Na adventní soboty jsou na hradě Šternberk připraveny vánoční prohlídky. V rámci prohlídek návštěvníci uslyší zajímavé informace o historii Vánoc, vánočních tradicích a zvycích, jak slavila Vánoce šlechta i prostý lid. Interiéry hradu doplní slavnostní vánoční výzdoba, betlémy, historické hračky a mnoho dalších artefaktů. Na dolním nádvoří hradu dotvoří atmosféru dřevěný betlém v životní velikosti.

close Vánoční nádvoří hradu ve Šternberku.Volně přístupné do 20.prosince. info Zdroj: Deník / Jiří Kopáč zoom_in Vánoční nádvoří hradu ve Šternberku. Ilustrační foto

Vánoční koncert
KDY: pátek 17. prosince od 18 hodin
KDE: kostel svatého Jana Křtitele v Bohuňovicích
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné (bude věnováno na opravu kostela)

Přijďte si poslechnou adventní a vánoční skladby či klasické i moderní koledy. To vše v podání Pěveckého sboru Šternberk, za doprovodu flétny a kytary.

PROSTĚJOVSKO

Výroba svíček
KDY: čtvrtek 16. prosince od 17 do 19 hodin
KDE: Mozaika – multikulturní centrum, Raisova 1159, Prostějov
ZA KOLIK: vstupné 100 Kč, hlídání dětí 30 korun pro 1 až 3 vlastní děti

Na předvánoční tvořivé dílně je připravena domácí výroba svíček, které se pak dají využít jako krásný vánoční dárek. Každý si bude moci vyrobit dvě svíčky, které si nakonec ozdobí podle vlastní fantazie a vkusu. Veškerý materiál je zajištěný v rámci ceny vstupného!

close Děti se učily vyrábět svíčky z vosku. info Zdroj: DENÍK/ Drahomír Stulír zoom_in Ilustrační foto.

Výstava duchů ve Zlaté bráně
KDY: od pátku 17. prosince do konce ledna
KDE: Zlatá brána, nám.T.G.Masaryka, Prostějov

Galerie současného umění Prostějov pořádá v prostorech obchodního centra Zlatá brána vánoční výstavu pro rodiny s dětmi, která využívá nalezené materiály a dává jim nový život. Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 17. prosince v 18 hodin.

Létající Rabín
KDY: pátek 17. prosince od 19 hodin
KDE: Městské divadlo Prostějov
ZA KOLIK: vstupné 200 korun

Okouzlující melodie židovské východní Evropy. Jedinečné písně v jazyce jidiš i jejich soudobá přebásnění, tradice a současnost. To vše se snoubí v působivé a originální muzice Létajícího rabína!

close Létající Rabín je pětičlenný ansámbl hrající klezmer tedy tradiční instrumentální hudbu východoevropských Židů, která největší rozkvět prožívala na přelomu 19. a 20. století. info Zdroj: www.letajicirabin.cz zoom_in Létající Rabín je pětičlenný ansámbl hrající klezmer tedy tradiční instrumentální hudbu východoevropských Židů, která největší rozkvět prožívala na přelomu 19. a 20. století.

Vzpomínka na Václava Havla k 10. výročí úmrtí
KDY: od čtvrtku 16. prosince
KDE: Duha kulturní klub Hradeb, Prostějov

Výstava fotografií Boba Pacholíka zahájí ve čtvrtek v 17 hodin vernisáž, výstava bude k vidění do 28. ledna 2022.

close Václav Havel v Prostějově 28. května 1990 info Zdroj: Bob Pacholík zoom_in Václav Havel v Prostějově 28. května 1990

PŘEROVSKO A HRANICKO

Vánoční koncert
KDY: sobotu 18. prosince od 18.30 hodin 
KDE: Divadlo Stará střelnice, Hranice
ZA KOLIK: 400 až 450 korun

Na koncertu vystoupí legendární Vašo Patejdl se skupinou Band a hranická skupina Limetall. Koncert zahájí Hranický dětský pěvecký sbor, který si v průběhu večera zazpívá také společně s Vašo Patejdlem i skupinou Limetall. Hosty večera budou sólistky orchestru Gustava Broma Anrea Zimányiová a Zuzana Gamboa.

close V rámci programu Buchlovské hudební léto vystoupil se svojí kapelou 27. května také Vašo Patejdl v Amfiteátru Buchlovice. info Zdroj: DENÍK/Vojtěch Trubačík zoom_in Vašo Patejdl.

Ondřej Havelka & Melody Makers
KDY: pátek 17. prosince od 19.30 hodin
KDE: Městský dům, Hranice
ZA KOLIK: 290 až 430 korun

Koncert Ondřeje Havelky a Melody Makers ve Swing nylonového věku POKRAČUJE.

close Z koncertu Ondřeje Havelky  v nymburském Hálkově divadle ve čtvrtek 18. listopadu 2021. info Zdroj: Deník/Michal Bílek zoom_in Ondřej Havelka & Melody Makers.

Rozdávání betlémského světla
KDY: sobota 18. a neděle 19. prosince od 17 do 19 hodin
KDE: Masarykovo náměstí, Hranice
ZA KOLIK: zdarma

Betlémské světlo je symbolem klidu, přátelství, naděje a samozřejmě radosti. Přijďte si pro Betlémské světlo na Masarykovo náměstí. Stačí si vzít s sebou svíčku nebo svítilnu a můžete si světlo odnést do svých domovů.

close Ilustrační foto info Zdroj: DENÍK/Eva Kultanová zoom_in Ilustrační foto

Michalovi mazlíčci
KDY: neděle 19. prosince od 10 hodin 
KDE: Městský dům, Přerov
ZA KOLIK: 195 korun, děti do 2 let zdarma

Michalovi mazlíčci aneb Když máš na opasku ještě dvě volné dírky za přezkou, tak si nehraj na to, že jsi dospělý. V představení uvidí děti skutečné hračky, oblíbené plyšáky.

close Michal Nesvadba z Kouzelné školky info Zdroj: Deník / Miroslav Jilemnický zoom_in Michal Nesvadba z Kouzelné školky

ŠUMPERSKO A JESENICKO

Do knihovny za pohádkou, Vánoční příběh
KDY: sobota 18. prosince od 10 hodin
KDE: Městská knihovna T. G. Masaryka, 28. října 1/1280, Šumperk
ZA KOLIK: vstupné 70 korun

V představení najdeme tři krále, pastýře (valachy), anděly, Alžbětu a Zachariáše a konečně Marii, Josefa a Ježíška, kterému se během celého představení hrají a zpívají všemožné koledy. V představení bohužel není místo pro dědu Mráze ani Santa Clause a už vůbec ne pro stádo sobů. Tito tak oblíbení návštěvníci oken, balkonů a teras se nevešli do představ o Vánocích. I tak si ale určitě v představení každý něco najde!

Koncert – Vánoční mše
KDY: sobota 18. prosince od 17 hodin
KDE: evangelický kostel, Revoluční 8, Šumperk
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Šumperský farní sbor českobratrské církve evangelické zve na adventní koncert souboru Florian za varhanního doprovodu Marty Doubravové. Těšit se můžeme na Karpatskou mši L. Moravetze, Vánoční muziku A. Michny z Otradovic a další skladby.

close Ilustrační foto info Zdroj: Deník/archiv zoom_in Ilustrační foto

Méďa Špuntík, pohádka pro batolátka
KDY: sobota 18. prosince od 16 hodin
KDE: divadlo Šumperk, Komenského 3
ZA KOLIK: 50 korun

Méďa Špuntík vystoupí v divadle Šumperk. Pohádku připravila v režii Tereza Říhová a kolektiv. Představení bude trvat 30 minut bez přestávky. Tak neváhejte a přijďte se podívat na Méďu Špuntíka se svými batolátky i vy!

Co šeptají andělé
KDY: do 30. ledna 2022
KDE: Muzeum, Šumperk

Andělé coby prostředníci mezi Bohem (božstvy) a lidmi člověka provázejí od nepaměti. V křesťanské tradici svou roli sehrávají nejen ve vánočním příběhu, bible o nich vypráví prakticky už od stvoření světa. Navzdory sekularizaci a kulturním změnám ve 20. století zůstává téma anděla pro mnoho lidí i umělců až do současnosti aktuální, zrcadlící spirituální rozměr člověka. Výstava představí sochy, obrazy, grafiky i sbírkové předměty z oblasti lidového umění a uměleckého řemesla, které motiv anděla spojuje. Vedle historických sbírek a betlémů nezůstane opomenut ani regionální projekt Andělárium a živoucí mikulášsko-andělské tradice.

close Výstava Co šeptají andělé v Muzeu Šumperk. info Zdroj: archiv muzea zoom_in Výstava Co šeptají andělé v Muzeu Šumperk.

Společné Vánoce
KDY: sobota 18. prosince od 11 do 15 hodin
KDE: kulturní dům Hanušovice
ZA KOLIK: zdarma

V tvořivou sobotu se budou vyrábět vánoční andílci, svícny, přáníčka a další originální ozdoby. Veškerý výtvarný materiál poskytneme zdarma, děti při odchodu dostanou drobný sladký dárek. Po celou dobu se bude o zábavu starat DJ Petr Kamlar. Akci pořádá organizace SPOLEČNĚ-JEKHETANE.