„Hlídka spatřila Škodu Favorit, která jela v protisměru. I když policista služební auto zastavil co nejvíce u pravé krajnice, favorit zachytil a poškodil levou část nárazníku policejního auta,“ informovala mluvčí jesenické policie Natálie Pastuchová. Muž se snažil z místa ujet, ale policisté jeho jízdu ukončili asi po pěti stech metrech. „Ukázalo se, že řidičův špatný odhad a koordinace měly svůj pádný důvod, nadýchal totiž 3,49 promile alkoholu,“ uvedla mluvčí Pastuchová. Padesátiletého muže z Kobylé policisté obviní z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky a také zaplatí pokutu za způsobenou nehodu.

Narazit opilý s autem do policejního vozu není obvyklé, ale alkohol za volantem patří k nejčastějším příčinám havárií - je za téměř každou pátou nehodou. K tomu je ještě nutné přičíst nepřiměřenou rychlost a nedání přednosti. „Řízení je velice náročná a riziková činnost, proto u nás platí, na rozdíl od jiných evropských zemí, úplný zákaz pití alkoholických nápojů před jízdou nebo při jízdě,“ uvedla mluvčí olomoucké městské policie Lenka Prošková.

Mnoho řidičů si však neuvědomuje, že za určitých okolností, jako je únava, hlad či nemoc, stačí jen málo a alkohol jim znemožní bezpečně řídit. „Podnapilost lze jen výjimečně odhalit napohled, protože se člověk chová úplně normálně. Oproti tomu lehkou, střední i těžkou opilost rozezná i široké okolí. Při otravě alkoholem se už člověk nemůže ani hýbat,“ popsala účinky alkoholu mluvčí strážníků.

Mnoho problémů působí i takzvaný zbytkový alkohol. „Například průměrný osmdesátikilový muž potřebuje na odbourání jednoho desetistupňového piva půl druhé hodiny, šedesátikilová žena o hodinu víc,“ sdělila mluvčí.

Kdy vyprchá alkohol z těla

druh alkoholu muž (80 kg) žena (60 kg)

0,5 l piva 1.36 hod. 2.30 hod.
1 l piva 3.18 hod. 5.06 hod.
0,2 dcl vína 2.48 hod. 4.08 hod.
0,4 dcl vína 5.30 hod. 8.36 hod.
0,05 destilátu 2.00 hod. 3.06 hod.
0,1 dcl destilátu 4.00 hod. 6.18 hod.

Zdroj: Městská policie Olomouc