OLOMOUCKO

Retro víkend na Poděbradech
KDY: sobota 18. a neděle 19. února 
KDE: přírodní koupaliště Poděbrady u Olomouce, restaurace Terasa

Víkendové menu u vody v retro stylu: šunková rolka, katův šleh, kuřecí plátek s broskví, sýrové tajemství šéfkuchaře či ovocný košíček a další vintage-vychytávky tuzemské gastronomie. "Čekají vás klasiky a samozřejmě s takovou zeleninovou oblohou, že by Zdendu Pohlreicha přivedla k slzám," zvou pořadatelé.


Restaurace Terasa na Poděbradech. Ilustrační fotoRestaurace Terasa na Poděbradech. Ilustrační fotoZdroj: Deník

Masopustní sobota v Litovli
KDY: sobota 18. února od 10 do 15 hodin
KDE: dvůr muzea v Litovli
ZA KOLIK: zdarma

Krátká ukázka zpracování některých zabijačkových produktů. Na místě budou ochutnávky studených i teplých specialit. Venkovní posezení doplní výčep piva a nealka. Dezertem budou čerstvé masopustní koblihy. Zahřejí teplé nápoje.
Na prodej budou předem zpracované jitrnice, tlačenka, prejty, bílá a černá polévka i další produkty ze zabijačky. Zahřát se můžou návštěvníci i uvnitř muzea, kde si mohou volně prohlédnout všechny expozice muzea a krátkodobou výstavu. V sále v prvním patře se budou promítat archivní videa z venkovské zabijačky. Tradiční řeznické nástroje a nádobí budou k vidění v kóji řezníka v expozici Litovelská řemesla. Děti mohou zavítat do muzejní dílničky v přízemí, kde si vytvoří masky nebo si nechají pomalovat obličej.

Bystřický masopust se zabijačkou
KDY: sobota 18. února od 10 hodin, průvod masek od 12 hod, kluziště od 13 hod
KDE: Zámecké náměstí, ulice města, Velká Bystřice
ZA KOLIK: zdarma

„Zhosta chaso, zhosta, konec masopusta, ostatke se krátijó, jož sa nenavrátijó!,“ zazní tuto sobotu ve Velké Bystřice, kde se koná Bystřický masopust se zabijačkou. Náměstí už od 10 hodin provoní zabijačkové dobroty i masopustní koblihy. Vystoupí domácí soubor Haná. Po poledni vyrazí masky s medvědem do ulic.

Oslavy masopustu ve Velké Bystřici přitáhly tradičně davy návštěvníků. 26.2. 2022Oslavy masopustu ve Velké Bystřici přitáhly tradičně davy návštěvníků. 26.2. 2022Zdroj: Deník/Zdeněk Vysloužil

Masopust ve Slatinicích
KDY: sobota 18. února 2023, od 13 hod. Průvod vyjde ve 14 hod, masopustní veselice od 17 hod_
KDE: Slatinice, náves

Zabijačkové hody během celého masopustu v areálu obecního úřadu, známé i neznámé tradice, maskované veselení a dovádění.

Masopust ve Šternberku
KDY: sobota 18. února 2023, stánkový prodej od 8 do 13 hodin, průvod masek od 9 hodin
KDE: Hlavní náměstí, Šternberk
ZA KOLIK: zdarma

Tradiční trhy a průvod masek, bohaté občerstvení.

Masopust ve ŠternberkuMasopust ve ŠternberkuZdroj: Deník/Daniela Tauberová

Masopustní obchůzka v Neředíně
KDY: neděle 19. února 2023, od 15 hodin
KDE: Olomouc - Neředín, sraz u restaurace Rigani na konečné tramvaje

Již 22. ročník masopustu v Neředíně. Rozverný průvod masek s muzikou protančí neředínskými ulicemi.

Den zimních radovánek
KDY: sobota 18. února od 10 hodin
KDE: Sluňákov, Horka nad Moravou
ZA KOLIK: zdarma

Přijďte si s dětmi užít den plný zimních radovánek. Budete si hrát, bavit se, zajezdíte si na lyžích nebo bobech, budete hrát odpadkový hokej nebo se podíváte do ptačí říše na nejrůznější rekordy. Uvnitř domu se můžete těšit na přírodovědné pokusy a tvoření. V 11 a 14 hodin zahraje pro děti Divadlo Plyšového medvídka. Po celý den bude k dispozici bohaté občerstvení, teplý svařák a mošt na zahřátí.

Zimní radovánky v masopustním duchu na SluňákověZimní radovánky na Sluňákově. Ilustrační fotoZdroj: DENÍK/Veronika Kolesárová

PROSTĚJOVSKO

Prostějovský masopust
KDY: sobota 18. února od 10 hodin
KDE: náměstí T. G. Masaryka, Prostějov
ZA KOLIK: zdarma

Jednodenní lidová akce s masopustními maskami, písničkami, lidovou zabijačkou, řeznickými krámky, bohatým občerstvením a stylovým jarmarkem se uskuteční už tuto sobotu na prostějovském náměstí T. G Masaryka. Tradice masopustu byla v Prostějově obnovena v roce 2016 a akce se stala velmi oblíbenou celodenní veselicí. Masopustní průvod 'okolo rynku' vyrazí v 10 hodin, těšit se můžete na vynášení prasátka a vyprávění řezníka krkovičky. Bohatý program je připraven až do 16 hodin. Chybět nebude masopustní kejklování, souzení kozla, herci a komedianti, masopustní pohádka, zahraje také Masopustní kapela aneb Na rynku je veselo.

Prostějovský masopust bavil děti i dospělé po celou sobotu. 26.2. 2022Prostějovský masopust bavil děti i dospělé po celou sobotu. 26.2. 2022Zdroj: Deník/Zdeněk Vysloužil

Dětský maškarní karneval
KDY: sobota 18. února od 15 hodin
KDE: sokolovna, Určice
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Veselý klaunský program se skupinou Klaun Family plný písní, her, tance, soutěží a balónků zabaví celé odpoledne v Určicích děti i dospělé. Zajímavé ceny nabídne i tombola.

Ilustrační fotoIlustrační fotoZdroj: DENÍK/Pavel Bohun

Masopustní průvod Konicí
KDY: sobota 18. února od 8.30 hodin
KDE: Komunitní centrum, Konice
ZA KOLIK: zdarma

Masopustní průvod v čele s medvědem vyrazí z Tyršovy ulice na trasu po celém městě. Součástí průvodu bude zastávka na náměstí s krátkým vystoupením divadelního spolku Šňůra a občerstvením. Po skončení průvodu možnost posezení a občerstvení.

36. divadelní ples
KDY: sobota 18. února od 20 hodin
KDE: sokolovna, Němčice nad Hanou
ZA KOLIK: 150 korun v předprodeji, 200 korun na místě

Populární ples němčických ochotníků je opět tematicky zaměřen. Návštěvníci si tentokrát užijí dovolenou u vody nebo i pod vodou. Těšit se můžete na soutěž o nejlepší masky, k tanci i poslechu hraje Peter´s Music.

Šibřinky v pardubické sokolovně Na Olšinkách v únoru 2020.Ilustrační fotoZdroj: archiv TJ Sokol Pardubice

HRANICKO A PŘEROVSKO

Plastik Party Přerov 2023
KDY: sobota 18. února od 9 do 15 hodin
KDE: Restaurace Dukla, Přerov
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Máte rádi modely letadel či aut? Pak si nenechte ujít výstavu plastikových a papírových modelů. Jedná se o soutěžní výstavu modelů různých témat, jíž se účastní modeláři všech věkových kategorií. Občerstvení je zajištěno.

Výstava modelů v RumburkuIlustrační fotoZdroj: Zdeněk Rác

Masopust
KDY: sobota 18. února od 9 hodin
KDE: náměstí TGM, Přerov
ZA KOLIK: zdarma

Medvěd s medvědářem, stárek se stárkovou, smrtka, slamák a další typické masopustní postavy projdou tuto sobotu ulicemi Přerova. Obnovená tradice masopustu se ve městě začala psát asi před patnácti lety, a u Přerovanů si získala velkou oblibu. Průvod masek se po cestě vždy zastaví u obchodníků v centru, kteří je vítají štamprličkou a koláčky a zatančí si s medvědem. Hlavní program začne v 9 hodin na Masarykově náměstí, kde předá rychtář chase masopustní právo. Průvod masek pak projde ke kostelu, k panu farářovi, Jiráskovou a Wilsonovou přes náměstí až k pánom na zámek.

Zdroj: DENÍK/Petra Poláková-Uvírová

Hasičský ples
KDY: sobota 18. února od 20 hodin
KDE: sokolovna, Velká
ZA KOLIK: 120 korun

Na tradiční Hasičský ples můžete v sobotu od 20 hodin zavítat do sokolovny ve Velké u Hranic. Těšit se můžete na bohatý program, občerstvení a večer plný zábavy. K tanci a poslechu zahraje kapela MultiSins.

Námořnický bál
KDY: neděle 19. února od 15 hodin
KDE: Zámecký klub, Hranice
ZA KOLIK: 130 korun

Karnevalová a plesová sezona je v plném proudu. Maškarní bál pro děti, ve kterém si zatančí, zazpívají, zasoutěží a užijí spoustu legrace, se chystá na neděli odpoledne. Nezapomeňte si vzít masku námořníka, piráta či mořského živočicha.

Z dětského karnevalu v Onomyšli.Ilustrační fotoZdroj: Richard Karban

ŠUMPERSKO A JESENICKO

Reprezentační ples FC Juventus
KDY: pátek 17. února od 20 hodin
KDE: Dům kultury, Mohelnice
ZA KOLIK: 200 korun

Již 27 reprezentační ples FC Juventus Mohelnice se chystá tuto sobotu. Těšit se můžete na předtančení, bohaté občerstvení i tombolu. K tanci hraje kapela Herrgott rock.

Masopustní průvod a zabíjačkové hody
KDY: sobota 18. února od 12 hodin
KDE: náměstí, Úsov
ZA KOLIK: zdarma

Hósovské kulturní spolek společně s městem Úsov, Hladovým divadélkem a Malou kopanou lákají na Masopustní průvod a zabíjačkové hody. Od 12 hodin začne prodej zabíjačkových dobrot na náměstí v Úsově. Těšit se můžete na jitrnice, tlačenku, prejt, kroupy, bouřku, zabíjačkový guláš, řízek s bramborovým salátem, výpečky a chybět nebudou ani masopustní koblížky. Ve 14 hodin započne na náměstí v Úsově průvod divadelním představením. Dále povede masopustní průvod městečkem se zakončením u kulturního domu. Masopustní veselice pak startuje v 16 hodin v kulturním domě, kde k poslechu a tanci zahraje kapela Šlapetečko Loštice a DJ. Zakopáváním basy je na programu v 18 hodin. Maškary všeho druhu vítány. V kulturním domě se uskuteční volba nejhezčí maškary v kategorií dětí i dospělých. Během masopustní veselice se můžete těšit na zábavné soutěže jak pro děti, tak dospělé.

Masopust ve Šternberku. (22.2.2020)Ilustrační foto.Zdroj: Deník / Daniela Tauberová

Městský ples
KDY: sobota 18. února od 19 hodin
KDE: Kulturní dům, Javorník
ZA KOLIK: 200 korun

Taneční vystoupení Free Dance, taneční show Michaela Jacksona v podání imitátora Pavla Janáka i bohatá tombola a občerstvení. To vše čeká návštěvníky Městského plesu v Javorníku. K tanci a poslechu zahraje hudební skupina HitStars.

Tradiční masopustní průvod
KDY: sobota 18. února od 10 hodin
KDE: Zlaté Hory, Ondřejovice
ZA KOLIK: zdarma

Tradiční masopustní průvod vyráží v sobotu od kostela ve Zlatých Horách v 10 hodin za zpěvů a hodokvasu. První zastavení je plánováno u fontány, druhé před zdravotním střediskem u sídliště, třetí zastavení u okálů za Sarkanderem a poslední od zhruba11.35 hodin na nádraží ve Zlatých Horách. Po nádražní veselici užijí masopustní maškary poledního vlaku v 11.56 a převezou se do Ondřejovic. V Ondřejovicích potáhnou masopustní povozy i maškary na zámeček Doubrava, kde masopustní taškařice vyvrcholí. Vítány jsou jakékoli vhodné masopustní masky včetně masopustních hodokvasových doplňků, jako jsou koláče, placky, jitrnice nebo jelita.

Masopustní průvod
KDY: sobota 18. února od 13 hodin
KDE: u Kulturního domu, Postřelmov
ZA KOLIK: zdarma

Na Masopustní průvod v Postřelmově můžete vyrazit v maskách i vy! Vítání jsou všichni. Sraz je u kulturního domu. Průvod bude provázet koňský povoz a Postřelmovská muzika.

Masopust v Postřelmově 2019Masopust v Postřelmově 2019Zdroj: Deník / Hana Kubová

Pohádkový karneval
KDY: neděle 19. února od 15 do 17 hodin
KDE: Kulturní dům, Šumperk
ZA KOLIK: 100 korun

Prožijte odpoledne plné hudby, tance, dětských úsměvů a malování na obličej pro malé i velké a vyrazte v neděli na Pohádkový karneval, který pro Šumperk připravilo Divadlo Kejkle z Brna. Děti do 110 centimetrů mají vstup zdarma.