Tragicky pro cyklistu skončila také nehoda zletošního února na silnici ve směru zProstějova na Bedihošť. Automobil na tomto úseku srazil právě muže, který jel po silnici na kole. Následné havárii se pak nestačila vyhnout další tři vozidla, která narazila do prvního automobilu. Cyklista tehdy zraněním na místě podlehl.

„Zcelkových 113loňských dopravních nehod cyklistů se v11případech jednalo oděti, které utrpěly lehká zranění. To je otři případy více než vroce 2006,“ sdělila mluvčí olomoucké policie Marta Vlachová. Vrámci prevence bezpečnosti je pro použití kola vsilniční dopravě důležitá jeho viditelnost.

„Mimo povinných světelných a reflexivních doplňků výbavy je předepsaná také přilba pro každého cyklistu do 18let. Děti do 10let pak nesmějí bez dozoru osoby starší 15let vůbec po silnici samy jezdit,“ doplnila Vlachová.

Úrazy bez přilby končí u dětských cyklistů většinou tragicky, prevenci takových úrazů proto věnuje zvýšenou pozornost například Všeobecná zdravotní pojišťovna.

„VZP se vrámci programu ochrany před dětskými úrazy rozhodla přispívat pojištěncům do 15.roku věku částkou 500Kč na nákup libovolné ochranné sportovní přilby nebo chrániče,“ vysvětlil Jiří Vévoda zkrajské pobočky VZP. Kromě tohoto typu příspěvků, vloží Všeobecná zdravotní pojišťovna do prevence dětských úrazů dalších 20milionůkorun.