Jen do 30. listopadu loňského roku evidují policisté 4058 dopravních nehod, které si vyžádaly 26 obětí na životech a přes 700 zraněných.

„V 168 případech se na nehodách podílel alkohol, což je o 15 případů víc oproti stejnému období v loňském roce. Ve statistikách za celý rok toto číslo ještě může stoupnout,“ uvedla policejní mluvčí Marta Vlachová.

Přes tři a půl promile na silnici


Opilého řidiče, který měl navíc soudně zakázáno řízení, odhalila prvního ledna při kontrole policejní hlídka v centru Olomouce. Když policisté zastavili ve Štítného ulici Škodu Octaviu, dali napřed řidiči dýchnout.

„Dechová zkouška ukázala 3,64 promile alkoholu. Při následné kontrole totožnosti hlídka zjistila, že dvaatřicetiletý řidič z Uničova má Okresním soudem v Olomouci zakázáno řídit, a to až do 1. srpna 2010,“ informovala Vlachová.

Opilého muže pak policisté převezli na záchytnou službu do Šternberka, aby vystřízlivěl. Za trestné činy maření úředního výkonu a řízení pod vlivem alkoholu teď dopadenému řidiči hrozí vězení od šesti měsíců až do tří let.

Odborníci tvrdí, že tolerance společnosti vůči alkoholu je velmi vysoká. Mnohem vyšší než u jiných toxických látek, které jsou přitom v podstatě stejně nebezpečné.

„Zažil jsem i případy, kdy se lidé chlubí tím, s kolika promile v krvi řídili. Jako by to bylo nějaké hrdinství. Alkohol přitom narušuje vědomí a koncentraci i ve velmi malých dávkách,“ vysvětlil olomoucký psycholog Lubomír Smékal.

Aktuální hladinu alkoholu, třeba i jen zbytkového, si mohou řidiči zjistit i prostřednictvím SMS zprávy. Za cenu 20 korun tak budou mít přehled nejen o předpokládaných promile, ale získají i údaj o tom, za jak dlouhou dobu po požití mohou sednout za volant.

Tuto službu provozuje na čísle 9033320 občanské sdružení SANANIM, které se zabývá prevencí a léčbou drogových závislostí. Podrobný návod je pak pro zájemce uveřejněn na www.promilesms.cz.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika