Bylo by sotva pochopitelné, kdyby žádného z podvodníků, kterých je mezi námi dost, nenapadlo tuhle lidskou slabost využít. Naposledy se toho chopil jistý Michal, který si, vzhledem ke svému slovenskému původu a družné povaze, nechával říkat Miško.

Mladý pan Miško měl několik důležitých deviz. Jednak dovedl celkem snadno zapřádat hovory s neznámými důvěřivými lidmi, za druhé mu nečinilo problém dobře se oblékat a působit sympatickým dojmem a za třetí si uměl velmi hezky vymýšlet. Tyto tři vlastnosti mu zaručovaly, že se jakožto budoucí kriminálník zařadí mezi elegantní podvodníky, tedy lepší sortu, která krom podvedených důvěřivců nikoho moc nerozčiluje. Lidé jeho typu mnohdy zapůsobí na své oběti tak mile, že na ně podvedená dívka či dáma vzpomíná i po letech v dobrém. Nicméně abychom Miškovi nekřivdili, nesliboval dívkám manželství, ale pouze šanci ve filmovém průmyslu.

Mladý, elegantní Slovák se pohyboval po Moravě a navazoval kontakty. Když se mu to podařilo, prokazoval se šikovně vyrobenou průkazkou jisté filmové asociace a mnoha osobně prožitými příhodami s populárními osobnostmi. Zalichotil svému protějšku tím, jak krásně vypadá a jak fotogenickou tvář má, načež nabídl možnost dostat se do castingu na ten či onen připravovaný film. Přislíbil, že dotyčné dámě nechá vyrobit knihu s profesionálně zhotovenými fotografiemi a dohodne jí představení u tvůrců některého z příštích kasovních trháků. Celkově tak šikovný Miško vyvolal v ženách dojem, že se právě díky štěstěně ocitly na prvním schůdku, vedoucím až do filmového nebe. Na druhé či třetí schůzce se filmový skaut vytasil s drobnou žádostí – potřeboval několik tisíc korun na zaplacení fotografa a nějaké ty zálohy. Ani jedna z oslovených prý neodmítla – sen o účinkování v trháku byl vždy silnější než selský rozum.

Když se na policii sešlo postupně několik stížností na slovensky hovořícího podvodníka, který si vzal zálohu a už se neukázal, začalo pátrání. No a po pár měsících už seděl Miško v policejní kanceláři a jen o něco málo později i u soudu. Celkem vybral údajně přes dvě stě tisíc korun. Za trestný čin podvodu pak dostal mladý filmový agent nepodmíněný trest. Snad proto, že v taláru neseděla zasněná dívka, ale postarší soudce, který měl vždy raději knížky než filmy.