OLOMOUCKO

Hrad Šternberk otevírá
KDY: sobota 4. a neděle 5. března od 10 do 15 hodin
KDE: Hrad Šternberk
ZA KOLIK: dospělí 180 korun, děti od 6 do 17 let 50 korun

Po zimní pauze se šternberský hrad otevírá k netradičním březnovým prohlídkám. První je na programu 4. března. Návštěvníci si mohou vybrat 1. základní okruh Šlechtické reprezentační prostory (prohlídky začínají v 10, 12 a 14 hodin), nebo zamířit na 2. základní okruh Život na šlechtickém sídle (prohlídky začínají v 11, 13 a 15 hodin). Je samozřejmě možné projít okruhy oba.

Hrad ŠternberkHrad ŠternberkZdroj: Deník/Jiří Kopáč

Řízkový víkend na Poděbradech

KDY: sobota 4. a neděle 5. března
KDE: Restaurace Terasa, olomoucké přírodní koupaliště Poděbrady

Kdybyste si měli vybrat poslední jídlo před smrtí, co by to bylo a proč právě řízek? Tuto sobotu a neděli proběhne na Poděbradech svátek trojobalu a poklona všemu smaženému — ŘÍZKOVÝ VÍKEND.

Velké nic v Metropolu i s tvůrci

KDY: neděle 5. března, 19 h
KDE: kino Metropol, Olomouc
ZA KOLIK: 150 Kč

Dokumentární tragikomedie o českém pojetí covidu Velké nic režisérů Víta Klusáka a Markéty Pecháčkové má předpremiéru v olomouckém kině Metropol, a to za účasti tvůrců.
Byli jsme best in covid? Kdo měl plán: lidstvo nebo virus? Filmový štáb Víta Klusáka (V síti) a Mariky Pecháčkové se na jaře 2020 vydal do prázdných ulic a dva roky sledoval reakce české společnosti na pandemii covid-19 v odrazu vládních nařízení. V dokumentu Velké nic tvůrci nasbírali silné příběhy lidí z různých oblastí, zachytili bizarní obrazy krize a vytvořili tak absurdně úsměvnou zprávu o naší společnosti.

Plakát k dokumentu Velké nic Víta Klusáka a Markéty PecháčkovéPlakát k dokumentu Velké nic Víta Klusáka a Mariky PecháčkovéZdroj: HYPERMARKET FILM

Retro party
KDY: pátek 3. března od 21 hodin
KDE: S klub, Olomouc

Ve velký retro-mejdan se v pátek promění prostory olomouckého S klubu. K tanci budou vyhrávat ty největší pecky z osmdesátek a devadesátek a chybět nebude ani dobová atmosféra a móda. „Dejte vědět všem svým blízkým, ať si taky začnou obstarávat outfit. Už se těšíme, v čem dorazíte tentokrát,“ zvou pořadatelé.

Ples v Záložně
KDY: sobota 4. března od 20 hodin
KDE: Záložna, Litovel
ZA KOLIK: od 300 korun

Totální nářez pro všechny, co mají rádi legraci a dobrou zábavu. Již 27. ples Přátel dobré zábavy zaplní v sobotu všechny prostory litovelské Záložny. Hrát bude Galaxy Olomouc a těšit se můžete i na bohatou tombolu, občerstvení a překvapení.

Ilustrační fotoIlustrační fotoZdroj: Klára Baxantová

25. kolo Extraligy: Olomouc - Třinec
Kam za sportem? Finišuje hokejová extraliga, fotbalový Prostějov vstoupí do jara

PROSTĚJOVSKO

30. let From Beyond
KDY: pátek 3. března od 20 hodin
KDE: Music club Družba, Prostějov
ZA KOLIK: 100 korun

Výroční koncert ke třiceti letům na scéně prostějovské smečky From Beyond, se odehraje v pátek v klubu Družba. Pozvaným hostem jsou Solution of Panic a hosté se mohou těšit i na další překvapení.

Sportovní ples
KDY: pátek 3. března od 20 hodin
KDE: sokolovna Čechovice
ZA KOLIK: 370 korun

Členové TJ Sokol Čechovice - fotbalisté, zvou na další ze svých populárních plesů. Tančit a zpívat se skupinou Novios můžete až do ranních hodin. Vstupenky s místenkami jsou stále k dispozici.

Tradiční ples SDH Čechovice nabídl zvěřinové speciality a bohatou tombolu. 26.3. 2022Ilustrační fotoZdroj: Deník/Zdeněk Vysloužil

12. maškarní bál
KDY: sobota 4. března od 20 hodin
KDE: sokolovna Určice
ZA KOLIK: 100 korun masky, 150 korun ostatní

Sbor dobrovolných hasičů Určice zve na tradiční rockový maškarní bál s regionální hudební legendou Quercus. Soutěž o nejlepší masky, hutná hudba a řízky jako sloní uši, to vše v Určicích.

Maškarní bál s kapelou Quercus v určické sokolovněIlustrační foto.Zdroj: Deník / Trunda Jiří

Rockový ples
KDY: sobota 4. března od 20 hodin
KDE: Kulturní dům Jesenec
ZA KOLIK: 350 korun

Legendární regionální kapely Calibos, Marasd a Krápník rozjedou na severu Prostějovska tu pravou rockovou šou. Bohatá tombola a prvotřídní catering jsou samozřejmostí.

Legendární kapela Marasd z Konice slavila 30 let se stovkami svých fanoušků. 10.9. 2021Legendární kapela Marasd z Konice.Zdroj: Deník/Zdeněk Vysloužil

HRANICKO A PŘEROVSKO

Na stojáka
KDY: pátek 3. března od 20 hodin
KDE: Zámecký klub, Hranice
ZA KOLIK: 300 korun v předprodeji, 350 korun na místě

Oblíbená stand-up comedy show Na stojáka míří do Zámeckého klubu v Hranicích. Originální česká stand-up comedy vychází z tradice známé z angloamerických barů. V nich se bavič na malém pódiu postaví před publikum a během několika minut zkouší diváky pobavit vtipy, zpěvem, či improvizovanými scénkami. Tentokrát vás pobaví Iva Pazderková, Tomáš Matonoha a Arnošt Frauenberg. Představení není vhodné pro osoby mladší 15 let.

Iva PazderkováIva PazderkováZdroj: denik.cz

Čokoládový den
KDY: sobota 4. března od 9 do 17 hodin
KDE: OC Galerie Přerov
ZA KOLIK: zdarma

Přijďte na Čokoládový den do Galerky. Ochutnáte nejvybranější čokolády a další sladkosti. Připraven pro vás bude také bohatý program - degustace, soutěže, dětské dílničky, módní přehlídky a další!

Čokoládový den v sobotu v Galerii PřerovČokoládový den 2022 v Galerii PřerovZdroj: Deník/Petra Poláková-Uvírová

Nirvana + Parta 77
KDY: sobota 4. března od 20 hodin
KDE: Restaurace Pivovar, Přerov

Nenechte si ujít koncert rockové revivalové kapely Nirvana Czech Tribute Band a old school rock’n’roll punk skvadry Parta 77. Začátek je v osm večer v přerovské restauraci Pivovar.

Šibřinky
KDY: sobota 4. března od 20 hodin
KDE: Sokolovna, Slavíč
ZA KOLIK: 100 korun, maska 50 korun

Plesová sezona se blíží ke konci, přijďte se pobavit do Slavíče, kde tuto sobotu chystají tradiční maškarní ples pro dospělé Šibřinky. K tanci a poslechu zahraje Duo Angeles. Masky mají vstup pouze za 50 korun.

Do Velkých Pavlovic se po dvou letech vrátily oblíbené Šibřinky.Ilustrační foto.Zdroj: Oldřich Otáhal

ŠUMPERSKO A JESENICKO

Duo Jamaha
KDY: sobota 4. března od 15 hodin
KDE: Dům kultury, Zábřeh
ZA KOLIK: 250 korun

Tříhodinové taneční a hudební odpoledne si nejen zábřežští příznivci slovenského Dua Jamaha užijí v sobotu 4. března v kulturním domě. Populární dvojice Alfonz a Marián Kotvanovi je známá především z televizní obrazovky, kde se stala největší hvězdou hudebních pořadů. „Jejich koncerty bývají spontánní a zábavné. O humornou stránku se stará mladší z dvojice Marián, který svým vtipným vyprávěním baví celý sál. Hudební část koncertu je tvořena nejen osvědčenými hity, ale i novými skladbami,“ zvou na očekávanou akci pořadatelé ze Zábřežské kulturní.

Z koncertu Duo Jamaha ve velkém sále Městského společenského domu v Kolíně.Duo Jamaha.Zdroj: Zdeněk Hejduk

Venušáci
KDY: pátek 3. března od 17 hodin
KDE: Divadlo Šumperk
ZA KOLIK: 100 až 140 korun

Venušánci. Slyšeli jste o nich? Žijí nedaleko Šumperka a spolu s dalšími obyvateli Rychlebských hor by se rádi seznámili se zdejšími dětmi. Rychleby jsou na první pohled docela opuštěné. Skrývají ovšem řadu zajímavých postaviček, příběhů a historek. Přijďte se s nimi seznámit do divadla, než za nimi na oplátku vyrazíte do mystické přírody při hranicích se Slezskem, kde se dají podnikat krásné výlety. Pohádka je vhodná pro děti od tří let. Premiéra je na programu už tento pátek.

Barevná paleta Jesenicka
KDY: pátek 3. až neděle 5. března, vždy od 9 do 17 hodin
KDE: Galerie TIC Jeseník (Katovna)
ZA KOLIK: 60/30 korun

V depozitářích muzeí, archivů, soukromých sbírkách a v dalších pramenech se podařilo najít překvapivé množství jmen malířů, kreslířů a grafiků (bez ohledu na jejich národnost), pro které se podmanivý kraj Jesenicka stal inspirací jejich umění. Nejen místní tvůrci, ale i renomovaní umělci z Opavy, Vídně či Německa zanechali svá tvůrčí svědectví například o návštěvě lázní na Gräfenberku, Vřesové studánky či drsných horských úbočí s rozeklanými skalami a prastarými stromy.

Moravské trhy v Lošticích
KDY: neděle 5. března, od 9 do 12 hodin
KDE: náměstí Míru, Loštice
ZA KOLIK: zdarma

První farmářské trhy na Šumpersku po zimní pauze se uskuteční tuto neděli na náměstí v Lošticích. Těšit se můžete na pestrou nabídku prodejců, kteří budou nabízet sýry, frgály, pečivo, cukrovinky, uzeniny a další delikatesy, ale i rukodělné výrobky nebo proutěné zboží.

Jesenické trhy v pátek 18. března 2022Ilustrační foto.Zdroj: Deník/Petr Krňávek