Za trestný čin šíření poplašné zprávy teď muži ale hrozí jeden rok až pět let vězení.

„Muž volal v neděli několik minut po půlnoci z telefonního automatu v Ostravské ulici v Olomouci. Sem pak přijela i?policie a zadržela ho. Pro nás to byla podezřelá osoba. Částečně jsme věděli, o koho se jedná, ale potřebovali jsme to mít na sto procent potvrzené,“ uvedla mluvčí olomoucké policie Marta Vlachová.

Pro policisty přitom muž nebyl žádným nováčkem. Že je na autobusovém nádraží bomba, měl údajně volat už dvakrát vloni v listopadu. „Dále pak v polovině prosince a naposledy volal 6. ledna,“ řekla mluvčí.

Čtyřiačtyřicetiletý muž z Olomoucka byl za anonymní telefonáty už i trestně stíhaný. „Policie jej vyšetřovala, protože se tohoto jednání dopustil už v minulosti. Byl za to i trestně stíhaný a odsouzený okresním soudem,“ poznamenala Vlachová.

Podle ní nejsou podobné anonymní telefonáty častým jevem. „Občas se nějaká taková informace vyskytne, ale není to opakovaně. Policie ale musí vždy prověřit, jestli ta informace je pravdivá, nebo ne. Nemůžeme spoléhat na to, že jde „o srandistu“, který se nudí a zkouší, zda policie funguje,“ uvedla policejní mluvčí a dodala, že není úplně jednoduché takového člověka dopadnout.

„Tím, že si policie telefonáty na lince 158 zaznamenává a?stejně tak i čísla, ze kterých je hovor veden, tak je vždy otázkou času, kdy dotyčného dopadnou. Policisté vyjíždějí na místo, odkud dotyčný volal, zjišťují svědky a také to, kdo se na místě v uvedenou dobu nacházel a volal,“ vysvětlila Vlachová.

Podle olomouckého psychologa Lubomíra Smékala k takovému činu může člověka vést hned několik motivací.

„Může se jednat o člověka, který je psychicky poškozený. Nebo to může být člověk, který se potřebuje nějakým způsobem zviditelnit. A to ani ne tak před veřejností, ale sám před sebou. Potvrdit si nebo si dokázat svůj význam a dělá to tímhle způsobem,“ uvedl Smékal.

U takových lidí je podle něj pravděpodobné, že svůj čin zopakují. „Je to lákavé, a pokud to dotyčnému vyjde jednou a?není dopadený, tak dostává megalomanský pocit výjimečnosti a svádí ho to opakovat,“ dodal Lubomír Smékal.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika