Za zemní plyn platí české domácnosti v průměru o pětinu víc než před rokem, ukazují poslední data Českého statistického úřadu. Pokud by se ještě více vyhrotila situace na Ukrajině a ruský plyn by přestal zcela proudit do Evropy, jeho cena by podle ekonomů dál stoupala.

Nicméně toho, že by jim plyn z potrubí přestal proudit úplně, se tuzemské domácnosti nemusejí obávat.

„V České republice platí bezpečnostní standard, obchodníci s plynem musí být předzásobeni tak, aby zabezpečili dodávky do domácností, zdravotnických zařízení a podobně,“ řekl náměstek ministra průmyslu a obchodu pro energetiku René Neděla.

Odpojí se průmysl

V případě nouzové situace by se spotřeba plynu řídila pokyny provozovatele přepravní soustavy, společnosti NET4GAS. Co by to konkrétně znamenalo?

„Pokud by byl krátkodobý pokles zásob vyhodnocen jako kritický, byly by šetrně odpojovány ty průmyslové provozy, které nejsou kritické. Nikoli domácnosti,“ uvedl hlavní ekonom společnosti Natland Petr Bartoň.

Jana Černochová a Petr Fiala
V Česku kvůli Ukrajině začne nouzový stav. Vláda pošle miliardu navíc na obranu

„Energetická bezpečnost bude zajištěna, ale na vyšší cenové úrovni, což se dotkne všech spotřebitelů,“ dodal expert na energetiku Jiří Gavor ze společnosti ENA.

Plyn alespoň na měsíc

V zásobnících na území České republiky je v současnosti tolik plynu, že by při současných denních odběrech vystačil na více než jeden měsíc.

Ruský plyn, který potrubím stále proudí, je ovšem pro Evropu pořád zásadní. Na dovozech se podílí zhruba dvěma pětinami.

V případě výpadku by se Unie musela snažit navýšit dodávky z Norska, Alžírska, Ázerbájdžánu či zkapalněného plynu z USA.

Nejvíc se protopí

V Česku je k síti připojených 2,6 milionu domácností. Ty ročně spotřebují čtvrtinu až třetinu plynu prodaného v tuzemsku. Nejvíc – dvě třetiny ze spotřeby – domácnosti využívají k vytápění domů a bytů, pětina potom padne na ohřev teplé vody a zbytek na vaření.

V absolutním počtu je nejvíce domů a bytů připojeno k síti v Praze, Moravskoslezském a Jihomoravském kraji. Největší spotřebu na domácnost mají zákazníci ve Středočeském, Jihomoravském a Zlínském kraji.