Od kdy muzeum funguje a kdo přišel s nápadem otevřít takovou expozici?
Muzeum funguje od září 2017, kdy bylo slavnostní otevření, kterého se zúčastnilo mnoho legend a lyžařských odborníků z Česka, Slovenska, Polska, Německa a Norska. S nápadem otevřít expozici přišel bratr Stanislav, který mě přesvědčil, a společně za pomoci rodiny a několika přátel jsme zde dva a půl roku stavěli a připravovali expozici.

Muzeum se nachází v netradiční válcové budově autobusového nádraží v Harrachově. Proč právě zde?
Tento objekt jsme si pronajali od města a v letech 2015 až 2017 jsme zde vestavěli tři patra, ve kterých se expozice nachází. Je zde k vidění téměř 10 tisíc exponátů z historie lyžování a lyžařských závodů nejen z Harrachova. Je zde zmapován vývoj lyžařských závodů od roku 1908 až po současnost včetně téměř 40 závodů Světových pohárů, které se v Harrachově uskutečnily.

Z otevření mezinárodního talentového inkubátoru na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Kamenické Šenově.
FOTO: Sklářský inkubátor v Kamenickém Šenově hledá talentované děti

Co vše je v jednotlivých patrech?
V suterénu je výstava lyží, zejména skokaček z celého světa, společně s běžkami je zde přes 350 párů lyží. A rovněž vývoj vázání, bot, kombinéz, techniky lyžování a podobně. Mladé návštěvníky zaujme expozice výroby lyží z počátku 20. století včetně truhlářské dílny. V tomto patře se nachází též výstava rychlostního lyžování s českým rekordmanem Radkem Čermákem. V horních prostorách jsou expozice nejúspěšnějších závodníků od předválečných mistrů až po éru Pavla Ploce. Zajímavá je výstava cen vynikajících závodníků éry „Remsa boys“ a též party trenéra Dalibora Motejlka. Tuto část muzea doplňuje historie a vývoj konstrukcí a projektování můstků. Dalším okruhem je výstava nejstarších lyží včetně vývoje vázání a obuvi. Nejstarší exponáty jsou více než 130 roků staré. Ale nejen lyže, ale také krásné historické saně je zde možné zhlédnout.

Vidím tu také sbírku lyžařských odznaků a historických vosků.
Ano, jedná se o největší sbírku těchto odznaků v ČR, kterou shromáždil Stanislav Slavík. V nejvyšším patře se pak nachází retro obchod se sportovními potřebami a dětmi obdivovaný Krakonoš s čerticí.

Červi z hmyzí farmy v Jablonci jsou zatím potravou pro plazy, ptáky, ale třeba i opice. V budoucnu by se mohli využít i v potravinářském průmyslu
V hlavní roli červi. Milan Bažant z Jablonce se specializuje na krmný hmyz

Pokud se nepletu, jde o vaši soukromou sbírku. Kde jste k těmto unikátům přišel?
Většina exponátů pochází ze sbírek bratra Stanislava. Další předměty jsou buď zapůjčeny, nebo věnovány bývalými závodníky. Mnoho věcí je z pozůstalostí. Společně s bratrem jsme navštívili mnoho lyžařských klubů a přátel i v zahraničí, kde jsme exponáty též získali.

Můžete vyjmenovat některé vzácnosti? Čeho si vy sám nejvíce ceníte?
Máme zde například stříbrný pohár pro vítěze Kongresových závodů v Harrachově, který vyhrál první československý medailista ze ZOH Rudolf Burkert. Dále broušený pohár pro mistra světa v letech v Harrachově. Historické lyže z prvních ZOH v Chamonix, lyže Huberta Riegera, Jiřího Rašky, Pavla Ploce, Adama Malysze a dalších. Cenných a zajímavých předmětů je zde mnoho. Za zmínku stojí, že muzeum se stalo oficiálním muzeem mezinárodní lyžařské federace FIS, a navštívilo ho už mnoho významných osobností historie lyžování z celého světa.

Jiří Louda na workshopu Dolní končetina
Funkční tělo předchází bolesti. Workshopy učí, jak jej správně využít

Může přispět veřejnost do vaší sbírky?
Samozřejmě. Pokud někdo vlastní zajímavé věci z historie lyžování a zimních sportů, rádi je v našem muzeu vystavíme