Policisté však varují, že lidé, kteří podlehnou „výhodné“ nákupní horečce, mohou přijít o tisíce korun.

Zadržená Rumunka


Například prostějovským strážníkům se před časem podařilo zadržet ženu rumunské národnosti – na Perštýnském náměstí se pokoušela prodat šperk ze žlutého kovu, který vydávala za zlato.

„Na místo nás přivolal jeden z občanů, jemuž se snažila šperky prodat také. Žena se dopustila podvodného jednání, a navíc porušila nařízení města zakazující pochůzkový prodej na území Prostějova. Ten je povolený pouze ve sportovních zařízeních, otevřených koupalištích, plovárnách a bazénech,“ upřesnila Jana Adámková z městské policie.

Voňavky pod kabátem


Začátkem tohoto týdne zase mohli zájemci získat v centru Prostějova padělky drahých parfémů.

„Muž v dlouhém černém kabátě se mi za necelé tři stovky snažil vnutit parfémy od světových návrhářů, které normálně stojí kolem dvou tisíc. Odmítla jsem ho, a tak zamířil k další ženě. U ní uspěl. Věci měl pod kabátem. Celý obchod proběhl tak, že si další kolemjdoucí ničeho nevšimli,“ popsala svou zkušenost třiadvacetiletá studentka Daniela Koudelková z Plumlova.

Pomáhají kamery i lidé


Vyšší počet pouličních prodejců v ulicích nyní zaznamenali i strážníci v Olomouci.
„Jedná se o naše i zahraniční osoby. Zrovna před pár dny jsme u obchodního domu Prior zadrželi šest osob ze Slovenska, které prodávaly parfémy nejasného původu. Všechny jsme prověřili a předali policii České republiky,“ uvedl ředitel olomouckých strážníků Pavel Skalický.

Městské policii v těchto případech pomáhají nejen kamery umístěné v?centru města, ale hlavně občané, kteří strážníky často přivolají na místa, kde se podezřelí obchodníci pohybují.

Také šumperští policisté potvrzují, že lidem není prapodivný prodej lhostejný. „Nedávno jsme vyjížděli na oznámení občanů k supermarketu Kaufland. Když jsme přijeli na místo, byli už pouliční prodejci bohužel pryč,“ řekl Martin Urbánek, zástupce ředitele šumperských strážníků.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika