Strážníci Městské policie v Prostějově mají k dispozici čtyři informační radary, jeden mobilní a jeden přístroj pronajatý společností Czech Radar. „Orientační radary mají informační charakter a řidičům pouze udávají rychlost jízdy. Jejich stanoviště průběžně měníme,“ uvedl ředitel MP Prostějov Jan Nagy s tím, že tyto radary instalují v ulicích s hustým provozem a na výpadovkách. Právě na dlouhých úsecích vedoucích z města řidiči zapomínají, že jsou ještě v obci. V nočních hodinách se jeden z nich řítil Brněnskou ulicí rychlostí 173 kilometrů za hodinu.

Měřící zařízení Czech Radar na Přikrylově náměstí monitoruje průjezd vozidel na červenou a jejich rychlost. Řidiči o něm vědí, takže počet přestupků v tomto místě klesl o třetinu. Prostějovská radnice chce instalovat další stejné radary na vnitřním okruhu i na území celého města. Problematickým místem v Přerově je okraj města s dvouproudovou silnicí. Orientační radar zde používají strážnici už několik měsíců. „Řidiči jsou při vjezdu do města rozjetí a často si neuvědomují, že jsou již v obci. Jo to nebezpečné místo, protože v blízkosti je hřbitov, kam přes vozovku chodí staří lidé,“ vysvětlil ředitel MP Přerov Omar Teriaki.

Informace o rychlosti jízd řidičů ve městě dodává také orientační radar. Z jeho databáze vyplývá, že šoféři stanovenou rychlost vesměs dodržují. Výjimkou ale byl řidič, který v poledních hodinách prosvištěl ulicí Bratří Hovůrkových rychlostí 118 kilometrů za hodinu. „K měření rychlosti řidičů ve městě používáme mobilní radar. Zaměřili jsme se hlavně na úseky v blízkosti přechodů a škol,“ informoval ředitel MP Šumperk Zdeněk Dočekal. Výsledky měření ukazují, že řidiči v třicetitisícovém městě stanovenou rychlost vesměs dodržují. Těch, co ji překročí o tolerovatelnou mez, je málo a víc než sedmdesátkou jezdí minimum řidičů.

Okolí škol nebo místa, kde často dochází k dopravním nehodám, jsou v Olomouci pod drobnohledem mobilního radaru. „Problematickými místy z hlediska dodržování rychlosti jsou ulice Roosveltova a Náves Svobody v místní části Holice. V obou ulicích je základní škola a rychlost je omezená na 30 kilometrů za hodinu,“ konstatovala mluvčí MP Olomouc Lenka Prošková s poznámkou, že ani předepsanou padesátku řidiči příliš nerespektují. Provoz automobilů sledují olomoučtí strážníci také pomocí orientačních radarů, jejichž umístění průběžně mění.