Mizí škodovky


Zloději, kteří kradou auta, se nejčastěji zaměřují na škodovky, zejména na octavie. „Kromě nich se na Šumpersku jedná hlavně o audi a volk­ swageny. To je také celorepublikový trend,“ řekl mluvčí šumperské policie Josef Bednařík.

Od začátku letošního roku zloději na Šumpersku odcizili sedm vozů. Naposledy zmizela před několika dny Škoda Octavia zelené barvy z Jesenické ulice ve Starém Městě. Majitel hodnotu odcizeného vozu vyčíslil na dvě stě tisíc korun.

V průměru na území České republiky mizí kolem padesáti aut denně. Krádeže motorových vozidel spolu s věcmi a?součástkami stále tvoří více než třetinu z celkové majetkové kriminality.

Celkem 1434 motoristů v Olomouckém kraji našlo loni vykradený vlastní automobil. Policisté však pachatele vypátrali ani ne v osmi procentech případů.

„Bohužel zlodějům většinou nahrává neopatrnost majitelů, kteří si cennější věci nechávají na sedadlech jako ve výkladní skříni. Někdy si také lupiči vozy vytipují. Sledují, co do nich majitelé nakládají,“ dodal Bednařík.

Chyby řidičů


Například před několika dny neznámý pachatel nemile překvapil motoristu, který si v?centru Šumperka nechal v?zaparkovaném autě tašku se sto dvaceti tisíci korunami. Když za chvíli k vozu přišel, našel vylomený zámek, peníze i doklady skončily v rukou zloděje.

Šumperští policisté se ve spolupráci s radnicí před několika měsíci zaměřili na prevenci a nainstalovali výstražné cedule. Ty motoristy upozorňují, že by neměli dávat příležitost zlodějům, a radí nenechávat cennosti v autě.

Lze je najít na místech, kde věci z aut mizejí nejčastěji – u velkých obchodů, ale také v?centru města, na parkovišti u nemocnice či u hřbitova.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika