OLOMOUCKO

Gastrofest v Kateřinské
KDY: pátek 15.12. (16-22), sobota 16.12. (14-22), neděle 17.12. (14-22)
KDE: nádvoří u kostela sv. Kateřiny, Olomouc (Kateřinská 10)
ZA KOLIK: vstup volný
PROČ PŘIJÍT: Kluci z Rest & Chill zvou na další gastro akci s olomouckými podniky. Tentokrát ve vánoční edici a na novém místě - nádvoří u kostela v Kateřinské ulici, kam se nedávno přestěhovali. Zúčastní se Bistro no., Ca Phe District, Dos Amigos, Yanagi a Triangel. Hrát bude DJ, do toho i pozorování hvězd s hvězdářem a promítání vánočních filmů. Vše opět za účelem podpoření dobré věci.

Ilustrační fotoIlustrační fotoZdroj: Deník/Radek Cihla

Olodvorek plný muziky
KDY: pátek 15.– neděle 17.12.
KDE: Olodvorek, Dolní náměstí, Olomouc
ZA KOLIK: vstup volný
PROČ PŘIJÍT: Na Olodovorku to bude žít i třetí adventní víkend, kromě kouzelné atmosféry či Olopunče na příchozí čeká i nálož zajímavé muziky. V pátek tam zahraje valašský busker s bluesovým feelingem Patt Berry (19h), v sobotu olomoucký zpěvák a klavírista Martin Skácel s programem plným cover verzí českých i zahraničních hitů (od 18h). V neděli to pak na Olodvorku rozjede Heblo, „funk&FolkOVÁ hudební formace minulého století“ (od 17h).

Adventní čas na Olodvorku 2023Adventní čas na Olodvorku 2023Zdroj: Plavby Olomouc

Vánoční trhy
KDY: pátek 15.– neděle 17.12.
KDE: Vánoční trhy, Horní náměstí, Olomouc
ZA KOLIK: vstup volný
PROČ PŘIJÍT: Zajímavý program je na víkend připraven i na Vánočních trzích v centru Olomouce. Na Horním náměstí si můžete v pátek od 17 hodin užít Vánoční koncert Richarda Pachmana, od 18:30 pak vystoupí Natálie Tichánková & 4GOOD. V sobotu v rámci Gastrorejdění bude na podiu vařit Jiří Kubíček, majitel Bystročického zelí. V neděli si na své přijdou děti, od 15 hodin se u Trojice rozezní Zpívánky strýčka Líčka.

Pohled z radniční věže. Vánočně vyzdobené centrum Olomouce, 25. listopadu 2023Pohled z radniční věže. Vánočně vyzdobené centrum Olomouce, 25. listopadu 2023Zdroj: Deník/Daniela Tauberová

Adventní potisková dílna pro děti
KDY: sobota 16. prosince od 14:00 hodin
KDE: Janského 464/26 Olomouc - Povel, v dílně Tisknu dárky (vchod z boční strany budovy polikliniky Janského a lékárny Povel).
ZA KOLIK: vstup zdarma, platí se za hotové výrobky
PROČ PŘIJÍT: Děti si nakreslí vlastní potisky (nejen vánoční), které na místě vypálí na hrnky, bílá trička nebo hadříky na brýle. Mohou si také nakreslit a zalisovat vlastní placku se špendlíkem nebo magnetku. Tvořit se bude od 14 hodin, ale lze přijít kdykoli mezi 14.-17. hodinou. Po 17. hodině mohou přítomní zájemci zůstat a dále tvořit. Rezervace není nutná. Ceny vytvořených produktů včetně potisku: Placka od 35,- Kč / ks (akce 4+1 zdarma) Hadřík na brýle 100,- Kč / ks Hrnek bílý 240,- Kč / ks Hrnek barevné ucho a vnitřek 280,- Kč / ks Tričko od 290,- Kč / ks

PROSTĚJOVSKO

Krampusáci peklí u Zlaté brány
KDY: pátek 15. prosince, od 18 hodin
KDE: Dukelská brána, Prostějov
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Děsiví rakouští čerti přímo v centru Prostějova. Dvouhodinový program s alpskými příšerami organizuje Obchodní centrum Zlatá brána.

Děsiví alpští čerti navštíví v neděli poprvé i Prostějov.Ilustrační foto.Zdroj: Facebook Krampus OL, se svolením

Tradiční zabijačkové dopoledne
KDY: sobota 16. prosince, od 9 hodin
KDE: plocha za nákupním střediskem, Plumlov
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Tradiční zabijačkové dopoledne v Plumlově v předvečer Vánoc roztančí betonovou plochu za místním nákupním střediskem. V nabídce budou delikatesní zabijačkové speciality od místních řeznických mistrů Mirgových, k poslechu tanci zahrají známí regionální muzikanti. Soutěžit se bude o nejlepší pálenku, štrůdl nebo kresbu kapra. Vyhlášení a ocenění nejlepších soutěžících je naplánováno krátce po poledni.

Zabíjačkového dopoledne v Plumlově. 17.12. 2022Zabíjačkového dopoledne v Plumlově. 17.12. 2022Zdroj: Deník/Zdeněk Vysloužil

Vánoční trhy v Konici
KDY: sobota 16. prosince, od 9 hodin
KDE: Masarykovo náměstí, Konice
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Populární Vánoční trhy v Konici navštěvují každoročně tisíce lidí. Pestrý kulturní program začíná v 9 hodin. Spousta stánků s vánočním zbožím, živými kapry, punči a občerstvením uspokojí každého návštěvníka. Vrcholem programu je od 16 hodin vystoupení zpěvačky Báry Basikové s kapelou Blue Cimbal, po kterém bude následovat tematicky laděný ohňostroj – letos jediný na Prostějovsku.

Pochod čertů Krampus
KDY: neděle 17. prosince, od 16 hodin
KDE: Palackého náměstí, Němčice nad Hanou
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Pochod čertů Krampus s ohňovou show centrem Němčic nad Hanou zpestří nedělní adventní odpoledne a podvečer na jihu Prostějovska. Bohaté občerstvení a další doprovodný program.

HRANICKO A PŘEROVSKO

Vánoce v Hranicích
KDY: pátek 15. a sobota 16. prosince od 17 hodin
KDE: Masarykovo náměstí, Hranice
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: V rámci vánočního programu v Hranicích vystoupí v pátek od 17 hodin na náměstí český zpěvák David Uličník. Ten se představí se svým projektem Orchestrion. David Uličník se s lehkostí pohybuje v mnoha pěveckých stylech od jazzu, přes muzikál až po svět klasické hudby. V 19 hodin se na pódiu představí legendární česká bluegrassová a country kapela Poutníci. Vánoční program pokračuje také v sobotu od 17 hodin, a to koncertem energické kapely s dechovou sekcí The People.

Rozsvícení vánočního stromu v Hranicích, pátek 1. prosince 2023.Ilustrační foto.Zdroj: Jiří Necid, se souhlasem

Vánoční koncert Cantabile
KDY: pátek 15. prosince od 18.30 hodin
KDE: kostel Stětí svatého Jana Křtitele, Hranice
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Vánoční koncert Cantabile se uskuteční tento pátek v kostele Stětí svatého Jana Křtitele na Masarykově náměstí. Letos se představí všechna oddělení sboru – od nejmladších, přes Dětský pěvecký sbor Cantabile až po nejstarší zpěváky Komorního sboru Cantabile.

Pěvecký sbor Cantabile.Pěvecký sbor Cantabile.Zdroj: archiv PS Cantabile, se souhlasem

Koně a prase & Ventolin
KDY: pátek 15. prosince od 21 hodin
KDE: Karnola, Hranice
ZA KOLIK: 350 korun
PROČ PŘIJÍT: Epické Grande finále – autoři Bramborových hitů Koně a prase a oblíbený disco scientist Ventolin uzavřou v pátek šest let existence Karnoly.

VentolinVentolinZdroj: se svolením KZ Valmez

Varhanní koncert
KDY: pátek 15. prosince v 19.30 hodin
KDE: kostel svatého Vavřince, Přerov
ZA KOLIK: 100 korun
PROČ PŘIJÍT: Na 29. ročník varhanního koncertu se mohou těšit posluchači, kteří zavítají tento pátek do kostela sv. Vavřince v Přerově. V programu zazní výběr děl ze skvostů evropské duchovní hudby J. S. Bacha, W. A. Mozarta, F. Schuberta a dalších. Na varhany zahraje Vladimír Roubal, na trubku Jan Verner, na tympány Petr Mori. Umělce doprovodí zpěvem sopranistka Jana Koucká. Koncert pořádá Střední škola gastronomie a služeb v Přerově a vstupenky jsou k mání v budově školy, Šířava 7.

Vánoce v Přerově
KDY: od pátku 15. do neděle 17. prosince
KDE: náměstí TGM a Horní náměstí, Přerov
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Na pestrý vánoční program na Masarykově náměstí se můžete těšit i o víkendu. V pátek se představí od 16 hodin Trávníček, v 17 hodin DO Haná a v 19 hodinu vystoupí na pódiu rocková ďáblice Tanja. V sobotu se můžete těšit od 17 hodin na rockové pecky skupiny Hanz's Fvckers, kterou v 19 hodin vystřídá česká legenda Turbo. V neděli program, pokračuje v 16 hodin, farnost Přerov připravila Živý betlém. V 18 hodin vystoupí na náměstí TGM Smíšený pěvecký sbor Vokál.
Tradiční řemeslný jarmark i doprovodný kulturní program v duchu historických slavností na Horním náměstí můžete navštívit v neděli 17. prosince od 10 do 16 hodin. Vystoupí děti ze SVČ Atlas a Bios, Markus M a spolek Anima Historica.

Rocková zpěvačka Tanja se v chotěbořském kině představí v jemnějším tónu. Doprovodí ji saxofonistka Andrea.Rocková zpěvačka Tanja.Zdroj: Deník / Miloš Novák

ŠUMPERSKO A JESENICKO

Vánoční Točák
KDY: pátek 15. prosince a sobota 16. prosince od 10 hod.
KDE: Okolí Točáku v Šumperku, park U Sovy, další místa v Šumperku
ZA KOLIK: vstupné za dílny vždy 40 Kč
PROČ PŘIJÍT: V rámci vánočního programu připravuje Dům kultury Šumperk i dvoudenní Vánoční Točák. Jedná se o stánkový prodej regionálních produktů a výrobků s vánoční tematikou. Součástí bude také doprovodný program, v rámci kterého se děti mohou svézt na kolotoči typu carousel nebo si zastřílet na staročeské střelnici, v pátek 15. prosince se návštěvníci mohou zúčastnit průvodu Andělů na chůdách nebo si něco malého vyrobit v Šumperské Špajzce či Rozmanitostech. V sobotu 16. prosince mohou zhlédnout divadelní inscenaci „Kam se poděla Betlémská hvězda?“ v podání Studia My Dvě.

Ústecké Vánoce 2023.Ilustrační foto.Zdroj: Deník/Adéla Stejskalová

Loštice lákají na Vánoce u kašny
KDY: neděle 17. prosince od 14 hod.
KDE: nám. Míru Loštice
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Město Loštice srdečně zve občany v neděli na náměstí Míru v Lošticích k přátelskému setkání v rámci akce Vánoce u kašny. Kromě vánočních dobrot a teplých vánočních nápojů bude atmosféra doplněna hudebním programem. Součástí programu je také vánoční výstava v Městském kulturním středisku.

Stříbrná neděle v Jeseníku bude plná hudby
KDY: neděle 17. prosince od 10:00
KDE: Masarykovo náměstí Jeseník
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Jeseník Vás srdečně zve na tradiční předvánoční setkání na vánočně nazdobeném Masarykově náměstí s jarmarkem a hudebním programem po celý den. Můžete se těšit na Martina Lásku v doprovodu houslí, dechovou hudbu Brass Band Šohaj, pěvecký sbor Andante ze Šumperka, rockovou kapelu z Bruntálu Generace 75, legendu spirituálu Irenu Budweiserovou a v neposlední řadě na Daniela Hůlku.

Daniel Hůlka v Letovicích na Blanensku.Daniel Hůlka.Zdroj: Petr Švancara

U Pařeza v Sobotíně budou řádit Krampusáci
KDY: sobota 16. prosince od 15 hod.
KDE: Areál u Pařeza Sobotín
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Spolek přátel Sobotína vás srdečně zve na Show strašidelných čertů Krampus Olomouc. Jako doprovodný program na vás čeká vánoční dílna a vánoční nadílka pro děti a také taneční zábava. Můžete se těšit také na bohatou gastronomii jako je vánoční guláš, rybí polévka, lívance, vafle, pochoutky z grilu nebo také svařák, punč, pivo, víno i nealko.

Ilustrační fotoIlustrační fotoZdroj: archiv Deníku