I když policejní vyšetřování stále není uzavřené, mezi lidmi převládá názor, že nehodu způsobila vysoká rychlost a hecování mezi kamarády.

Jeli moc rychle


Na Štědrý večer vyjela z Bystročic na půlnoční mši na Svatém Kopečku tři auta obsazená mladými lidmi. Dvě z nich havarovala necelý kilometr před vjezdem do Samotíšek.

„Ještě jsme zastavovali na benzince, kde jsme si koupili pití a domlouvali jsme se, kde se pak přesně potkáme. Těsně za Olomoucí auto, které jelo před námi, zrychlilo a předjelo to první. Viděl jsem, jak přidali plyn a obě auta nám pak zmizela ve tmě,“ řekl jednatřicetiletý David Burďák.

Ten řídil třetí vůz, a když dojel k zatáčce u Samotišek, viděl už jen havarovaná auta svých kamarádů. „Byl to hrozný pohled, hasiči je pak hodinu z auta vyprošťovali. Obě auta měla silnější motor než to naše, nejspíš prostě jeli moc rychle,“ dodal Burďák.

Mohlo to dopadnout jinak?


Mezi mnoha lidmi se také ozývají hlasy volající po lepším značení, nebo rovnou po odstranění aleje, aby se předešlo dalším neštěstím.

„V tak kritickém úseku, kde se už odehrálo několik nehod, je nutné výraznější značení. Pokud je v té zatáčce námraza, můžete jet klidně padesát a?stejně vás to vynese,“ reagoval na vánoční nehodu čtenář Milan Mikš ze Samotíšek.

David Burďák má podobný názor: „Viditelnost byla ten den dobrá, nesněžilo ani nebyla mlha. Možná kdyby byla alej označená reflexními značkami nebo svodidly, třeba to mohlo dopadnout jinak.“

Také některé příspěvky v diskusi ke článku uveřejněném na internetovém serveru www.olomoucky.denik.cz tvrdí, že komunikace je nebezpečná.

„Tato cesta smrti bohužel bude smrtelná určitě i nadále. Ten, kdo dal vysázet v takové blízkosti a tak na sobě nahuštěné stromy, nemá rozum a řidičák. Úzká cesta, dva autobusy se tak tak vyhnou, žádný chodník či cyklotrasa, tedy když do toho přijde cyklista nebo chodec a tragédie je opět na světě,“ tvrdí jeden z přispěvatelů.

„Museli jet opravdu nepřiměřenou rychlostí. Na druhou stranu by si měl ale také sáhnout do svědomí i správce komunikace. Ta silnice je docela zákeřná a dost špatně značená, chybějí bílé čáry uprostřed i na krajnicích, klidně tam v zatáčkách mohly být reflexní svislé červenobílé šipky - značky v protisměru na krajnici,“ nabízí řešení jiný čtenář.

Někdo chce značky, jiný kácet


Podle jiných názorů je ale na vině lidský faktor a přeceňování vlastních schopností. „Jedni mluví o špatném značení, druzí by vykáceli alej, aby k podobným událostem již v úseku mezi Chválkovicemi a Samotíškami nikdy nedošlo. Další chtějí úsek opatřit dopravními značkami přikazujícími snížit rychlost. Jenže za onou nehodou se skrývá bohužel lidská chyba,“ míní řidič Ivo Opletal.

„Jelikož dopravní policii na českých cestách téměř neuvidíte, řidiči nabývají dojmu, že jejich schopnosti jsou vynikající. Téměř každý druhý jezdí stylem brzda plyn, o jednoduchosti získat řidičský průkaz ani nemluvě,“ dodává Opletal.