OLOMOUCKO

Svatý Patrik na Poděbradech
KDY: pátek 17. března, od 15 hodin
KDE: Přírodní koupaliště Poděbrady u Olomouce, restaurace Terasa

Oslava irského patrona u vody. První koncert letošní sezony si tam střihnou Fly Tomorrow, těšit se můžete i na zelené pivečko, irské speciality k jídlu a taky soutěže o ceny.

For Model
KDY: pátek 17. až neděle 19. března, od 9 do 18 hodin, v neděli do 17 hodin
KDE: Výstaviště Flora, Olomouc
ZA KOLIK: 120 korun (dospělí), 80 korun (děti 6-15), 320 korun (rodinné)

Interaktivní výstava věnovaná modelářství a sběratelství, jedna z největších v ČR. K vidění budou lodní, automobilové, letecké či železniční modely všech možných velikostí, tvarů, materiálů a pohonů. Nechybí ukázky letecké akrobacie, lodních bitev, autodráhy, zábavná stanoviště, hračky a stavebnice.

Výstava modelářů a sběratelství For Model. Kvůli koronavirovým opatřením byla akce plánovaná na 13.-15. března 2020 na olomouckém výstavišti zrušenaVýstava modelářů a sběratelství For Model v OlomouciZdroj: Deník / Jiří Kopáč

Veletrh zdraví
KDY: pátek 17. března od 9 do 16 hodin, sobota 18. března od 10 do 17 hodin
KDE: Pevnost poznání, Olomouc
ZA KOLIK: v rámci vstupného do Pevnosti poznání

Na Veletrhu zdraví si můžete nechat vyšetřit pigmentová znaménka, změřit tuky a cukry v těle, zeptat se odborníků na otázky týkající se reprodukce, prevence rakoviny prsu nebo varlat. V nabídce je také oblast dentální hygieny, dárcovství krve nebo toho, jak správně resuscitovat. Na programu je i přednáška o využití konopí či ukázky nejmodernějších technologií k rozvoji sportovců. Budete si moci vyzkoušet těhotenskou vestu, lákadlem je i model vývoje plodu.

Ilustrační fotoIlustrační fotoZdroj: DENÍK/Pavla Mrázková

Josefovský koš vína
KDY: sobota 18. března, 10 - 24 hodin
KDE: Záloženský dům, Příkazy

Vinařství z jižní Moravy, ale i regionální vinaři z Hané nabídnou svou produkci na Josefovském koštu v Příkazech. K ochutnání budou i vína z Maďarska, Bulharska či Rakouska.
A k tomu atraktivní hudební doprovod: big band Mladá krev, cimbálovka Valašské peklo, Hejčíňan, Cimbal Hell Band či kapela Všude vyprodáno. 

Košt vína. Ilustrační fotoKošt vína. Ilustrační fotoZdroj: DENÍK/Zdeněk Skalička

Tvořivá Olomouc
KDY: sobota 18. března (9-18 h), neděle 19. března (9-17 h)
KDE: Střední škola polytechnická Olomouc, Rooseveltova ul.
ZA KOLIK: Dospělí: jednodenní 80 Kč/dvoudenní 120 Kč. Děti do 150 cm zdarma. Studenti/senioři: jednodení 40 Kč/dvoudenní 60 Kč

Velká prodejní výstava kreativního materiálu, nástrojů, pomůcek a výrobků. Desítky vystavovatelů, workshopy, dílničky. Nechybí ani občerstvení.

Miss Šantovka
KDY: sobota 18. března (semifinále), neděle 19. března (finále)
KDE: OC Šantovka Olomouc

Celkem 20 semifinalistek Miss Šantovka se v sobotu utká o deset finálových míst, v nedělním finále pak porota zvolí novou Miss. V porotě kromě ředitelky Galerie Šantovka Michaely Mitáčkové zasedne také influencerka Nela Slováková, návrhářka Sandra Švédová, kadeřník Tomáš Arsov a fotograf Artur Koff. Nedělním finále provede moderátorka Inna Puhájková.
Víkendovou soutěž okoření populární Fashion show, chybět nebude ani nabitý doprovodný program a soutěže o spousty zajímavých cen. Návštěvníci se mohou těšit také na módní přehlídku kolekce návrhářky Sandry Švédové. Součástí programu bude i vystoupení zpěvačky Lenky Konvičkové a Karla Hermese.

Miss Šantovka – promenáda v plavkáchFinále Miss Šantovka 2022 – promenáda v plavkáchZdroj: Petr Pelíšek

Smím prosit? pro Hradisko
KDY: sobota 18. března, od 19 hodin
KDE: Slovanský dům, Olomouc
ZA KOLIK: 350 korun

Velký benefiční taneční večer, jehož výtěžek bude věnován na přestavbu skautské klubovny u Klášterního Hradiska v Olomouci. K tanci a poslechu bude hrát skupina Trifid, na návštěvníky čeká cloggingové vystoupení (americký step) taneční skupiny Tarantela Olomouc či ukázky standardních a latinskoamerických tanců. Součástí večera bude představení projektu opravy klubovny.

Otevřené železniční muzeum 
KDY: sobota 18. března, 9:30 - 16 h
KDE: Muzeum ČD, depo v Táborské ulici v Olomouci
ZA KOLIK: dospělí 50 K4, děti (6-15), senioři: 25 Kč

Novou turistickou sezonu v sobotu 18. března zahájí oblíbené železniční muzeum Českých drah v Olomouci. Otevřeno bude nejen tamní depo, ale celý den budou probíhat také jízdy historickým motoráčkem Hurvínek. V depozitáři ČD je k vidění například nejstarší provozuschopná parní lokomotiva na našem území „Kocúr“ 314.303 z roku 1898, rychlíková krasavice „Rosnička“ 464.202 z roku 1956, motorový těžkotonážník „Sergej“ z roku 1973, motoráček „Kredenc“ M 262.018 z roku 1950, elektrická „Bobina“ E 499.085 z roku 1958 a další zajímavé motorové lokomotivy a vozy. 

Sobotní jízdy motoráčku Hurvínek
(hlavní nádraží, Olomouc-Nová Ulice, Olomouc-město, Olomouc-Řepčín a zpět)
- odjezdy z hlavního nádraží v 9.30, 11.30, 13.30 a 15.30 hodin
- odjezdy ze stanice Olomouc-Řepčín v 9.57, 11.57, 13.57 a 15.57 hodin

Odemykaní točny v ČD muzeu v olomouckém železničním depu, 19. března 2022Odemykaní točny v ČD muzeu v olomouckém železničním depu, 19. března 2022Zdroj: Deník/Petra Poláková-Uvírová

Týnecký košt
KDY: sobota 18. března, od 16-22 hodin
KDE: Společenský dům ve Velkém Týnci
ZA KOLIK: 100 Kč, 300 Kč s degustací

15. ročník populární degustační akce pro milovníky vína ve Velkém Týnci. Hrát bude Malej band a slovácká cimbálovka z Babic.

Rozverný duch
KDY: pátek 17. března od 18 hodin, sobota 18. března od 16 hodin
KDE: Zámek Náměšť na Hané
ZA KOLIK: 40/70 korun

Přijďte na divadelní představení, které se odehrává přímo v historických kulisách zámku v Náměšti na Hané. Tajuplný příběh v podobě netradiční prohlídky zavede návštěvníky do 30. let 20. století, pobaví a netradiční formou provede zámkem a jeho sklepení.

Zámek v Náměšti na Hané. Ilustrační fotoZámek v Náměšti na Hané. Ilustrační fotoZdroj: DENÍK/Daniela Tauberová

PROSTĚJOVSKO

Ples opic
KDY: sobota 18. března od 19 hodin
KDE: Národní dům, Prostějově

Již 14. ročník reprezentačního plesu baru 12 opic se koná už tuto sobotu prostorách prostějovského Národního domu. Letošní ráz plesu je od Woodstoku po vlastní zahrádku a dress code se očekává plný květin.

Ilustrační fotoIlustrační fotoZdroj: Deník / Jaroslav Sýbek

Kocour v botách: Poslední přání
KDY: neděle 19. března v 10.30 hodin
KDE: Kino Metro 70, Prostějov
ZA KOLIK: 140 korun

Do kin se vrací jeden z nejoblíbenějších hrdinů z pohádek o Shrekovi. Má ten nejroztomilejší kukuč, před alkoholem dává přednost mléku a jako šermíř je přímo geniální. Kocour v botách si bude v pohádkové dobrodružné jízdě plnit poslední přání. Když máte k dispozici devět životů, tak vám na tom, že tu a tam něco odskáčete, vůbec nezáleží, zvlášť když jste legendární hrdina, který se dobrovolně vrhá do těch nejbláznivějších dobrodružství.

Taneční odpoledne
KDY: neděle 19. března od 16 do 20 hodin
KDE: Duha – kulturní klub u hradeb, Prostějov
ZA KOLIK: 70 korun

Na taneční odpoledne nejen pro seniory a tentokrát ‚masopustní‘ můžete zavítat v maskách do prostějovského klubu už tuto neděli. Hrát k tanci i poslechu budou hrát manželé Vyroubalovi.

HRANICKO A PŘEROVSKO

Retrogaming
KDY: sobota 18. března v 17 hodin
KDE: Stará radnice, Hranice
ZA KOLIK: zdarma

Výstava Retrogaming představí návštěvníkům počítačové hry a domácí počítače a konzole z 80. let, a to jak československé, tak zahraniční. Pro návštěvníky bude připravena spousta nejen technologických informací, ale také zajímavostí. Představeny budou velké herní hity a také dobové herní časopisy. Nedílnou součástí, která nesmí na výstavě o hrách chybět, bude „herní doupě“. Návštěvníci se seznámí s historickými herními počítači, na kterých si budou moci zahrát dobové hry. Připomenou si tak legendární hru Pac-Man nebo Princ of Persia, ale také spoustu akčních her. Výstava je koncipována tak, aby se na ni pobavili návštěvníci všech věkových kategorií. Vernisáž výstavy se uskuteční tuto sobotu od 17 hodin ve výstavním sále na Staré radnici v Hranicích.

Putovní výstava Retrogaming dorazila do Znojma.Putovní výstava Retrogaming. Ilustrační fotoZdroj: DENÍK/Vojtěch Smola

Urologie
KDY: sobota 18. března od 19 hodin
KDE: kino Zbrašov, Teplice nad Bečvou
ZA KOLIK: 100 korun

Divadelní spolek Tyl Drahotuše uvede divadelní trochu hořkou komedii z nemocničního prostředí. Přijďte se pobavit vesele o věcech vážných. V pátek 17. března se na toto představení mohou těšit v Pavlovicích a v sobotu 25. března v Radvanicích.

Pohádkový karneval
KDY: sobota 18. března od 14.30 hodin
KDE: Klub Teplo, Přerov
ZA KOLIK: pro všechny masky vstup zdarma, ostatní vstupné dobrovolné

Bohatý program čeká na návštěvníky sobotního Pohádkového karnevalu. Na co se můžete těšit? Na přehlídku masek a kostýmů, taneční aktivity, pohybové soutěže, výtvarné dílničky, malování na obličej, ukázky stolních her a aktivit pro menší děti, hádanky, pantomimu a společné focení.

Dětské šibřinky v přerovské sokolovněIlustrační fotoZdroj: Deník / Liba Mátlová

Ples Dlažky
KDY: sobota 18. března od 19 hodin
KDE: Klub Teplo, Přerov
ZA KOLIK: 300 korun, pro členy Duha klubu 100 korun, pro studenty 50 korun

Přijďte si v sobotu užít ples Duha klubu Dlažka. K tanci a poslechu zahrají Wyjetej Wolej, cimbálová muzika Primáš a DJ Vači. Těšit se také můžete na skvělé občerstvení.

ŠUMPERSKO A JESENICKO

Keltský večer
KDY: sobota 18. března od 19 hodin
KDE: Dům kultury, Šumperk
ZA KOLIK: předprodej 250 korun, na místě 300 korun

Po tříleté přestávce se příznivci alternativní hudební scény mohou těšit na pátý ročník Keltského večera, který se letos uskuteční den po svátku svatého Patrika v šumperském domě kultury. Pozvání na festival tentokrát přijaly kapely Rí Ra, hrající irské tradicionály a instrumentální skladby lehce okořeněné funky a jazzovými vyhrávkami, dále Vintage Wine, kteří v sobě mísí rockovou dravost s melodikou a energií irské a skotské muziky. Samozřejmě nemůže chybět i domácí šumperská a posluchači velmi oblíbená skupina Happy To Meet. Ta pravidelně patří k hlavním tahounům celého večera. „Několik překvapivých choreografií si speciálně pro Šumperk připravil i taneční soubor Démáirt. Ten funguje pod záštitou YMCA Brno a patří k absolutní špičce v naší republice. Úzce spolupracuje s tanečníky světových jmen, jako je například Anne-Marie Cunningham a Shane McAvinchey (Riverdance) nebo Stephen Scariff a Ronan Morgan (Lord Of the Dance),“ zve na akci produkční Domu kultury Šumperk Michaela Horáková.

Keltský večer v šumperském Domě kulturyKeltský večer 2019 v šumperském Domě kultury.Zdroj: Josef Kuba

Expediční kamera
KDY: sobota 18. března od 16 hodin
KDE: Kino Retro, Zábřeh
ZA KOLIK: v předprodeji 120 korun, v den akce 150 korun, děti do 15 let 70 korun 

Příznivci obdivuhodných sportovních výkonů, překrásných přírodních scenérií a adrenalinu si přidjou na své v sobotu v kině Retro v Zábřehu, kde se koná další ročník oblíbeného cestovatelského festivalu Expediční kamera. Program láká na pátrání po údajné záhadné bytosti žijící v odlehlých místech Madagaskaru, neuvěřitelný výstup na nejvyšší horu centrálního Chile na kole nebo strhující příběh neslyšící horolezkyně. V doprovodném programu zazní přednáška o životě ve střední Africe v podání zábřežské rodačky Jany Škubalové.

Festival Expediční kamera zavítá i do Jihlavy.Festival Expediční kamera. Ilustrační fotoZdroj: se svolením organizátorů

Sejdeme se u Josefka
KDY: sobota 18. března, 14 hodin
KDE: kaplička svatého Josefa, Doubrava u Moravičan
ZA KOLIK: zdarma

Tradiční a oblíbená akce Sejdeme se u Josefka zve turisty k jednomu z prvních jarních výšlapů, a o do oblasti CHKO Litovelské Pomoraví, kam je to přitom z Moravičan jen kousek. Přímo na místě si můžete vyslechnout pověst o vzniku kaple, popovídat si o místopisných zajimavostech se známým mohelnickým turistou Jardou Vítkem a chybět nebudou ani soutěže.

Párty v coolturáku#2
KDY: sobota 18. března od 20 hodin
KDE: Dům kultury, Mohelnice
ZA KOLIK: 100 korun (vstup jen 16+)

Do mohelnického kulturáku se vrací největší párty v širokém okolí! V sobotu 18. března zde zopakují velkolepou show, u které by neměl nikdo chybět. Ta minulá se opravdu vydařila. „Na návštěvníky čekají dvě chill zóny, tři bary a především nezapomenutelná atmosféra,“ lákají pořadatelé.