OLOMOUCKO

Oživlé centrum Olomouce
KDY: pátek 8. a sobota 9. září, 10 – 19 hodin
KDE: Horní náměstí a ulice 28. října v Olomouci
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: V rámci Dnů evropského dědictví zaplní Horní náměstí festival plný zábavy, dobrého jídla i kreativity. Na příchozí čeká Design market, Gastro & food zóna, farmářské trhy pod barevnými větrníky, historický kolotoč pro děti, fashion swap i swap věcí rostlin. Na pódiu se v sobotu bude hrát až do noci, rozjede to například Prago Union, Nylon Jail či Kateřina Marie Tichá & Bandjeez.

close Program na Horním náměstí v Olomouci. Ilustrační foto info Zdroj: DENÍK/Jiří Kopáč zoom_in Program na Horním náměstí v Olomouci. Ilustrační foto

Festival na náplavce
KDY: sobota 9. září, 16 – 22 hodin
KDE: náplavka řeky Moravy - nábřeží J. Jařaba v Olomouci
ZA KOLIK: vstup zdarma
PROČ PŘIJÍT: Další ročník festivalu Řeka má duši poprvé na olomoucké náplavce. Zábavný program pro děti i dospělé, obohacený o gastro speciality v podobě pizzy přímo z pece, vín z jižní Moravy, regionálního piva a hudební doprovod. Zahrají D.U.Bmusic a No Barriers a těšit se můžete i na speciální plavby lodí.

close Slavnostní otevření olomoucké náplavky, 10. června 2023 info Zdroj: Deník/Daniela Tauberová zoom_in Ilustrační foto.

Novosadské slavnosti
KDY: pátek 8. září, od 14 - 22 hodin
KDE: u kaple na Nových Sadech (u Rožňavské ulice v Olomouci)
ZA KOLIK: vstup zdarma
PROČ PŘIJÍT: Zábavné odpoledne pro děti i pro dospělé, plné her a soutěží, skákací hrady, malování na obličej, vystoupení jak kulturní, tak sportovní na pódiu i mimo něj, doprovodný program na celé odpoledne, občerstvení. Zahraje například cimbálovka Hejčíňan, hasiči přivezou pěnu, k vidění bude travesty show a k tanci zahrají kapely RBS a Lumen.

Krajské dožínky v Náměšti
KDY: sobota 9. září, od 10 hodin
KDE: amfiteátr v Náměšti na Hané
ZA KOLIK: vstup zdarma
PROČ PŘIJÍT: Dožínky Olomouckého kraje v areálu v Náměšti na Hané zvou na farmářský trh, kvalitní gastro a chillout zonu, kolotoče, skákací hrady a zorbing, překážkovou dráhu ze slámy, výstavu zemědělských strojů pro malé i velké i kreativní dílničky. Na podiu bude k vidění pohádka či Zpívánky strýčka Líčka, odpoledne zahraje Hanácká môzêka Litovel, Kabát revival, Stracené Ráj, The Silver Spoons a jako hlavní hvězda od 20 hodin Katarína Knechtová.

close Svátek krajských zemědělců v podobě Dožínek se konal v Náměšti na Hané, 19. 9. 2021 info Zdroj: Deník/Zdeněk Vysloužil zoom_in Krajské Dožínky v Náměšti na Hané

Komárfest ve Střeni
KDY: sobota 9. září, od 14 hodin
KDE: areál za kulturním domem ve Střeni
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné
PROČ PŘIJÍT: Hudebně-ekologický festival s bohatým občerstvením. Vystoupí Acoustic Sphere, Hagnózek, Honza Mlčoch s hity Karla Gotta, Kabát Tribute a Skrol. Chybět nebude ani ohňostroj.

Ecce homo historic
KDY: sobota 9. - neděle 10. září
KDE: Radniční ulice ve Šternberku, trať Ecce Homo
ZA KOLIK: přehlídka aut a motocyklů v centru města i soutěže na trati se vstupem zdarma
PROČ PŘIJÍT: Na 260 vyparáděných historických aut a motorek se předvede v centru města (sobota od 9 hodin), poté bude závodit na slavné trati Ecce homo.Rally startuje v sobotu po poledni, jízdy pravidlenosti na slavné trati Ecce Homo se jedou v neděli od 8:30. Ve Šternberku bude mimo jiné k vidění Buick Marquette z roku 1930, Škoda Popular z roku 1934, Jaguar MK2 nebo Pontiac Firebird T/A. Na své si přijdou i fanoušci „poršáků“ – na tři desítky vozů této značky se zúčastní víkendu ve Šternberku.
close Ecce Homo Historic 2022, Šternberk 10. září 2022 info Zdroj: Petr Pelíšek zoom_in Ecce Homo Historic 

Jak chutná Lošov
KDY: sobota 9. září (12- 22h)
KDE: hřiště SK Lošov
ZA KOLIK: vstup zdarma
PROČ PŘIJÍT: Již šestý ročník food festivalu „v nejhezčí městské části Olomouce“. Své dobroty nabídne přes dvacet podniků. Ochutnáte speciality z restaurací z Velké Bystřice, Svatého Kopečka, Mrskles či Lošova, pivní speciály z velkobystřických minipivovarů, trubičky ze Samotišek, kávu z lošovské pražírny a řadu dalších dobrot. Nabídku doplňují vyhlášené olomoucké restaurace a bary, street food stánky, vinaři i drobní výrobci, kteří mají blízko k Lošovu a okolí. Užít si můžete také hudební vystoupení či projížďky na koních v okolí Lošova.

close Food festival. Ilustrační foto info Zdroj: Deník/Michal Bílek zoom_in Food festival. Ilustrační foto

Olomoucký Dobroběh
KDY: neděle 10. září, od 13 hod
KDE: atletický stadion TJ Lokomotiva Olomouc
ZA KOLIK: startovné 100 Kč děti / 300 Kč dospělí – výtěžek pro děti z rehabilitačního centra Jitrocel
PROČ PŘIJÍT: Pohodové (nejen) sportovní odpoledne pořádané Dobrým místem pro život na podporu lidí bojujících s handicapem. Přijďte si zaběhat, potkat se a startovným podpořit děti z rehabilitačního centra Jitrocel. Akci moderuje Martina Qweetko Procházková a již tradičně se zúčastní také fotbalisté olomoucké Sigmy.
Harmonogram: 13:00 – 14:30 registrace, 14:30 dětský víceboj pro děti do 12-ti let, 15:30 start běhu 5 km a 4 x 5 km, 17:00 start vozíčkáři - ovál 400 m, start společného běhu 400 m, 17:30 – 18:00 vyhlášení nejlepších běžců

PROSTĚJOVSKO

Sraz vozidel československých 2023
KDY: pátek 8. až neděle 10. září
KDE: Autokemp Žralok, Plumlov
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Škodovky, žigulíky, trabanty nebo volhy. Oblíbená přehlídka motorových vozidel vyráběných v socialistických zemích a brázdící silnice dlouhá desetiletí v ČSSR, se uskuteční o víkendu v plumlovském kempu Žralok. Třídenní sraz začne v pátečním podvečeru, kdy se budou sjíždět účastníci a společně stráví večer u promítání filmu. Hlavní program je naplánován na sobotu. O 7 hodin začíná registrace a v 11 odstartují všemožné bodované kategorie srazu. Úderem 16 hodiny pak vyrazí vozidla na spanilou jízdu regionem. Ukončení srazu je v neděli před obědem.

close Kemp Žralok bude o víkendu 8.-10. září hostit Sraz vozidel československých. info Zdroj: Deník/Zdeněk Vysloužil zoom_in Kemp Žralok bude o víkendu 8.-10. září hostit Sraz vozidel československých.

Na bicyklech Němčickem
KDY: sobota 9. září, od 8 hodin
KDE: Mikroregion Němčicko, dojezd Dobromilice
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Tradiční vyjížďka cykloturistů a obyvatel jižní části Prostějovska napříč 17 obcemi Mikroregionu Němčicko. Startuje se hvězdicově v každé obci s cílovým dojezdem na fotbalovém hřišti v Dobromilicích. Tam bude přichystáno občerstvení a zábava. Občerstvovací a kontrolní stanice budou i ve všech obcích, kterými budou cyklisté projíždět.

close Další ročník cyklo vyjížďky Smržická šlapka se konal v sobotu 2. září 2023. info Zdroj: Deník/Zdeněk Vysloužil zoom_in Ilustrační foto.

O pohár starosty SDH Krasice
KDY: sobota 9. září, od 10 hodin
KDE: atletické hřiště ZŠ Železného, Prostějov
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Již 17. ročník soutěže mladých hasičů v požárním útoku bude hostit poprvé sportovní areál největší prostějovské školy ZŠ Jana Železného. Organizátoři z SDH Krasice zajistí všem účastníkům i divákům bohaté občerstvení. Jedná se o závody v rámci Okresní dětské ligy Prostějovska v kategoriích mladších i starších žáků a dorostu.

close Hasičský den v Domamyslicích, 2.9.2023 info Zdroj: Deník/Zdeněk Vysloužil zoom_in Ilustrační foto.

Zámecké Burčákové Slavnosti
KDY: pátek 8. až sobota 9. září
KDE: Zámek Ptení
ZA KOLIK: jednodenní 300 korun, dvoudenní 500 korun
PROČ PŘIJÍT: Premiérová burčáková akce na Zámku ve Ptení nabídne vystoupení historických šermířských skupin a spousty hudebních kapel. Lidé ze Ptení a okolí (Ptenský Dvorek , Zdětín, Vícov, Holubice, Stínava) mají vstupné v zájmu zachování dobrých sousedských vztahů, za dobrovolný příspěvek. Občerstvení, jarmareční stánky a výtečná medovina zajištěna, pivo, limo, burčák - červený, bílý a medokvas – potečou proudem.
Program: Zámecké burčákové slavnosti 2023
Pátek 8. září:
16:30 Vystoupení SHŠ Tartas těžkooděnci v plné zbroji
17:30 Kapela Cop and Bandits
19:00 kapela Horizont (moderní rock)
20:30 kapela Barbar Punk
22:00 Kapela Perseus - Nestárnoucí Legenda
23:30 Kapela My project (symphonic metal)
00:30 Fire-show v podání SHŠ Tartas
Sobota 9. září:
14:00 S Hudbou Vesmírnou
15:00 šerm SHŠ Rebellius – Post Apo
16:00 kapela Crunch (rock)
17:00 kapela Kočka v Prášku (rock punk)
18:30 kapela Pryor (punk rock)
20:00 kapela The Unbroken Will (trash metal)
21:30 kapela Hazydecay (metal hardcore)
23:00 kapela Scabbard (trash-death metal)
00:00 Ohňová show v podání SHŠ Rebellius

Kam o víkendu v Moravskoslezském kraji

HRANICKO A PŘEROVSKO

Krehky fest
KDY: pátek 8. a sobota 9. září
KDE: Karnola, Hranice
ZA KOLIK: vstupné je dobrovolné
PROČ PŘIJÍT: Festival s názvem Krehky fest se uskuteční v pátek 8. září od 17 hodin a v sobotu 9. září od 12 hodin v Karnole. Krehky fest je mezinárodní, putovní a multižánrový umělecký festival malého formátu, který se tematicky zaměřuje na tzv. křehká témata jako jsou feminismus, problém přetrvávajícího rasismu, práva LGBTIQA+ komunity a práva menšin, zvířat, environmentální žal, zdravotní, mentální postižení a neurodiverzita, sociální vyloučení, nedostupnost bydlení atd.. Jelikož jsou právě tato témata často “trnem v oku” v necitlivé rétorice vlivných osobností, politiků ale i běžných občanů (střední) Evropy, je cílem festivalu přinášet impulsy pro otevřený a empatický dialog, který snad pomůže propojit hodnotově vzdálené obyvatele menších měst, obcí či vesnic. Festival by se tak mohl stát průsečíkem různých idejí vedoucích ke vzájemné empatii, a také startovací platformou pro spolupráci lokálních neziskových a dobročinných organizací, charit, nebo útulků.

Urologie
KDY: sobota 9. září od 19 hodin
KDE: Divadlo Stará střelnice, Hranice
ZA KOLIK: 150 korun
PROČ PŘIJÍT: V rámci divadelní přehlídky ochotnických spolků Pobečví 2023 bude Divadelní spolek Tyl Drahotuše hrát divadelní trochu hořkou komedii z nemocničního prostředí Urologie. V září bude přehlídka pokračovat vystoupeními domácího souboru DS Tyl Drahotuše, Divadla bez portfeje z Nového Jičína a Divadla Devítka z Ostravy. Všechna představení se budou konat v Divadle Stará střelnice v Hranicích vždy v 19 hodin.
Program přehlídky:
14. září – Divadlo bez portfeje: Anna v ringu (Marc Camoletti), komedie o svérázné služebné
12. listopadu – Divadlo Devítka: Manželské vraždění (Eric-Emmanuel Schmitt), pravdivá komedie o manželském soužití

close Hranické Divadlo Stará Střelnice. info Zdroj: Deník / Liba Mátlová zoom_in Hranické Divadlo Stará Střelnice.

Za historií přerovských vinohradů
KDY: sobota 9. září
KDE: start vinárna U Červené kočky, Přerov
ZA KOLIK: 60 korun, děti do 10 let a školní kolektivy 40 korun
PROČ PŘIJÍT: Již 5. ročník turistického pochodu po stopách vinohradů na Přerovsku je opět tady. Start je od 8 do 10 hodin u Vinárny U Červené kočky v Přerově a cíl do 17 hodin tamtéž. Již od 16.30 hodin zde bude vyhrávat cimbálová muzika Primáš z Přerova. Vybrat si můžete ze dvou pěších tras: 16 km - Přerov – Předmostí – Popovice – Vinary – Sobíšky – Čekyňský kopec – Žernava – Přerov, 26 km: Přerov – Předmostí – Popovice – Vinary – Sobíšky – Zábeštní Lhota – Penčice – Čekyně – Předmostí – Přerov. Na trase je několik kontrol a míst s občerstvením.

close Vladimír Matela a jeho vinohrad v Sobíškách info Zdroj: Miroslav Rozkošný zoom_in Vinohrad v Sobíškách

Orizaro
KDY: sobota 9. září od 14 hodin
KDE: Bašta u Dokládalů, Laguna, Přerov
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Putování deseti pohádkami s plněním veselých úkolů vás čeká už tuto sobotu na Laguně v Přerově. Start je od 14 do 15.30 hodin. Trasa je vhodná i pro rodiny s kočárky.

close Cesta pohádkovým lesem na Laguně info Zdroj: Deník/Iva Najďonovová zoom_in Ilustrační foto

DED na Helfštýně
KDY: neděle 10. září od 9 do 18 hodin
KDE: hrad Helfštýn, Týn nad Bečvou
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: V rámci Dní evropského kulturního dědictví je volný vstup na hrad Helfštýn návštěvníkům umožněn už tuto neděli od 9 do 18 hodin. Vstup na hrad bude v tento den zcela zdarma.

close Středověký hrad Helfštýn. info Zdroj: Karel Machyl, se souhlasem zoom_in Středověký hrad Helfštýn.

ŠUMPERSKO A JESENICKO

Oslavy 750 let města Mohelnice a Brusovy slavnosti
KDY: pátek 8. od 16 hodin a sobota 9. září od 10 hodin
KDE: náměstí Svobody, Mohelnice
ZA KOLIK: vstup zdarma
PROČ PŘIJÍT: Město Mohelnice oslaví o víkendu 750 let od svého založení. Spolu s tím se budou konat také Brusovy slavnosti. Program odstartuje v pátek na náměstí Svobody přehlídka mohelnického mládí v podání dětí z MŠ Hálkova, místní základní umělecké školy a Domu dětí a mládeže Magnet, dále vystoupí Arietta, Croix, X-Treme a Eliška Hanousková a večer uzavře koncert kapely Hergott.
V sobotu startuje program už v 10 hodin ve velkém sále Domu kultury představením v podobě Loutkadla. Ve 13 hodin projde historický průvod městem a hned vzápětí na náměstí odstartuje bohatý program. Těšit se můžete třeba na Adams Sisters, Jaroslava Uhlíře, Matěje Plška nebo ELÁN Kontra Band. Druhý průvod městem je na programu znovu v 16 hodin. Večer uzavře ohnivá show a ve 21:30 hod. hlavní hvězda – kapela Turbo.
Na sousedním Kostelním náměstí bude zároveň od 13 hod. doprovodný program se šermíři z Mohelnické sebranky s prezentací zbraní, Hudba Calata, ukázky dobových řemesel, chůdaři, jarmark, kostýmy nebo dobová kuchyně. Vystoupat můžete i na městskou věž a pokochat se rozhledem, do knihovny nebo do Galerie Lautner.

close Ilustrační foto info Zdroj: Deník/Jitka Davidová zoom_in Ilustrační foto

Slavnosti lázeňské sezony v Dolní Lipové
KDY: pátek 8. září od 19.30 hodin, sobota 9. září od 10 hodin
KDE: Schrothovy léčebné lázně, Dolní Lipová
ZA KOLIK: vstup zdarma
PROČ PŘIJÍT: Program slavností zahájí v páteční podvečer lampionový průvod. V sobotu se budou už od 10 hodin konat farmářské trhy s programem pro děti, a to až do 17 hodin. Po slavnostním zahájení v pravé poledne vystoupí Dechový orchestr mladých ZUŠ Jeseník s mažoretkami SZUŠ-taneční z Jeseníku a Karate klub Jeseník. Programem bude provázet a zpívat Yvetta Blanarovičová. V půl třetí nastoupí na pódium kapela Celest & Charles a po nich od 16 hod. Bohouš Josef a Burma. Zbytek večera už bude rockovější v podání Wabank Rock a revivalů Ozzyho Osbournea & Black Sabbath a Scorpions.

close Yvetta Blanarovičová info Zdroj: Profimedia zoom_in Yvetta Blanarovičová

Šlágr v Zábřehu. Zahraje kapela Progres
KDY: neděle 10. září od 15 hodin
KDE: Kulturní dům Zábřeh
ZA KOLIK: 220 Kč
PROČ PŘIJÍT: Pro milovníky tance, hezkých písniček a dobré zábavy připravil kulturní dům v Zábřehu vystoupení slovenské skupiny Progres. Ta je i v Česku známá především díky účinkování v televizi Šlágr. Repertoár kapely hrající pod vedením Karola Halana tvoří zejména vlastní skladby, ale i lidovky a populární písničky od jiných interpretů. Progres, který oslavil již čtvrtstoletí své existence, vydal téměř padesát hudebních nosičů a byl oceněn zlatou či platinovou deskou. Vstupenky na taneční a poslechové odpoledne lze pořídit v zábřežském infocentru nebo online na www.kulturak.info.

Jeseník ožije sousedsko-kulturním festivalem Jesnění
KDY: pátek 8. - neděle 10. září
KDE: Jeseník - Výstavní síň Divadla Petra Bezruče, Čajbar Pangea, hřiště ve Smetanových sadech, u budovy IPOS, kino Pohoda, letní divadlo, Galerie TIC (Katovna), náměstí Hrdinů, Masarykovo náměstí, Minipivovar a před Priessnitzovým sanatoriem
ZA KOLIK: dobrovolná cena vstupného: 150/250/450/750/950/1450 Kč
PROČ PŘIJÍT: Během těchto dní ožije kulturou téměř celý Jeseník a každý si zde najde to své. Jesnění přichází s tím nejlepším, co vzniklo jak na současné české kulturní scéně, tak přímo v regionu. Představí se například elektropopové duo Hello Marcel nebo experimentální rapové duo P/\ST. Jako hosté vystoupí kapela Coals z polského Slezska, kteří mají za sebou vystoupení v Izraeli či Reykjavíku. Na čtyřdenním festivalu se představí mezi mnoha jinými ilustrátorka a hudebnice Martina Trchová či básnířka Hana Slívová. Socialistickým uměním ve veřejných prostorách Jeseníku návštěvníky provede sochař a výtvarník Pavel Karous, autor pořadu ČT Volavky a predátoři.

ART.blok 2023 v Šumperku
KDY: pátek 8. září od 19.00 hodin
KDE: Kultibar - DK Šumperk
ZA KOLIK: 150 Kč
PROČ PŘIJÍT: Pro milovníky umění je zde již pátý ročník uměleckého večera ART.blok. Přináší prezentaci mladých uměleckých talentů nejen ze šumperského regionu a spojení mladého umění s následnou diskuzí na palčivá témata, která hýbou uměleckou scénou. Akce se uskuteční v rámci festivalu Špek.

V Brníčku otevírají kulturák. Přijede Zdeněk Izer a Marta Jandová
KDY: sobota 9. září od 14 hod.
KDE: Kulturní dům, Brníčko
ZA KOLIK: vstup zdarma
PROČ PŘIJÍT: V Brníčku v sobotu po náročné rekonstrukci otevřou zmodernizovaný kulturní dům. Program začne ve 14 hodin slavnostním zahájením s odhalením pamětních desek a následným vystoupením dětí z místní mateřské a základní školy. Následovat bude koncert Dechového orchestru Zábřeh. Od 18 hodin vystoupí známá zpěvačka Marta Jandová, která představí své první sólové album Barvy. Od 20 hodin pobaví diváky Zdeněk Izer, následovat bude hodová zábava. Před kulturním domem bude hrát dechová hudba Brněnka a dívčí kapela VoHuBa. Chybět nebude skákací hrad a další atrakce pro děti. Celou akci bude moderovat olympijský vítěz v akrobatickém lyžování Aleš Valenta.

close Populární bavič Zdeněk Izer zavítal do Městského společenského domu v Kolíně. info Zdroj: Zdeněk Hejduk zoom_in Populární bavič Zdeněk Izer.

Kam o víkendu ve Zlínském kraji