Pokud se však statistika omezí pouze na Olomoucký kraj, počet loňských případů je nejhorší za poslední tři roky. Jen jeden region v rámci kraje se loni obešel bez násilného usmrcení, a to olomoucký okres.

První dny roku 2008 však tolik optimistické nejsou. Na Prostějovsku se už staly dvě vraždy.

Nelichotivá bilance


Zatímco v roce 2005 se kriminalisté zabývali šesti případy vražd na území Olomouckého kraje, o rok později jich bylo už devět a v loňském roce dokonce jedenáct. Z celkového počtu loňských vražd se policistům, v rámci Olomouckého kraje, nepodařilo zatím objasnit tři.

„Jde o dva případy usmrcení podnikatelů na Přerovsku a nález mrtvé bezdomovkyně v Nezamyslicích poblíž Prostějova,“ uvedla krajská policejní mluvčí Dagmar Bednarčíková.

Vražda podnikatelů v Přerově


Oba přerovské podnikatele někdo zastřelil. Tělo prvního z nich, devětatřicetiletého Jiřího Falty, našla na začátku loňského ledna jeho čtyřiadvacetiletá přítelkyně, která také na místo činu zavolala záchranku.

„Lékař už mohl pouze konstatovat smrt. Muž byl zastřelen a ležel vedle zaparkovaného vozidla Volkswagen Transporter,“ uvedla mluvčí policistů Bednarčíková. Přerovský podnikatel, který vlastnil autoservis s karosárnou a lakovnou, si nechal stavět dům za hřbitovem v Horní Moštěnici.

Během ledna pak neznámý pachatel zastřelil v baru také osmatřicetiletého přerovského podnikatele Aleše Bouchala. Podle svědků tehdy vyběhla ráno z jeho baru v Palackého ulici žena středního věku a ve velkém rozrušení křičela, že se v domě střílelo.

„Policii pak přivolala přítelkyně zastřeleného muže,“ sdělil Zdeněk Navrátil z přerovské policie. Po vrazích dvou přerovských podnikatelů policie stále pátrá.

Smrt v Nezamyslicích


Objasnit se také stále nepodařilo smrt devětapadesátileté ženy v Nezamyslicích, kterou nalezl 13. listopadu v nepoužívaném drážním domku jeden z místních obyvatel. Ležela s rozbitou hlavou pod hromadou hadrů.

„Příčinou smrti byla podle okamžité lékařské prohlídky rozsáhlá zhmoždění hlavy. Předpokládáme, že ženu někdo zavraždil, nejspíš kolem půlnoci třináctého listopadu,“ informovala Bednarčíková.

Smutný začátek roku


Do letošní statistiky tragických událostí se zapíší i dvě lednové vraždy, které se staly během 24 hodin v Prostějově. První případ zaznamenali policisté 3. ledna ve večerních hodinách.

Při pátrání, které následovalo po telefonickém oznámení, zjistili, že sedmnáctiletý mladík z Prostějova pobodal svou dvaašedesátiletou babičku a poté se pokusil spáchat sebevraždu.

Žena na místě zemřela, mladíka prostějovští záchranáři převezli do prostějovské nemocnice, kde podstoupil operaci. Vyšetřování stále pokračuje.

Zatím poslední letošní případ vraždy v Olomouckém kraji se odehrál v pátek večer v Olšanech u Prostějova. O život při něm přišla osmadvacetiletá matka dvou synů.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika