OLOMOUCKO

Adventní finále na Olodvorku
KDY: pátek 22.12., 18:00
KDE: Olodvorek, Dolní náměstí, Olomouc
ZA KOLIK: vstup volný
PROČ PŘIJÍT: Poslední koncert ve vánočně nazdobeném prostoru Olodvorku s unikátní atmosférou a Olopunčem. Na podiu to rozjede kapela D.U.B. music, přinášející „tajfun energie, vášně a lásky k hudbě“.

Adventní čas na OlodvorkuAdventní čas na OlodvorkuZdroj: Petr Pelíšek

Rozloučení v Leťňáku
KDY: pátek 22.12., 18:00
KDE: Letní kino, Olomouc
ZA KOLIK: vstup volný
PROČ PŘIJÍT: S letos premiérovým vánočním programem se v pátek rozloučí i další nevšední prostor v Olomouci. V Letňáku od 18 hodin zahrají Naked In The Ocean - nedávno utvořené studentské indie duo s rozsáhlou škálou známých písní, se kterou cestuje světem. Duo se skládá ze zpěvačky a pianistky Elisy Sofie Opletalové a multi-instrumentalisty Jakuba Mečkovského.

Předvánoční program v olomouckém Letňáku, listopad 2023Ilustrační fotoZdroj: Deník/Daniela Tauberová

Vánoční trhy v Olomouci
KDY: pátek 22. a sobota 23.12.
KDE: Horní náměstí, Olomouc
ZA KOLIK: vstup volný
PROČ PŘIJÍT: Letos poslední hudební vystoupení jsou na pátek a sobotu připraveny na Vánočních trzích v centru Olomouce. V pátek se od 17 hodin představí se svou One man show Lukáš Mareček, od 19 hodin pak adventní náměstí rozezní tvrdý rock v podání olomoucké metalové party Hazydecay.
V sobotu je od 15 hodin na programu gastroshow - smaženého nakládaného kapra bude vařit šéfkuchař restaurace Perk Šumperk Jan Malý. Od 17 hodin letošní koncerty u Trojice uzavřou olomoučtí The Chickens Revival servírující mimo jiné pecky šedesátých a sedmdesátých let.

Ilustrační fotoIlustrační fotoZdroj: Deník/Michal Bílek

Živý betlém na Sv. Kopečku
KDY: pondělí 25.12., 16:30
KDE: bazilika na Sv. Kopečku u Olomouce
ZA KOLIK: vstup volný
PROČ PŘIJÍT: Živý betlém na poutním místě, hraný příběh Ježíšova narození bude k vidění v ambitech za bazilikou.

Živý betlém na Sv. KopečkuIlustrační foto.Zdroj: DENÍK/Alena Hesová

Vánoční večery v zoo
KDY: pondělí 25.12. - 30.12.
KDE: Zoo Olomouc
ZA KOLIK: dospělí 110 Kč, děti do 15 let 80 kč
PROČ PŘIJÍT: Klid, pohoda, vánoční výzdoba, teplý punč – prostě úplně jiná zoo než v létě. Venku chladno, ale v pavilonech příjemně vytopeno. A zvířata? Řada z nich je mnohem aktivnější než za letního horka. Komentované prohlídky jsou odměnou pro ty, kteří vydrží až do odpoledne. Průvodce vychází z dětského hřiště v areálu v 16:00 a 18:00 hodin. Na prohlídku s průvodcem není nutná registrace.

PROSTĚJOVSKO

Adventní večer v Muzeu kočárů
KDY: pátek 22. prosince, od 17 hodin
KDE: Muzeum kočárů, Čechy pod Kosířem
ZA KOLIK: 300 korun, nutná rezervace
PROČ PŘIJÍT: Elektrizující atmosféra lampami osvětleného Muzea historických kočárů nabídne všem návštěvníkům nevšední zážitek. Zvláště ve spojení s koncertním vystoupením známého písničkáře a karikaturisty Mirka Kemela i s kapelou. Vstupenky je nutné vzhledem k omezené kapacitě rezervovat předem. V předprodeji lze zakoupit přímo v Muzeu kočárů, prostějovském květinářství Magnolie nebo u paní Procházkové v Olomouci i Prostějově na tf: 724 652 070.

Vánoční koupel
KDY: neděle 24. prosince, od 12 hodin
KDE: Pláž U Vrbiček, Plumlovská přehrada
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: V pořadí již 40. ročník populární akce – Vánoční koupel, chystají zimní plavci z oddílu DZP Haná Prostějov. Letošním místem konání je jako obvykle Plumlovská přehrada, premiérově ale na pláži U Vrbiček. Sraz otužilců a odvážlivců, kteří se chtějí smočit v ledové přehradní vodě je stanoven na 11 hodin. Oficiální vstup do nádrže je v pravé poledne. Každoročně se akce účastní okolo stovky otužilců, které povzbuzují tisíce diváků.

Více než stovka otužilců za přihlížení více než tisícovky lidí se vnořilo na Štědrý den do vod plumlovské přehrady. 24.12. 2022Více než stovka otužilců za přihlížení více než tisícovky lidí se vnořilo na Štědrý den do vod plumlovské přehrady. 24.12. 2022Zdroj: Deník/Zdeněk Vysloužil

Vánoční jízda
KDY: pondělí 25. prosince, od 18 hodin
KDE: Plumlovská, Masarykovo náměstí, Prostějov
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Úchvatná podívaná v podobě stovek vánočně nazdobených a svítících vozidel v ulicích Prostějova. Vánoční jízdu, ve které jezdí osobní i nákladní automobily, traktory a další dopravní prostředky, sledují každoročně davy lidí. Sraz všech účastníků je v 18 hodin na parkovišti u supermarketu Albert v Plumlovské ulici. Následně mezi 18.30 a 19 hodinou vyrazí kolona směr náměstí T. G. Masaryka, kde se po zhruba čtvrthodinové pauze rozjede na parkoviště u Kauflandu v Konečné ulici. I tam budou mít diváci možnost si nazdobená vozidla prohlédnout.

Stovky nasvícených automobilů všech velikostí projížděly centrem Prostějova při letošní Vánoční jízdě. 25.12. 2022Stovky nasvícených automobilů všech velikostí projížděly centrem Prostějova při letošní Vánoční jízdě. 25.12. 2022Zdroj: Deník/Zdeněk Vysloužil

Kluziště Prostějov
KDY: pátek 22. až úterý 26. prosince, od 9 do 21 hodin
KDE: náměstí T. G. Masaryka, Prostějov
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Oblíbená kratochvíle dětí i rodičů bude v provozu i přes vánoční svátky. Denní provoz kluziště je od 9 do 21 hodin a vstup je zdarma. Zkrácená otevírací doba je pouze o Štědrém dnu, kdy se kluziště uzavírá v 16 hodin. Pro ty, co nemají vlastní brusle funguje půjčovna. Půjčovné je 50 korun a 500 korun je vratná záloha.

HRANICKO A PŘEROVSKO

Vánoce v Přerově: Reflexy i Legendy se vrací
KDY: od pátku 22. do neděle 24. prosince
KDE: náměstí TGM, Přerov
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Vánoční program na náměstí TGM v Přerově pokračuje. V pátek se od 16 hodin představí žáci ZUŠ Přerov a v 19 hodin vystoupí kapela Reflexy. V sobotu bude od 17 hodin patřit pódium olomoucké skupině La Boujeau, která má ve svém repertoáru chansony, swingovou i jazzovou muziku. V sedm večer se můžete těšit na Legendy se vrací. Na Štědrý den na náměstí zahraje od 10.30 hodin skupina Re-Vox a ve 12 hodin zde zazní Věžní hudba.

Reflexy na Slováckém létě slavily třicet let a před plným náměstím pokřtily desku; čtvrtek 6. července 2023Reflexy.Zdroj: Deník/Pavel Bohun

Vánoce v Hranicích: Fleret a ohňová show
KDY: pátek 22. prosince od 17 hodin
KDE: Masarykovo náměstí, Hranice
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Bohatý kulturní adventní program Vánoce v Hranicích, které připravila Městská kulturní zařízení, vyvrcholí v pátek. Těšit se můžete na věhlasnou folk-rockovou kapelu Fleret, která zakončí vánoční trhy v Hranicích. Poté dorazí andělé na chůdách a s ohňovou show vystoupí skupina The Cube.

Z koncertu kapely Fleret v Městském společenském domě v Kolíně.Fleret.Zdroj: Zdeněk Hejduk

Vánoční koncert HDPS a hostů
KDY: pátek 22. prosince od 19 hodin
KDE: kostel Stětí svatého Jana Křtitele, Hranice
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Již tradiční Vánoční koncert Hranického dětského pěveckého sboru a hostů se uskuteční v pátek 22. prosince od 19 hodin v kostele Stětí svatého Jana Křtitele na Masarykově náměstí.

Hranický dětský pěvecký sbor.Hranický dětský pěvecký sbor.Zdroj: se souhlasem Petry Šeinerové

Vánoční koledy
KDY: neděle 24. prosince
KDE: Masarykovo náměstí, další místa, Hranice
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Vánoční koledy hudebního souboru Michala Valenty zazní v neděli 24. prosince ve 12.15 hodin na Rybářích, ve 13 hodin u Kostelíčka, v 15 hodin na městské hřbitově, v 16 hodin na Masarykově náměstí a v 16.45 na sídlišti kpt. Jaroše.
V samotný Štědrý den se uskuteční také Štědrovečerní muzicírování s žesťovým kvintetem Hraničáci pod vedením Tomáše Landsmanna. Zahájeno bude v 14.45 na Masarykově náměstí, pokračovat bude v 15.15 hodin U Kostelíčka, v 16 hodin na Městském hřbitově a v 16.30 bude zakončeno u Domova seniorů v Hranicích.

Sváteční krmení koní
KDY: neděle 24. prosince od 9 do 12 hodin
KDE: areál SŠ zemědělské, Přerov
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Tradiční krmení koní na Štědrý den se opět uskuteční v areálu Střední školy zemědělské v Přerově. Lidé jim mohou přinést jablka, mrkev nebo suchý chléb. Součástí sváteční výzdoby je slaměný betlém a nazdobený je vánoční stromeček. Akce se koná už více jak dvacet let.

Přerované se vydali ve štědrodenním dopoledni krmit zvířata na zemědělskou školu. 24.12. 2022Přerované se vydali ve štědrodenním dopoledni krmit zvířata na zemědělskou školu. 24.12. 2022Zdroj: Deník/Dagmar Rozkošná

Vánoční koncert Elišky Novákové
KDY: neděle 24. prosince od 10 hodin
KDE: Parkoviště u kina Hvězda, Přerov
PROČ PŘIJÍT: Vánoční koncert Elišky Novákové a skupiny Black Rose pokračuje v tradici Pavla Nováka. Na Štědrý den zazní vánoční písničky z alba Vánoce, koledy a největší hity Pavla Nováka staršího a mladšího.

Zdroj: Deník/Ivan Němeček

Vánoční koncert Moravské Veselky
KDY: pondělí 25. prosince ve 14 hodin
KDE: kostel Stětí svatého Jana Křtitele, Hranice
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Vánoční koncert Moravské Veselky se uskuteční v kostelu Stětí svatého Jana Křtitele v pondělí 25. prosince. Místo působení a sídlo dechové hudby Moravská Veselka je v Sušicích u Přerova. Za 30 let své existence si získala v povědomí příznivců dechové hudby své pevné místo. Vystupuje pravidelně nejen v bližším i vzdálenějším okolí svého působiště, ale absolvovala také řadu zahraničích zájezdů, natočila devět zvukových nosičů, tři obrazové nosiče a mohli jste se s ní setkat i na vlnách veřejnoprávních i komerčních mediálních subjektů. Pravidelně také pořádá vánoční koncerty, při jejichž realizaci spolupracuje s dirigenty Antonínem Hudečkem a nyní s Miroslavem Smrčkou z Hranic.

Vánoční koncert
KDY: úterý 26. prosince od 16 hodin
KDE: kostel svatého Vavřince, Přerov
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Tradiční vánoční koncert smíšeného pěveckého sboru Vokál se chystá na Štěpána v kostele svatého Vavřince. V pořadu zazní duchovní skladby i vánoční koledy.

Rockové Vánoce
KDY: úterý 26. prosince od 18 hodin
KDE: Restaurace Pivovar, Přerov.
ZA KOLIK: 120 korun
PROČ PŘIJÍT: Zažijte Rockové Vánoce 2023! V přerovské restauraci Pivovar vystoupí Spocená uklízečka, THP, Aby Bylo Yasno.

Nová přerovská kapela Aby Bylo Yasno.Přerovská kapela Aby Bylo Yasno.Zdroj: archiv kapely Aby Bylo Yasno

Štěpánská Rockotéka
KDY: úterý 26. prosince od 19.30 hodin
KDE: Loděnice, Hranice
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Na Štěpánskou Rockotéku můžete na Štěpána vyrazit na Loděnici Hranice. Čekají na vás ty největší rockové pecky v podání Martina Kapplera a Zbyňka Rýpara.

ŠUMPERSKO a JESENICKO

Pavel Šporcl - Vánoce na modrých houslích
KDY: pátek 22. prosince od 17:00
KDE: Kostel Nanebevzetí Panny Marie Jeseník
ZA KOLIK: předprodej 390 - 550 Kč, v den konání 440 - 600 Kč
PROČ PŘIJÍT: Úspěšný a oceněný vánoční program Vánoce na Modrých houslích Pavla Šporcla navazuje na stejnojmenné album, které houslista v roce 2017 natočil s proslulou Královskou liverpoolskou filharmonií pro hudební vydavatelství Universal Music. Nahrávka se během pouhého jednoho měsíce dostala do žebříčku TOP 10 mezi všemi žánry a získala Platinovou desku za prodej. Na album navazovala houslistova dvě velmi úspěšná turné: Vánoce na modrých houslích (2017 – 13 000 posluchačů, 2018 v komorní verzi – 10 000 posluchačů). Hostem programu je herečka a zpěvačka Bára Kodetová, která přednese slavné šansony i vánoční písně.

„Hodně koncertuji a křížem krážem projíždím republiku a rozdávám radost,“ říká Pavel Šporcl.Pavel Šporcl.Zdroj: Deník/Jiří Macek

Vánoční Šumperk 2023: No Barriers
KDY: pátek 22. prosince od 18:30
KDE: náměstí Míru u radnice Šumperk
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: No Barriers je česko-bosenská kapela pohybující se mezi žánry rock, blues, a jazz a pátek nám zahraje na vánočních trzích u radnice. V jejím repertoáru naleznete jak vlastní písně, tak cover verze známých světových interpretů. Máte rádi Oasis, Maroon 5 nebo třeba Rag'n'Bone Mana? Tak to si přijdete na své.