OLOMOUCKO

Lampionový průvod
KDY: pátek 28. října od 10 hodin
KDE: sraz na Horním náměstí, Olomouc
ZA KOLIK: zdarma

Lampionový průvod na oslavu Dne vzniku samostatného československého státu se uskuteční v pátek 28. října. Začne se v 10 hodin pietním aktem na Žižkově náměstí u pomníku T. G. Masaryka. V 16 hodin zahraje The People - orchestr hrající širokou paletu žánrů od taneční hudby třicátých let přes rock’n roll, funk, pop, až po současné hity, v 17.30 nastoupí Vojenská hudba Olomouc - orchestr Armády ČR posádky Olomouc a v 18 hodin začne samotný průvod na Horním náměstí a pokračovat bude přes Dolní náměstí, Kateřinskou, Michalské stromořadí, Bezručovy sady až ke Korunní pevnůstce, kde se průvod zakončí pořádným ohňostrojem.
Program
10:00 - Žižkovo náměstí: Pietní akt - kladení věnců k pomníku TGM
16:00 - Horní náměstí: The People - orchestr hrající širokou paletu žánrů od taneční hudby třicátých let přes rock’n roll, funk, pop, až po současné hity
17:30 - Horní náměstí: Vojenská hudba Olomouc - orchestr Armády ČR posádky Olomouc
18:00 Lampionový průvod: Horní náměstí - Dolní náměstí - Kateřinská - Michalské stromořadí - Bezručovy sady - Korunní pevnůstka
18:20 - Korunní pevnůstka: Ohňostroj - v areálu Korunní pevnůstky

close Oslavy vzniku republiky, 28. října 2021 v Olomouci. info Zdroj: Deník/Vladimír Pryček zoom_in Oslavy vzniku republiky, 28. října 2021 v Olomouci. _

Dýňování na olomouckých Poděbradech
KDY: pátek 28. a sobota 29. října od 10 do 18 hodin
KDE: Poděbrady Olomouc
ZA KOLIK: zdarma

Tradiční vyřezávání dýní na olomouckých Poděbradech proběhne poslední říjnový víkend. V pátek a v sobotu si můžete nazdobit svou dýni i si pochutnat na dýňových dobrotách. Dýně i pomůcky k vyřezávání budou připravené na místě. K jídlu si můžete vychutnat dýňový krém, klobásu s dýňovou hořčicí, dýňové risotto nebo chleba s dýňovou pomazánkou.

Halloweenská stezka
KDY: sobota 29. října od 16 do 21 hodin
KDE: Svatební stodola Veselkovna v Babicích
ZA KOLIK: zdarma

Už jste slyšeli o strašidelné stezce, která bude v Babicích? Halloweenská stezka povede od svatební stodoly Veselkovna a doprovázet ji budou všemožná strašidla. Těšit se můžete i na punč, pivo nebo špekáčky.

close Ilustrační foto info Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň zoom_in Ilustrační foto _

Pevnost duchů
KDY: pátek 28. a sobota 29. října od 9 do 22 hodin
KDE: Pevnost poznání, Olomouc
ZA KOLIK: 100 korun pro návštěvníky v kostýmech

Přijďte se bát do Pevnosti duchů, kde vás provedou strašidla a upíři. Muzeum vědy se promění v zázračnou Pevnost duchů. Od 9 do 22 hodin na vás čeká strašidelný doprovodný program a duchaplné aktivity pro celou rodinu ve všech expozicích Pevnosti poznání. Provedou vás jako vždy duchové a strašidla! Kdo přijde v kostýmu, má slevu na vstupném a zaplatí 100 korun do všech expozic.
Alchymistova úniková hra
Uvězněni v čase. Na místě, kde se přítomnost střetává s historií. Zvládnete jít po stopách bájného alchymisty, cestou časem až do moderní chemické laboratoře? Odhalte historická propojení mezi vědou a nadpřirozenem! Pomocí kouzelných chemických experimentů vyřešte záhadu a unikněte z Alchymistovy dílny.
- 30 minut / hra pro 20 účastníků
- rezervace času na místě v pokladně PP
Stezka odvahy
Stezka odvahy a její nástrahy, výzvy a překvapení! Postavíte se strachu čelem a překonáte všechny části cesty nebo utečete? Stezka začne po setmění v cca 17 hodin.
Jak pokořit gravitaci? Levitací!
V expozici Světlo a tma se těšte na fyzikální pokusy, nad kterými bude rozum stát. Nebo spíš létat úžasem?
Temná turistika
Kvíz na téma temná turistika (cestování do zeměpisných míst spojených se smrtí a utrpením).
Od alchymie k chemii
Vydejte se s námi na podivuhodnou cestu časem. Těšte se na ukázku střelného prachu nebo přípravu zlata či stříbra z obyčejných levných kovů. Představíme si historické využití chemických "vychytávek" v domácnosti, ale i postupy, které se využívají dodnes. Z kreativní dílny si potom odnesete klíčenku s vlastnoručně vyrobeným "zlatem".
Upíři v utajení!
Soutěž na krvelačné téma pro malé i velké odvážné návštěvníky. Víte, jak zaručeně rozeznáme upíra od člověka? Vydejte se po záhadných indiciích a odhalte upíří tajemství! Jako odměnu si domů odnesete malý dárek.

Cosplay festival
KDY: sobota 29. října od 10 do 18.30 hodin
KDE: Galerie Šantovka, Olomouc

K halloweenu patří masky a nejvíc jich letos uvidíte v sobotu na Šantovce, kam zavítá už pošesté Cosplay festival. Cosplayeři - komunita umělců, kteří si svépomocí tvoří kostýmy a vžívají se do rolí předloh z komiksů, filmů, počítačových her atd., už jsou v Olomouci jako doma a opět lákají návštěvníky Šantovky, aby se k nim přidali a užili si den plný focení a zábavných interakcí. V průběhu dne se tak lidé s maskami i bez mohou opět potkávat se svými oblíbenými oživlými postavami a po setmění se spolu všichni projdou ve velkém lampionovém průvodu.
Program

  • Celodenní přehlídka oživlých fiktivních postav
  • Malování na obličej
  • Za namalovanou halloweenskou Šantovku výdej lampionů
  • Od 18 hodin lampionový průvod (start od divadla)

close Cosplay festival v olomouckém obchodním centru Šantovka info Zdroj: DENÍK/Jiří Kopáč zoom_in Cosplay festival v olomouckém obchodním centru Šantovka

PROSTĚJOVSKO

Za lesními skřítky
KDY: čtvrtek 27. října od 9.30 hodin
KDE: sraz na autobusovém nádraží, Prostějov

Užijte si vycházku o podzimních prázdninách pro rodiny s dětmi Za lesními skřítky na Chlum. Vydáte se do lesů za skřítky, kteří si pro děti i dospělé připravili záludné úkoly. Ráno společný odjezd do Alojzova autobusem v 9.30 hodin (st. č. 1), návrat ze Seloutek do 13.30 hodin. Délka trasy je asi 5 km.

Strašidelné prohlídky na zámku
KDY: pátek 28. října od 18 do 22 hodin a sobota 29. října od 12 do 22 hodin
KDE: Zámek Čechy pod Kosířem
ZA KOLIK: od 120 do 180 korun

Říkáte, že máte pro strach uděláno? Potom by vám neměly uniknout strašidelné prohlídky na zámku Čechy pod Kosířem. Na volný pátek i víkendovou sobotu tam bude připravený bohatý program. Chybět nebudou samozřejmě strašidelné prohlídky, dílničky na Hanácké ambasádě nebo ukázky řemesel.

close Na strašidelné prohlídky do Čech pod Kosířem mířily v pátek večer početné skupiny návštěvníků. info Zdroj: Deník / Trunda Jiří zoom_in Na strašidelné prohlídky do Čech pod Kosířem mířily v pátek večer početné skupiny návštěvníků. _

Škwor v Prostějově!
KDY: pátek 28. října od 20.30 hodin
KDE: Společenský dům, Prostějov
ZA KOLIK: 690 korun, děti do 120 centimetrů vstup zdarma

Síla starejch vín, Sraž nás na kolena nebo Milionu hvězd se ptáš. Že stále nevíte, kdo hraje tyto pecky? No přeci skupina Škwor! Nenechejte si ujít jejich tour, která má svou zastávku i v Prostějově. Společenský dům otevře již v 19 hodin.

Zabijačkové hody
KDY: sobota 29. října od 10 hodin
KDE: Zámek Plumlov
ZA KOLIK: zdarma

Tradiční zabijačkové hody budou na nádvoří zámku Plumlov. Že už je to rok, co jste na žádné zabijačce nebyli? No tak toto je skvělá příležitost právě pro vás, abyste si zase pochutnali na tradičních specialitách! Chybět nebude ani svařené víno nebo dětský punč.

close Sobotní dopoledne se v Plumlově hodovalo. Tradiční zabíjačku okořenil košt pálenek a dobrá hudba. 21.12. 2019 info Zdroj: Deník / Zdeněk Vysloužil zoom_in Sobotní dopoledne se v Plumlově hodovalo. Tradiční zabíjačku okořenil košt pálenek a dobrá hudba. 21.12. 2019 _

Průvod světýlek
KDY: pondělí 31. října od 17.50 hodin
KDE: sraz v Kolářových sadech u pódia vedle hvězdárny, Prostějov

Průvodu světýlek v Prostějově se může zúčastnit široká veřejnost. S sebou si prosím přineste lampiónky, světýlka, baterky, případně kostýmy apod. Společně obejdete celý park, potom naši školu a průvod zakončíte na stejném místě, odkud jste vyrazili. Zde si společně zazpíváte 2 písničky: Dělání, dělání a také Není nutno. Texty písní budou k dispozici na místě. Stánek s občerstvením bude po dobu akce otevřený.

HRANICKO A PŘEROVSKO

Podzimní kreativní dílnička
KDY: čtvrtek 27. října od 9 do 16 hodin
KDE: Stará radnice, Hranice
ZA KOLIK: 20 korun

Začátek podzimních prázdnin mohou děti strávit v muzeu na Staré radnici. Ve čtvrtek 27. října se od 9 hodin do 16 hodin uskuteční Podzimní kreativní dílnička pro rodiče a děti. Děti si mohou vyrobit postavičky z darů přírody.

Lampionový průvod
KDY: čtvrtek 27. října od 18 hodin
KDE: Velká
ZA KOLIK: zdarma

Ve Velké se ve čtvrtek uskuteční lampionový průvod. Sraz účastníků je v 18 hodin u dolní zastávky u mostu. Lampiony, svíčky nebo světýlka všeho druhu si vezměte s sebou. Půjde se k sokolovně ve Velké. Podvečer vyvrcholí promítáním filmu Ať žijí duchové. Nebude chybět opékání buřtů.

close Ilustrační foto info Zdroj: DENÍK/Attila Racek zoom_in Ilustrační foto _

Tradiční lampionový průvod
KDY: pátek 28. října od 17.30 hodin 
KDE: sraz před Zámeckým hotelem, Hranice
ZA KOLIK: zdarma

Město Hranice, Vojenská posádka Hranice, Československá obec legionářská, TJ Sokol Hranice a Městská kulturní zařízení Hranice zvou k účasti na oslavě 104. výročí státního svátku Dne vzniku samostatného československého státu. Lampionový průvod se uskuteční v pátek 28. října. Průvod začne v 17.30 hodin před Zámeckým hotelem a započne ho Koncert Velkého dechového orchestru ZUŠ Hranice. V 18.15 hodin průvod dojde na Školní náměstí, kde se u památníku T. G. Masaryka budou klást věnce a zahraje státní hymna. Průvod pak bude pokračovat na Masarykovo náměstí, kde v 19 hodin pak proběhne promítání filmu Tři veteráni.

Výlov rybníku Choryně Velká
KDY: sobota 29. a neděle 30. října od 9 hodin
KDE: rybník Choryně Velká, Hustopeče nad Bečvou
ZA KOLIK: zdarma

Na tradiční výlov rybníku Choryně Velká můžete zavítat v sobotu 29. a v neděli 30. října od 9 hodin. Těšit se můžete na prodej živých ryb a rybích specialit, chybět nebude ani tradiční kolo štěstí.

close Výlov rybníku Choryně Velká v Hustopečích nad Bečvou, neděle 31. října 2021. info Zdroj: Filip Mátl zoom_in Výlov rybníku Choryně Velká v Hustopečích nad Bečvou, neděle 31. října 2021. _

Sokolský běh republiky
KDY: pátek 28. října od 10 hodin
KDE: Sokolovna, Přerov

Hlavní závod: 3 okruhy, asfalt, bez převýšení, zajímavosti - park Michalov, městské hradby, trasa podél řeky Bečvy. Závod na 3 km: 1 okruh, asfalt, bez převýšení, zajímavosti - park Michalov, městské hradby, trasa podél řeky Bečvy. Závod bude měřen profesionální časomírou s čipy. V ceně startovného občerstvení a pitný režim, další je možné zakoupit na místě. Skákací hrad pro děti po celou dobu závodu.

Den vzniku samostatného československého státu
KDY: pátek 28. říjnaKDE: náměstí ZGM, Městský dům, řerov

Den vzniku samostatného československého státu se v Přerově koná v pátek 28. října. Ve 14 hodin se můžete na náměstí TGM těšit na koncert Dětského dechového orchestru Haná, v 15 hodin vzpomínkové shromáždění u pamětní desky T. G. Masaryka. Moravská filharmonie Olomouc vystoupí od 19.30 hodin v Městském domě na slavnostním koncertě.

close Moravská filharmonie Olomouc info Zdroj: Deník/Jiří Kopáč zoom_in Moravská filharmonie Olomouc _

ŠUMPERSKO A JESENICKO

Hrátky se skřítkem Podhájníkem
KDY: pátek 28. října od 10 do 16 hodin
KDE: rozcestník na Bludovské ulici, Hrabenovský kostelíček a Rozhledna Háj
ZA KOLIK: zdarma

Po stopách skřítka Podhájníka je cesta s úkoly pro děti, kterou si můžete individuálně po celý den projít. Začíná se od rozcestníku na Bludovské ulici a trasa má asi 3 kilometry. S sebou si vezměte pouze psací potřeby. Zároveň budou u Hrabenovského kostelíčku připraveny sportovní hrátky s Doriskou a od 11 do 13 hodin jízdy na koních Ranče Viktoria. A aby toho nebylo málo Rozhledna na Háji se rozloučí s měsícem věží a rozhleden volným vstupem po celý den.

Strašidelný festival
KDY: sobota 29. října od 15 do 19 hodin
KDE: Hlavní třída, Šumperk
ZA KOLIK: zdarma

Hú húúú, pššt, kdo to tady straší? Ozvěte se! Z koutů, z vody i ze záhrobí vylézají příšery. Víly, duchové i čarodějnice mají dneska tady svůj rej a tebe smrtelníku zveme také na tuto slávu, kterou svět ještě neviděl. Vezměte s sebou všechny děti, rodiče i prarodiče a pojďte si s námi zastrašit, pobavit se a něco si vyrobit.

close ilustrační foto info Zdroj: Deník zoom_in ilustrační foto _

Duo Aramis
KDY: neděle 30. října od 15 hodin
KDE: Kulturní dům Zábřeh
ZA KOLIK: 200 korun

Neexistuje lepší zábava na nedělní odpoledne! Pro milovníky tance, hezkých písniček a dobré zábavy je připraveno vystoupení populární dvojice Duo Aramis v podání Vítězslava Murka a Romana Rýdela. Na tomto pěkném hudebním odpoledni uslyšíte jak lidové písničky, tak jejich vlastní tvorbu.

Bratři Ebenové
KDY: čtvrtek 27. října
KDE: Kulturní dům, Zábřeh
ZA KOLIK: 390 korun

V předvečer státního svátku, ve čtvrtek 27. října, nabídne kulturní dům v Zábřehu další hudební lahůdku – koncert kapely bratrů Marka, Kryštofa a Davida Ebenových. Synové skladatele Petra Ebena a synovci Ilji Hurníka vlastně do žádného hudebního proudu nepatří. Je pro ně typický „ebenovský zvuk“ spojený s uměním používat neobvyklé hudební nástroje, kterým si vydobyli, a to i díky výjimečným textům Marka Ebena, punc jedinečnosti. „Když na počátku osmdesátých let Ebeni vstupovali na hudební scénu, v jejich hudbě se proplétaly vlivy klasiky, folku, rocku či jazzu a prvky vytříbeného hudebního humoru. V dnešní době je jejich hudba ještě vyzrálejší a ze svého původního kouzla neztratila vůbec nic,“ uvedl Zdeněk David ze Zábřežské kulturní. Kromě bratrského tria v Zábřehu vystoupí i další vynikající muzikanti, například Jiří Zelenka, jeden z našich nejuznávanějších bubeníků a dlouholetý člen kapely Etc… Vladimíra Mišíka. Vstupenky na výjimečnou hudební událost lze zakoupit už za příznivých 390 korun buď online na webových stránkách kulturak.info, nebo v pokladně kulturního domu.

close Bratři Ebenové info Zdroj: Deník/Miroslav S. Jilemnický zoom_in Bratři Ebenové _

Štístko a Poupěnka
KDY: pátek 28. října od 17 hodin
KDE: Kulturní dům, velký sál, Zábřeh

Populární dvojice Štístko a Poupěnka hrající písničky pro děti znovu provede svoje „broučky“ fantastickým světem pohádek, tentokrát v úplně novém představení Bylo, nebylo. Oblíbená dětské show bude opět plná zpěvu, písniček a zábavy. A určitě zazní i písnička Jojojo, nenene, která patří mezi nejsledovanější české videoklipy na YouTube. Na hodinové představení určené pro děti od 2 let zve zábřežský kulturní dům o státním svátku. Pořadatelé upozorňují, že vstupné je jednotné, bez rozdílu věku.