KDY: celoročně
KDE: z Olomouce do Domašova nad Bystřicí
ZA KOLIK: zdarma

Pokud se vydáte do Olomouce vlakem, můžete svůj výlet zahájit hned u olomouckého hlavního vlakového nádraží. První úsek výletu povede do Velké Bystřice. Po značené cyklotrase 5 pojedete podél řeky Bystřice až do Bystrovan, kde si můžete udělat krátkou zastávku u občerstvení Na hřišti. Těsně před obcí se nachází pevnost Fort IV, ke které je možné udělat malou zajížďku. Pevnost však uvidíte pouze zpoza plotu, v současnosti je nepřístupná.
Z Bystrovan budete podél řeky pokračovat až do Velké Bystřice. Tam můžete navštívit zdejší renesanční zámek a poté si dát oběd v hotelu Zámek Velká Bystřice. Na sladkou tečku po dobrém obědě si zajděte do cukrárny Galerie, která kromě sladkých dobrot nabízí i míchané nápoje. Z Velké Bystřice se dále vydáte po cyklostezce 6009 do Mariánského Údolí, části obce Hlubočky. Na místě můžete spočinout v restauraci V Údolí kde si kromě občerstvení vychutnáte i čerstvý vzduch a pohled na krásnou přírodu.
Trasa dále pokračuje do Posluchova, v němž se nachází Posluchovské vodopády vysoké až 5 metrů, a pokračuje až do Hrubé Vody. Po cestě můžete navštívit bývalou štolu Panny Marie Sněžné, která fungovala v 18. až 19. století a také k vodopádu pod Vráblem. Pokud budete mít čas a síly, odbočte i ke zřícenině hradu Hluboký.
V blízkosti železniční stanice Hrubá Voda se nachází Park sportu Hrubá Voda, který nabízí vyjížďky na koních, diskgolf, minigolf, bobovou dráhu, Kamzíkovu stezku a další vyžití. Nedaleko resortu stojí pivnice U Supa, tam vám načepují osvěžující pivo. V Hrubé Vodě můžete svůj výlet ukončit a vydat se zpět do Olomouce, ať už na kole či vlakem.
Sportovci si mohou trasu prodloužit do Domašova nad Bystřicí, ale pozor, jedná se o nejnáročnější úsek celého výletu, který není vhodný pro děti. Z Hrubé Vody se vydáte údolím Bystřice a přírodní rezervací Hrubovodské sutě do Smilova. Dále pojedete kolem kolem Magdalenského a Panského Mlýna a skály Malý Rabštýn až do Domašova nad Bystřicí. Po náročném úseku si zaslouženě odpočiňte a posilněte v místní hospodě U Podjezdu.

logo 1Zdroj: fal