Zatímco jiní si dávali novoroční předsevzetí a postupně je pak porušovali, František mohl zpytovat svědomí, jestli mu ta oslava opravdu stála za to.

S alkoholem měl František problémy už delší dobu, nicméně se nepoučil ani z toho, když se s ním po jednom z mnoha excesů rozešla jeho dlouholetá partnerka, ani z toho, když jednou v opilosti zmlátil známého a za ublížení na zdraví pak u soudu vyfasoval podmíněný trest.

Každou svou alkoholovou příhodu si uměl nějak vysvětlit a omluvit, a tak se dál protloukal životem od večírku k večírku.

Silvestrovskou oslavu plánoval poměrně dlouho a rozhodl se, že do svého bytu, který toho roku podědil po babičce, pozve ty nejlepší a nejosvědčenější kamarády. Přece jen je veselejší a zajímavější pít doma, kde není ani matka s otcem, ani hospodský a další rušivé prvky.

Večer se odvíjel podle předpokladu - bohatýrsky se pilo i řádilo, byt po babičce brzy připomínal cosi mezi motorkářským barem a vlakovou soupravou, kterou se svezli chuligáni z ostravského Baníku.

Když nastala půlnoc, rozhodli se dosud chodící hosté v čele s Františkem, že vyrazí před dům odpálit petardy. Chybou bylo, že ten, kdo odcházel poslední, zabouchl dveře a nechal klíče uvnitř.

František se nejdřív navztekal, potom ještě stihl vrazit pár facek tomu, kdo se přiznal, že šel poslední, načež sedl do auta, aby dojel ke strýci pro náhradní klíče. Vzhledem k tomu, že v té chvíli měl v krvi skoro tři promile alkoholu, nebylo nic divného na tom, že po pár kilometrech vrazil do stromu vlevo od silnice.

Auto si sice rozbil hezky, jemu se ale naštěstí celkem nic nestalo, s výjimkou otřesu mozku. Na krátkou dobu zůstal v bezvědomí, pročež se nestačil divit, když se probral, že není ani na oslavě, ani v autě, ale v bíle povlečené posteli v nemocničním pokoji.

Přes silnou opilost mu došlo, že když je v podmínce a právě spáchal další trestný čin, čeká ho vězení. Opatrně, jak jen to jeho stav dovoloval, se sebral a vyšel ven z pokoje a posléze i z nemocnice.

To, že je v ústavním pyžamu, mu nijak nevadilo. Chtěl se prostě dostat pryč a nějak zamaskovat, co právě zase vyvedl. Daleko ovšem samosebou nedošel. Pár stovek metrů od nemocnice ho dostihla policejní hlídka, která milého Františka eskortovala tentokrát na detoxikační oddělení.

O několik dní později mu už vyšetřovatel sdělil obvinění z několika trestných činů, jako například maření výkonu úředního rozhodnutí, jelikož řízení měl díky jistým prohřeškům rovněž zakázané. A tak mohl František bilancovat nejen uplynulý rok, ale i celou dosavadní pouť životem v nápravně výchovném zařízení.

Vzhledem k tomu, že v té chvíli měl v krvi skoro tři promile alkoholu, nebylo nic divného na tom, že po pár kilometrech vrazil do stromu vlevo od silnice. Naštěstí rozbil jenom své auto.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika