Policisté uvádějí, že nejčastějšími pachateli jsou recidivisté, kteří překračují zákon opakovaně. Mají více než poloviční podíl na veškeré trestné činnosti v kraji.

„Výrazný nárůst jsme zaznamenali u mravnostní kriminality, nejčastěji u pohlavního zneužívání a znásilnění. Za minulý rok policie vyšetřovala 111 takovýchto případů, což je zhruba o čtvrtinu více než v předchozím roce,“ uvedl krajský policejní ředitel Jaroslav Skříčil.

Kriminalisté například stále vyšetřují znásilnění nezletilé dívky v Olomouci z listopadu loňského roku. Porovnáváním získané DNA pachatele se jim podařilo zjistit, že stejný člověk už podobný čin spáchal v Hradci Králové.

„Je to důležitý důkaz, který po dopadení pachatele použijeme u soudu k jasnému prokázání viny,“ uvedl zástupce policejního ředitele Karel Třetina.

Ve větších městech v kraji také vzrostl podíl krádeží, projevilo se to hlavně u odcizení věcí z automobilů a zvýšeného počtu obětí kapsářů. Počet vykradených aut v Olomouckém kraji byl loni ve srovnání s rokem předchozím o 40 procent vyšší, v absolutních číslech to znamená navíc 433 případů. Kapsáři pak mají na kontě přírůstek o dalších 170 případů.

Mírně optimistický je počet ukradených automobilů. „Čísla dokonce vykazují mírný pokles, v kraji bylo odcizeno 252 vozidel, což je o 32 vozidel méně než v roce 2006. Přesto policie vnímá kriminalitu spojenou s automobilismem jako závažný problém,“ uvedl Skříčil.

Policisté se proto snaží informovat řidiče při preventivních akcích, jako jsou například „Auto není výloha“ nebo „Auto není trezor“. Majitel vozu, který nenechá své věci ležet jen tak v autě, tak může najít na skle děkovnou samolepku od policie.

Loňský rok se však smutně zapsal kvůli počtu obětí dopravních nehod. Přestože celkový počet havárií poklesl, následky byly v porovnání s rokem 2006 tragičtější. Nejvíce nehod evidují policisté v okrese Olomouc na průtahu krajským městem a na jeho obchvatu.

„Hodláme se zaměřit na nejkritičtější nehodové úseky jak preventivní činností, tak například úpravou značení nebo změnou nejvyšší povolené rychlosti. Zlepšení dopravní situace je ale také na samotných řidičích a jejich ukázněnosti,“ řekl Skříčil.