Kolem požáru je spousta otázek

Hlášení o požáru dostali hasiči krátce před třetí hodinou ranní. Na místě kromě profesionálů z Jeseníku zasahovaly i čtyři jednotky dobrovolníků z okolí Černé Vody. Příliš se jim zachránit nepodařilo. Střecha lehla popelem. Co mohlo být příčinou, je prozatím v šetření. „Jsou dvě verze. Buď šlo o nedbalost nebo o úmyslné zapálení starého domu. Ten je teď určený prakticky k demolici,“ řekl vyšetřovatel jesenických hasičů Robert Bican. O výši škody se prozatím nedá vzhledem k probíhajícímu vyšetřování hovořit.

Kolem vyhořelého domu je spousta otázek. V dědickém řízení jej získali tři majitelé, ti jsou ale dlouhodobě v zahraničí. Domek, kde chybí voda, není zde koupelna a další vybavení, pronajali romské rodině. „Asi před rokem se vypařili a přišli sem jiní Romové. Moc se v tom domku nedalo topit. Lidi se tam neustále střídali. Poslední Romové se snad před týdnem vystěhovali pryč,“ uvedl starosta Černé Vody Adam Mičák (nez.). Obec tak nikomu nemusela zajišťovat náhradní ubytování. „Hned v pondělí jsme napsali dopis o tom, co se stalo, majitelům. Uvědomili jsme vlastníky,“ dodal Mičák.

Hasiči mají práci i na Olomoucku

„Za poslední měsíc jsme vyjížděli třináctkrát. Jednalo se o požáry trávy, strniště nebo něco podobného. Je tu určitý nárůst,“ řekl vyšetřovatel z územního odboru hasičského záchranného sboru v Olomouci. „Na Olomoucku se většinou jedná o požáry hrabanky nebo jde o menší rozsah, nejsou to velké plochy,“ pokračoval vyšetřovatel. Tak jako i v jiných případech, nejčastějším důvodem je odhozený nedopalek. Hoří ale nejen v lese. Hasiči tak například museli vyjíždět na olomouckou Přichystalovu ulici, kde okolo železniční tratě na čtyřech místech hořela vysoká suchá tráva. Kvůli pálení čarodějnic ale hasiči vůbec vyjíždět nemuseli.

Zatím posledním, ale velkým požárem byl nedělní oheň, který zachvátil balíky slámy v zemědělském statku na Novém Dvoře. Hasiči místo museli hlídat až do úterního rána. Proč ale balíky se slámou začaly hořet, se stále ještě neví. „Budou se dělat expertizy a až na jejich základě pak bude rozhodnuto nebo bude pokračovat další vyšetřování. Škoda byla předběžně stanovena na 1,5 milionu,“ uvedla tisková mluvčí olomoucké policie Jitka Dolejšová.