PŘEDNÁŠKY

Štramberský týden zdraví
Kdy:
 do 14. dubna
Kde: web města Štramberk

V letošním roce se uskuteční Štramberský týden zdraví, který bude zdarma a online přístupný přes odkaz na webových stránkách a facebooku města Štramberk. Nakonec jsou připraveny dokonce 4 tematické bloky a navrch Fit rodina a turistická procházka ve spolupráci se štramberským turistickým klubem. Do 10. dubna budou vysílány jednotlivé bloky a všechny budete moct zhlédnout až do středy 14. dubna, kdy proběhne také závěrečné ukončení celého týdne, včetně losování připravené soutěže.

Podařilo se poskládat program pestrý a zajímavý pro všechny věkové kategorie. Příspěvky připravili lékaři, fyzioterapeutky, odborníci ve svých profesích a máte se opravdu na co těšit. V rámci letošního online ročníku Štramberského týdne zdraví je připravena i soutěž pro všechny sledující. Pokud Vás něco v rámci připravovaného programu zaujme, budete se chtít na něco zeptat, ať už vystupujících nebo organizátorů, napadne Vás komentář či jen zašlete zpětnou vazbu, budete zařazeni do losování o tři krásné dárkové balíčky.

Příspěvky můžete zasílat na e-mail strambersky.den.zdravi@seznam.cz a to do 13. dubna do 18 hodin. Ve středu 14. dubna proběhne v rámci zakončení Štramberského týdne zdraví videolosování výherců. Pokud se soutěže zúčastníte, spolu s příspěvkem pošlete celé jméno a tel. číslo pro lepší komunikaci v případě výhry.

close Ilustrační fotografie. info Zdroj: archiv organizátorů zoom_in Ilustrační fotografie

Zážitky z Portugalska
Kdy:
čtvrtek 8. dubna od 17 hodin
Kde: on-line na Facebooku Europe District Kroměříž

On-line přednáška Vladimíra Dlaska, který se díky programu Erasmus+ mohl vydat na šestiměsíční studijní pobyt do Coimbry v Portugalsku a posléze na tříměsíční pracovní stáž na Velvyslanectví České republiky v Lisabonu. V rámci přednášky se s Vámi Vladimír podělí o mnoho zajímavých informací a zážitků z jeho času stráveného v Portugalsku a povypráví o turisticky zajímavých místech ze severu i jihu země, o mentalitě lidí a jejich způsobu života. Shrne rozdíly a podobnosti mezi Čechy a Portugalci a podělí se o své tipy, jak si nejlépe užít Portugalsko, nejen jako turista.

close Návštěva Portugalska info Zdroj: Knihovna Kroměřížska zoom_in Návštěva Portugalska

Ateliér Bez Vedoucího a Anna Bochkova
Kdy:
čtvrtek 8. dubna od 17 hodin
Kde: on-line na meet.jit.si

Otevřený call s umělkyní Annou Bochkovou a členy Ateliéru Bez Vedoucího. Call se zaměří na představení ruské umělkyně dlouhodobě žijící v Německu, její tvorby, ale i studentské tvorby.

Kyrgyzstán – V zemi nomádů a nebeských hor
Kdy: čtvrtek 8. dubna od 18 hodin
Kde: on-line na ZDE

Kyrgyzstán je země mnoha tváří. Je to pestrobarevná a rozmanitá mozaika, která se mění doslova každou chvíli před očima. Rozsáhlé stepi a polopouště kontrastují s jezery, a hlavně všudypřítomnými horami. Znatelně se změnily tváře lidí, které dávají najevo, že hranice Evropy jsou kdesi v nedohlednu. Jiné je i chování, způsob myšlení, jazyk, tradice a náboženství.

Proputujete část Kyrgyzského a Kungejského Alatau, navštívíte dvě největší jezera v zemi a cestu zakončíte v hlavním městě, kde nasajete atmosféru, vůně a chutě v rušném bazaru. Přijďte si poslechnout povídání o této zajímavé středoasijské zemi, ve které na sebe zajímavé situace a zážitky nenechají dlouho čekat.

Záznam přednášky bude k dispozici do 15. dubna. V závěru přímého přenosu bude možno klást dotazy prostřednictvím chatu. Vstupné je zdarma, nicméně pokud se vám prezentace bude líbit, můžete Zlínskou astronomickou společnost podpořit koupí online vstupenky a to na účet 255261990/0300, případně můžete k platbě použít QR kód, který naleznete na YouTube kanálu v pravém dolním rohu. Cena vstupenky je v tomto případě symbolických 50 korun.

close Země nomádů info Zdroj: Amazon zoom_in Země nomádů

Regionální a kulturní rozdíly mezi severní a jižní Čínou
Kdy:
 pátek 9. dubna od 15 hodin
Kde: on-line na Zoom

Studenti studující češtinu na Univerzitě Palackého pocházející z Číny si pro všechny zájemce o čínskou kulturu připravili zajímavou přednášku na téma Regionální a kulturní rozdíly mezi severní a jižní Čínou. Studenti budou mluvit česky a dozvíte se nejen o typických čínských městech na severu i jihu, ale i jazykových rozdílech, rozdílných stravovacích návycích a životních stylech. Pokud máte zájem o čínskou kulturu nebo byste se chtěli dozvědět něco nového o Číně, budeme mít příležitost 9. dubna od 15 hodin na Zoomu (meeting ID: 635 453 7575).

Ženy, které běhají s vlky a rozmlouvají s rostlinami
Kdy:
 pátek 9. dubna od 15 hodin

Ženy, které běhají s vlky a rozmlouvají je veřejné vysílání určené speciálně pro ženy a dívky. Bude se výtvarně věnovat tématům intuice a imaginace, spolupráce, vysílání a příjímání, léčení ženské duše. Lekce je inspirovaná sebezkušenostními semináři Soni Syřínkové - Smolkové a Renaty Valové Od Divošky ke Královně a knihou Clarissy Pinkoly Estés: Ženy, které běhaly s vlky. Na hodinu si prosím přichystejte kreslící potřeby, papíry A4 a A3, karimatku nebo si vytvořte relaxační prostor pro ležení v dosahu počítače, polštářek a deku. Pro odkaz stačí napsat na marketa.janeckova@zusopava.cz.

Konference Vzdělávání pro 21. století
Kdy:
 sobota 10. dubna od 9 hodin
Kde: on-line na ZDE

On-line konference je určená zejména pro rodiče a pedagogy a dozvíte se na ní především o systémech, přístupech a aspektech dnešní doby ve vzdělávání dětí.

Program: Téma Pozitivní dopady on-line výuky na formu vzdělávání – dobrá praxe ZŠ Střílky, Badatelsky orientovaná výuka, přednášku Centra vzdělávání UTB ve Zlíně, Rozhovor o potřebách nadaných dětí a vhodném přístupu k nim, Uplatnění absolventů ZŠ s Montessori programem a mnoho dalšího.

DIVADLO A HUDBA

Živé sólové loopování Filipa Najsera
Kdy:
 pátek 9. dubna od 18 hodin
Kde: on-line www.oko-opava.cz

Vyzbrojen různými hudebními nástroji i žánry míří multiinstrumentalista a hudební producent Filip Najser z opavského Artu až do Vašeho obýváku. Filip odehrál nespočet koncertů v klubech i na open-air festivalech v kapelách Totální Skrat či Naděje a mimo jiné i na turné s Michalem Hrůzou, na festivalu České hrady či ve vyprodaném Slezském divadle v Opavě. Jako hudební producent je pak podepsán například pod nahrávkami zpěvačky Lanie Khuc či kapel Kopyto nebo Reason to Wait.

Nyní se Filip vydává na sólovou dráhu a v pátek od 18 hodin odehraje svůj první set. A kdo neví, Looping je technika, kdy hudebník nahrává krátké zvukové stopy, které následně vrství přes sebe a vytváří tak skladbu.

close Filip Najser info Zdroj: Klub Art zoom_in Filip Najser

Leticia Moreno
Kdy:
 pátek 9. dubna od 19 hodin
Kde: on-line na www.jfo.cz

Milovníci klasické hudby si přijdou na své při poslechu nádherné Ravelovy suity Náhrobek Couperinův, ve které cituje jmenovaného barokního skladatele. Jiného barokního velikána, Vivaldiho, zase cituje Piazzola v proslulých Čtvero ročních dobách Buenos Aires, s nimiž se spolu se španělskou sólistkou Leticií Moreno přesuneme v rytmu tanga až do Jižní Ameriky!

A když už tu máme tango, nesmí chybět ani evropské tance. Rumunský dirigent Gabriel Bebeselea, pravidelný host Janáčkovy filharmonie Ostrava, proto koncert uvede Bartókovou klasikou ze své vlasti. Bližsší informace na www.jfo.cz.

close Leticia Moreno info Zdroj: Archiv JFO zoom_in Leticia Moreno

Slyšení
Kdy: 
pátek 9. dubna od 18.30
Kde: on-line na www.arenaostrava.cz

Umělecký šéf Arény Ivan Krejčí slaví půlkulatiny a vy můžete slavit s ním! Ke společné oslavě Aréna vybrala inscenaci, která mu před pěti lety vynesla pověstný vavřínový věnec neboli Cenu divadelní kritiky za Inscenaci roku. A nebylo to zdaleka jediné ocenění, které Slyšení Aréně a členům jejího uměleckého souboru vyneslo. Ceny divadelní kritiky 2015 vyneslo i našemu dramaturgovi Tomáši Vůjtkovi za Nejlepší poprvé uvedenou českou hru a Markovi Cisovskému za Mužský herecký výkon. Inscenace získala i hlavní cenu za nejlepší inscenaci na Festivalu divadel Moravy a Slezska, vyhrála anketu Divadelních novin o Inscenaci roku 2015 a velkou měrou přispěla k Ceně divadelní kritiky za Divadlo roku.

Obsahově strhující inscenace o Adolfu Eichmannovi, navenek slušném člověku, který si nikdy nepřiznal svou chybu, své zločiny. Pečlivě napsaná, precizně zrežírovaná, se silným akcentem na ironii a nadhled. Výborně všemi zahraná s excelentním Markem Cisovským v hlavní roli.

Dášeňka čili život štěněte
Kdy:
neděle 11.dubna od 9 hodin
Kde: vstupenky ZDE

Když se to narodilo, bylo to jenom takové bílé nic, do hrsti se to vešlo; ale anžto to mělo pár ušisek a vzadu ocásek, uznali jsme, že je to psisko, a protože si lidé přáli mít psí holčičku, dali jí jméno Dášenka.

Jeden z nejoblíbenějších dětských příběhů od Karla Čapka objevíte nyní i na jevišti. On-line pohádka o malém nezbedném štěněti, plná hravosti, humoru, písniček i dojetí potěší diváky bez rozdílu věku. Pohádku budete moci sledovat v neděli kdykoli od 9 do 21 hodin.

Ronja, dcera loupežníka
Kdy:
neděle 11. dubna od 17 hodin
Kde: on-line na www.dlo-ostrava.cz

Ronja a Birk jsou děti náčelníků dvou znepřátelených loupežnických rodů. Oni se však, i přes otcovské zákazy, kamarádit chtějí. Aby své přátelství obhájili, čeká je veliká zkouška. Musejí opustit domovy a naučit se žít v divokém lese plném nadpřirozených bytostí. Dokážou to, když budou držet při sobě. Pak snad i jejich paličatí tátové pochopí, že přátelství je jedna z nejcennějších věcí, jakou nám život nabízí.

VÝSTAVY

Jízdní kola v čase
Kdy:
 do 30. dubna
Kde: Postřelmov

Výstava sběratele Jana Hlavatého vás okouzlí slavnou érou velocipédů a bicyklů ve výloze minigalerie Na Verandě. Seznámíte se s vývojem cyklistiky od roku 1835 až do roku 1937. Výstava je vzhledem k delším dnům nejlépe viditelná ráno od 8 do 10 hodin a osvětlená po setmění od 17 do 20 hodin. Spatřit ji můžete až do 30. dubna.

close Výstava kol info Zdroj: Archiv KD Postřelmov zoom_in Výstava kol

Na Jeseníky!
Kde:
web Vlastivědného muzea v Šumperku

Vydejte se na cestu za historií turistiky v Jeseníkách od jejích počátků do roku 1945. Poznáte tak první průkopníky turismu v Jeseníkách, rozmach turistického ruchu ve 2. polovině 19. století a jeho vliv na podobu krajiny Jeseníků nebo se seznámíte s dobrými dušemi hor, které se na horských chatách neúnavně staraly o unavené poutníky. Putování se v tehdejších dobách neobešlo bez mapy a obvykle ani kapesního průvodce. Právě vydávání těchto tiskovin je věnována část výstavy.

Po jejím zhlédnutí tak budete třeba vědět, kdo a kdy zhotovil první turistickou mapu Jeseníků nebo kdo byli autoři oblíbených a opakovaně vydávaných průvodců. A některé z popisovaných nezbytných společníků turistových si také budete moci prohlédnout – společně s dalšími doklady vývoje turistiky.

Zatím můžete tuto výstavu vidět jen on-line, ale snad již brzy budete moci podniknout výpravu do muzea a vše si prohlédnout v pěkném prostředí Rytířského sálu Šumperského muzea.

close Výstava s názvem Na Jeseníky! info Zdroj: s dovolením Vlastivědného muzea v Šumperku zoom_in Výstava s názvem Na Jeseníky!

Design z vaší kuchyně
Kdy:
 do 29. dubna
Kde: on-line ZDE

První virtuální výstava Design Kantýny ve spolupráci se Zlin Design Weekem je připravena pro všechny milovníky neotřelého designu. Na online výstavě Design z vaší kuchyně se můžete těšit na práce těch nejšikovnějších designérských pekařů a kuchařů z Design Kantýny, kteří se s vámi chtěli podělit o své kulinářské umění. Virtuální Kantýna je otevřena všem hladovým krkům a servíruje design po celé čtyři týdny. Tak se postav do řady, vem si tácek, podáváme design. Výstavu si můžeš vychutnat až do 29. dubna.

POBYT VENKU

Olomoucká dvacítka
Kdy:
sobota 10. dubna od 9 hodin
Kde: Smetanovy sady v Olomouci

Po loňském roce, kdy musel být oblíbený chodecký mítink pořádaný v Olomouci již přes půl století z důvodu pandemie přesunut až na srpen, proběhne letos Olomoucká dvacítka v chůzi za přísných hygienických opatření ve svém tradičním jarním termínu a opět tak otevře chodeckou sezónu.

UPOZORNĚNÍ O UZAVÍRCE SMETANOVÝCH SADŮ 10. DUBNA!
Pořadatelé z Atletického klubu Olomouc by chtěli upozornit obyvatele a návštěvníky Olomouce, že po celou dobu konání závodů bude z důvodu přísných hygienických podmínek pro veřejnost uzavřena hlavní alej Smetanových sadů a také restaurace Fontána. Průchod Smetanovými sady bude tudíž téměř po celou sobotu značně omezen!

close Olomoucká dvacítka - Slovák Tóth v souboji na 20 km s pozdější vítězkou na této trati Polkou Buziakovou (č. 72), Litevka Virbalite (č. 42) skončila na druhém místě info Zdroj: Jaroslav Polák zoom_in Archivní foto

Podél Hloučely k soutoku s Romží
Kdy: do 13. dubna
Kde: Prostějov

Samoobslužná trasa pro seniory a další dospělé zájemce podél říčky Hloučely pokračuje dál. Tentokrát povede od Vrahovického rybníčku až do Vrahovic k soutoku Hloučely s Romží. Od soutoku je možnost vrátit se zpátky, anebo navštívit arboretum ve Vrahovicích a potom se vrátit autobusem MHD. Délka trasy je asi 2 kilometry. Trasa bude označena fáborky a doplněna informacemi a hravými úkoly.

close Hledání jara v Hloučele aneb další skvělá stezka Ekocentra Iris info Zdroj: Vlasta Rýznarová - čtenář reportér zoom_in Hledání jara v Hloučele aneb další skvělá stezka Ekocentra Iris

MOJE KINO LIVE

Festival otrlého diváka: Mauzoleum
Kdy:
čtvrtek 8. dubna od 20.30

Mohl to být hutný nadpřirozený horor ve stylu Lucia Fulciho či Daria Argenta, ale je to nechtěně mnohem zábavnější. Mauzoleum přináší mix satanistického slasheru a erotické telenovely s výrazně osmdesátkovým buketem, tlačenými hereckými výkony a kupou ambiciózních, i když viditelně laciných masek a efektů. Film byl restaurován ve spolupráci All Channel Films a American Genre Film Archive. Přístupové údaje ke streamu projekce jsou uvedeny na PDF vstupence, kterou najdete v příloze emailu po dokončení nákupu ZDE.

close Mauzoleum info Zdroj: Moje kino Live zoom_in Mauzoleum

Palm Springs
Kdy: pátek 9. dubna od 20.30

Bezstarostný pohodář Nyles (Andy Samberg) se na opulentní kalifornské svatbě kouše nudou. Stejně jako nevázaná a mírně cynická sestra nevěsty Sarah (Cristin Milioti). Když spolu uvíznou v časové smyčce a prožívají ten samý svatební den znovu a znovu, hledají způsoby, jak se zabavit, nebo alespoň nezbláznit. Ať udělají cokoliv, ráno neponesou žádné následky, a tak postupně ztrácejí veškeré zábrany… Chytrá i ztřeštěná letní komedie vás rozesměje nahlas a zároveň vám připomene, že i když zdánlivě na ničem nezáleží, stojí za to zachovat si aspoň trochu lidskosti a lásky. Odkaz a přístupové údaje ke streamu projekce jsou uvedeny na PDF vstupence, kterou najdete v příloze emailu po dokončení nákupu ZDE.

close Cristin Milioti a Andy Samberg (Palm Springs) info Zdroj: Hulu zoom_in Cristin Milioti a Andy Samberg (Palm Springs)

Šarlatán
Kdy:
sobota 10. dubna od 20.30

Strhující životopisné drama výjimečného muže obdařeného léčitelskými schopnostmi na pozadí dobových událostí. Příběh je inspirován skutečnými osudy léčitele Jana Mikoláška, na kterého se v průběhu několika desetiletí obracely s prosbou o pomoc tisíce lidí ze všech společenských vrstev včetně nejvýznamnějších osobností politického i kulturního života. Mikolášek je člověk bez odborného lékařského vzdělání, ale s nevšedním a nevysvětlitelným nadáním diagnostiko­vat a pomocí bylinek léčit nemoci, se kterými si ani doktoři nevědí rady. Jeho mimořádné schopnosti jsou však vykoupeny bojem s vlastními démony. Léčitelství je jeho vnitřní spásou a ochranou před sebou samým… Odkaz a přístupové údaje ke streamu projekce jsou uvedeny na PDF vstupence, kterou najdete v příloze emailu po dokončení nákupu ZDE.

close Z filmu Šarlatán info Zdroj: Cinemart zoom_in Z filmu Šarlatán

Mistr
Kdy:
neděle 11. dubna od 20.30

USA, začátek 50. let. Vojáci po návratu z fronty bojují se svými poválečnými traumaty a snaží se začlenit do běžného života. Jedním z nich je i Freddie Quell, který se marně pokouší notnými dávkami vlastnoručně namíchaného alkoholu ovládnout svoje běsy. S každým nervovým výbuchem se propadá stále níž a postupně se stává bezprizorním psancem. Shodou náhod se setkává s charismatickým Lancasterem Doddem, který je právě se svou oddanou ženou (Amy Adams) a skupinou svých věrných příznivců na cestě do New Yorku, kde hodlá světu představit své nové učení. Lancaster Dodd, svým okolím nazývaný Mistr, je Freddieho živelností fascinován a ujímá se jeho léčby podle vlastní teorie, která se má již brzy stát impozantní vírou. Mezi oběma muži vzniká velmi silné a neobyčejné pouto. Odkaz a přístupové údaje ke streamu projekce jsou uvedeny na PDF vstupence, kterou najdete v příloze emailu po dokončení nákupu ZDE.

close Snímek Mistr info Zdroj: Moje kino Live zoom_in Snímek Mistr