„Hlídka s radarem vyjíždí jednou, maximálně dvakrát do týdne, a to na místa v blízkosti škol nebo s vysokou koncentrací chodců. Ze všech změřených vozidel strážníci vypsali pokutu 501 řidičům. Policisté tedy na pokutách v Olomouci vybrali 501 tisíc korun,“ informovala Lenka Prošková, mluvčí olomouckých strážníků.

Soudu pak městská policie předala k dalšímu šetření devětapadesát přestupků. Zatímco částky vybrané dopravní policií končí ve státní kase, peníze, které vyberou strážníci, dostává město. Výši pokut za překročení rychlosti však stanovuje zákon.

Městský policista si tak nemůže sám určit, kolik viník na místě zaplatí. Není to tedy stejné, jako například při znečištění obecního majetku, kdy městská policie může uložit pokutu až do jednoho tisíce korun.

Strážníci se mohou podílet na měření rychlosti a vybírání pokut za její překročení od července roku 2006. Umožnilo jim to přijetí novely silničního zákona. Spolupracují přitom s Policií ČR.

„Není naším záměrem nahrazovat práci dopravní policie, zaměřujeme se proto na specificky problémová místa ve městě. Často měříme například u školy ve Schweitzerově ulici, kde je povolená třicítka, kterou ovšem velké množství řidičů nerespektuje,“ řekla Prošková.

S výběrem hlídaných lokalit pomáhají i údaje z preventivních radarů.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika