OLOMOUCKO

Après-ski u vody
KDY: pátek 29. a sobota 30.1prosince
KDE: přírodní koupaliště Poděbrady u Olomouce, restaurace Terasa
ZA KOLIK: vstup volný
PROČ PŘIJÍT: U poděbradského jezera se v pátek a sobotu budou servírovat česko-německo-rakouské speciality, v sobotu je pak na programu také 1. ročník zimních poděbradských her (od 12 hodin). Užít si můžete biatlon, poděbradskou štafetu, curling, dětskou koulovanou či poděbradskou lyži. „Na Poděbradech se obejdeme i bez sněhu, akce se koná za každého počasí,“ vzkazují pořadatelé.

Silvestrovský hrad a kufrování
KDY: neděle 31. prosince (prohlídky 10-15 hodin)
KDE: hrad Šternberk
ZA KOLIK: 220 Kč / děti 6–17 let 70 Kč
PROČ PŘIJÍT: Program pro všechny generace. Slavnostně naladění průvodci a vyzdobený hrad, drobné občerstvení, flašinetář na hradním nádvoří. Aktivní návštěvníci se mohou zapojit do závodu v orientačním běhu Silvestrovské kufrování - tratě pro začátečníky i pokročilejší běžce, start i cíl je přímo na nádvoří hradu.

Silvestrovský běh
KDY: neděle 31. prosince (start ve 14 hodin)
KDE: Smetanovy sady, Olomouc
ZA KOLIK: startovné dobrovolné
PROČ PŘIJÍT: Již 40. ročník tradičního Silvestrovského běhu olomouckým parkem. Pohodová akce pro všechny bez ohledu na věk či kondici. Na výběr tři délky tratí (1,3 km, 2,6 km a 5,2 km), trať je možné absolvovat i na odrážedle, s kočárkem, chůzí… Start a cíl u hudebního pavilonu (fontány).

Silvestrovský běh 2022 v Olomouci, 31. 12. 2022Silvestrovský běh 2022 v Olomouci, 31. 12. 2022Zdroj: Deník/Petr Pelíšek

Silvestr a Nový rok na Poděbradech
KDY: neděle 31. prosince a pondělí 1. ledna 2024 (od 11 hodin)
KDE: přírodní koupaliště Poděbrady u Olomouce, restaurace Terasa
ZA KOLIK: vstup volný
PROČ PŘIJÍT: Poslední den v roce můžete na Poděbrady vyrazit na dobroty z grilu od samotného šéfa Jirky Holuba, těšit se můžete na burgery, tataráky a mnoho dalších dobrot. Na Nový rok pak bude pro příchozí připravena tradičně grilovaná kýta a čočková polévka.

Novoroční výstup na Bradlo

KDY: pondělí 1. ledna 2024 
KDE: Start v Nové Hradečné či Libině
ZA KOLIK: vstup volný
PROČ PŘIJÍT: Tradiční novoroční výšlap na vrchol Bradlo nedaleko Uničova. Start je libovolný z Nové Hradečné nebo z Libiny. Služba na vrcholu bude na Nový rok od 8 do 14 hodin. Na vrcholu obdrží každý účastník pamětní list, zde si může zakoupit novoroční čtyřlístek, který vyjadřuje čtyři dobré skutky: Jdi na Nový rok na výlet. Pozvi někoho ze svého okolí. Poznej kus přírody. Přispěj potřebným.

Novoroční výstup na BradloNovoroční výstup na BradloZdroj: DENÍK/Petra Pášová

PROSTĚJOVSKO

Předsilvestrovský výšlap na Chlum
KDY: sobota 30. prosince, od 9.30 hodin
KDE: Hlavní náměstí, Plumlov
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Tradiční, v pořadí již 18. ročník Předsilvestrovského výšlapu na Chlum, pořádá Klub neorganizovaných turistů z Plumlova. Sraz a společný start pochodu je na Tyršově náměstí u sochy lva. Trasa provede účastníky okolím plumlovské přehrady. Na vrcholu Chlumu se opečou špekáčky a volným tempem se turisté přesunou na závěrečné posezení v Hotelu Zlechov. Podmínkou účasti je dobrá nálada.

