Řidiči izáchranáři si stěžovali na hustou mlhu a náledí, policie za příčinu hromadné srážky určila nedodržení bezpečné vzdálenosti mezi vozidly. Policisté při hromadné srážce na kopci Baba napočítali pětadvacet osobních a jedenáct nákladních vozidel. Celková škoda se odhaduje na téměř 3,3miliony korun.

„Šetříme to jako dvacet samostatných dopravních nehod. Na místě jsme zaznamenali pět lehkých zranění. Příčinou nehody je nedodržení bezpečné vzdálenosti mezi vozidly vzhledem ke stavu a povaze vozovky,“ sdělila severomoravská policejní mluvčí Dagmar Bednarčíková.

Na neošetřenou vozovku si stěžovali řidiči izáchranáři, kteří khavarovaným vrakům vyjížděli. „Nejel jsem rychle, ale přesto jsem kvůli náledí a mlze skončil ve svodidlech. Jsem rád, že to odneslo jen auto,“ řekl jeden zúčastníků hromadné havárie třicetiletý řidič Jiří zProstějova.

Silničáři, kteří rychlostní komunikaci zOlomouce do Prostějova udržují , však tvrdí, že nic nezanedbali. „Všest hodin ráno jsme na tomto úseku prováděli kontrolu a nezjistili jsme žádnou závadu na vozovce. Opůl hodiny později už byla situace jiná. Muselo se jednat omimořádný meteorologický jev. V6.45tam vyjely sypače,“ sdělila mluvčí Ředitelství silnic a dálnic České republiky Martina Vápeníková.

Srychle vznikající námrazou se včera potýkali také pracovníci Správy a údržby silnic Olomouckého kraje. Vmístech, kde se držela mlha, sypali cesty chemickými přípravky. „Za třicet let praxe jsem už zažil isituace, kdy namrzající mlha vytvořila silné náledí ne během půl hodiny, ale během pouhých pěti minut. Opravdu se to může stát,“ tvrdí vedoucí provozu olomouckého střediska údržby Pavel Španner.