Předsilvestrovský výstup na Chlum je už tradiční akcí plumlovských turistů. 30.12. 2022Předsilvestrovský výstup na Chlum je už tradiční akcí plumlovských turistů. 30.12. 2022Zdroj: Deník/Zdeněk Vysloužil

Mrazík, divadelní představení
KDY: neděle 31. prosince, od 14 hodin
KDE: Březsko
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Populární silvestrovské divadelní představení opět chystají ochotníci z Březska na Konicku. Letos si přichystali pro širokou veřejnost kus na nesmrtelnou sovětskou pohádku Mrazík. Bohaté občerstvení a veselá atmosféra jsou zajištěny.

Silvestrovský běh
KDY: neděle 31. prosince, od 10 hodin
KDE: Kolářovy sady, Prostějov
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Oslavit poslední den roku na čerstvém vzduchu a pohybem, to je každoroční téma běžeckých závodů v Kolářových sadech. Vypsány jsou závody ve všech věkových kategoriích. Registrace závodníků je od 9.30 hodin u dětského hřiště poblíž Jungmanovy ulice.

Silvestrovský běh v Prostějově. 31.12. 2022Silvestrovský běh v Prostějově. 31.12. 2022Zdroj: Deník/Zdeněk Vysloužil

Novoroční výstup na Velký Kosíř
KDY: pondělí 1. ledna 2024, od 8.30 do 15 hodin
KDE: Velký Kosíř, Slatinky
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Nejmasovější turistická akce regionu střední Moravy napíše v prvním dnu roku 2024 již své 35 pokračování. Turistický oddíl z Lutína připravil pro každého účastníka originální plakety a kalendáře s číslem pořadí, kdy se na vrchol hanáckého Mont Blancu dostali. Pod rozhlednou bude opět bohaté občerstvení v podobě guláše, svařáku či klobásek. Pro všechny, kdo si přinesou vlastní špekáčky bude k dispozici oheň. Lidi bude vítat i Kosířan. Na vrchol Velkého Kosíře mohou lidé vyrazit ze všech stran, registrace probíhá až na vrcholu.

Zdroj: Vysloužil Zdeněk

HRANICKO A PŘEROVSKO

Silvestr nanečisto
KDY: pátek 29. prosince od 20 hodin
KDE: Městský dům, Přerov
ZA KOLIK: velký sál 300 korun, předsálí a balkon 250 korun
PROČ PŘIJÍT: Silvestr nanečisto, akce s dlouholetou tradicí, se letos koná 29. prosince od 20 hodin v Městském domě v Přerově. Posluchači se mohou opět těšit na přerovské kapely Re-VOX a Šediváci, kteří s nimi oslaví o několik dní dříve příchod nového roku. Vyhrávat bude hudba šedesátých let, zazní šlágry Pavla Nováka a dalších zpěváků.

Silvestr nanečisto v Městském domě v Přerově, 30. 12. 2022Silvestr nanečisto v Městském domě v Přerově, 30. 12. 2022Zdroj: Deník/Petra Poláková-Uvírová

Otužilecká show
KDY: neděle 31. prosince od 14 hodin
KDE: řeka Bečva, Přerov
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Recesistické kostýmy, přípitek šampaňským na břehu řeky a řádění otužilců v ledové Bečvě. Takovým způsobem se loučí každý rok na Silvestra Přerované s končícím rokem. Silvestrovská show otužilců začne 31. prosince úderem druhé hodiny odpoledne.

Zdroj: Petra Poláková - Uvírová

Silvestr v Letním kině
KDY: neděle 31. prosince od 16 hodin
KDE: Letní kino, Hranice
ZA KOLIK: 20 korun
PROČ PŘIJÍT: Poslední večer letošního roku bude v Letním kině patřit opět našim nejmenším. Na plátně se bude promítat film animovaný film Mumie, rovněž bude možnost se ohřát pod plynovými teplomety a vrcholem i rozloučením se starým rokem bude opět ohňostroj. Občerstvení bude zajištěno po celou dobu akce. Areál bude zpřístupněn od 15.30 hodin.

I v mrazivém počasí trávili Hraničtí silvestrovský podvečer v letním kině. Promítal se zde animovaný film pro celou rodinu Jak vycvičit draka.Ilustrační fotoZdroj: DENÍK / Liba Mátlová

Novoroční výstup na Čekyňský kopec
KDY: v pondělí 1. ledna 2024 od 10 do 14 hodin
KDE: místo i čas podle vlastní volby každého, rovněž tak i trasa
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Na již 32. ročník novoročního výstupu na Čekyňský kopec můžete vyrazit v první den nového roku. Akce je vhodná i pro děti a mládež (pod vedením dospělých) a rodiny s dětmi. Účastníci si vyberou trasu podle počasí a svých schopností v zimním terénu. Podle povětrnostních podmínek lze uskutečnit přísun na místo setkání pěšky, na kole, na lyžích, na koloběžce, případně i jiným způsobem. Z Předmostí je přes místo setkání vyznačena školní naučná stezka Předmostím až do pravěku (modrobílé značení). Na Čekyňském kopci bude opět možnost opékání vlastních špekáčků.

Novoroční výstup na Čekyňský kopec letos díky slunečnému počasí lámal rekordy.Novoroční výstup na Čekyňský kopec 1.1.2023.Zdroj: Deník/Dagmar Rozkošná

Novoroční ohňostroj a Fleret
KDY: v pondělí 1. ledna 2024 od 18 hodin
KDE: břeh řeky Bečvy, Přerov
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: V duchu vzpomínek na rockové hity známých kapel se ponese velkolepý novoroční ohňostroj, který budou moci sledovat prvního ledna příštího roku Přerované ze břehů řeky Bečvy. Světelná podívaná má název Drž mě za ruce a lidé si ji užijí v šest hodin večer. Po skončení ohňostroje mohou diváci přejít na poslední koncert letošního vánočního programu na náměstí, který začne v 18.30 hodin. Na pódiu na Masarykově náměstí bude koncertovat oblíbená folkrocková kapela Fleret.

Novoroční ohňostroj nad řekou Bečvou v Přerově, 1. ledna 2022Novoroční ohňostroj nad řekou Bečvou v Přerově, 1. ledna 2022Zdroj: Jan Pořízek

ŠUMPERSKO A JESENICKO

Otužilci se sejdou na Vlčím dole v Bludově
KDY: 31. prosince od 12 hodin
KDE: koupaliště Vlčí Důl v Bludově
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné
PROČ PŘIJÍT: Už 10. ročník Memoriálu Jaroslava Špičky se uskuteční na Silvestra na koupališti Vlčí důl v Bludově. Otužilci se do ledové vody ponoří od 14 hodin. Doprovodný kulturní program ale začne už v pravé poledne, kdy bude hrát DJ Petr Kamlar. Během odpoledne postupně vystoupí kapely Minami, Katapult Tribute a DJ Libor Čada. O půlnoci pak nebe rozzáří ohňostroj.

Otužilecký Memoriál Jaroslava Špičky v Bludově.Otužilecký Memoriál Jaroslava Špičky v Bludově.Zdroj: Deník / Petr Krňávek

Rok oslav 770 let Zábřeha zahájí novoroční koncert
KDY: pondělí 1. ledna 2024 od 16 hodin
KDE: kostel svaté Barbory v Zábřehu
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné
PROČ PŘIJÍT: Vstup do nového roku 2024 v Zábřeze zpříjemní slavnostní novoroční koncert v kostele svaté Barbory pořádaný při příležitosti státního svátku 1. ledna a současně jako oficiální zahájení roku oslav 770 let města. Vystoupí na něm Zábřežský komorní orchestr pod taktovkou Milana Plodka, sólových partů se zhostí houslistka Alžběta Kolčavová, flétnistka Veronika Kolářová a sopranistky Anna a Dorota Kolčavovy. Na sváteční setkání při hudbě naváže neformální novoroční přípitek v Bezručových sadech.

Novoroční výstup na rozhlednu Háj u Šumperka
KDY: 1. ledna 2024, 9 – 15 hodin
KDE: rozhledna Háj u Šumperka
ZA KOLIK: startovné 30 Kč
PROČ PŘIJÍT: Také letos pořádá Klub českých turistů tradiční novoroční výstup na rozhlednu Háj nad Šumperkem. Hvězdicový výstup je možný z různých směrů. Akce je letos součástí takzvaného Novoročního čtyřlístku, který se koná v různých místech po republice. Účastníci zaplacením symbolického startovného přispějí na přípravu dalších tras vhodných pro vozíčkáře. Získáte za to nejen dobrý pocit z příspěvku na bohulibou činnost, ale obdržíte také nalepovací odznak, kalendářík a pamětní razítko.

rozhledna Hájrozhledna HájZdroj: KČT