Při přelíčení poprvé ve prospěch syna vystoupila také jeho matka, která se minulých jednání nemohla kvůli psychickým problémům zúčatnit.

Juchelka v květnu loňského roku ubodal 39 ranami svoji babičku, kterou probudil, když hledal v ložnici jejího ostravského bytu peníze. Mladík podle výpovědi svědků hrál na automatech a měl dluhy. Peníze, které chtěl u své příbuzné získat, chtěl zřejmě dát svému otci.

Juchelkova matka to před soudem potvrdila.

„Když Matěje vyhodili v dubnu z gymnázia, vyhrožoval mu otec vyhozením z bytu, pokud nezačne pracovat. Syn má nevyléčitelnou srdeční vadu a manuálně pracovat nesmí, přesto se snažil. Peníze, které po něm otec chtěl, ale utratil,“ řekla Lenka Juchelková.

„Nevím co se to s ním stalo, do svých patnácti to byl vzorný kluk. Přesto věřím, že toho velmi lituje a rodina za ním bude stát,“ doplnila.

Soud, který částečně zrušil rozsudek krajského soudu v Ostravě, přihlédl k jeho nízkému věku a za polehčující okolnosti také vzal Juchelkovo doznání.

„V případě odvolání obžalovaného jsme zmírnili nejen délku trestu, ale i typ vězení. Důvodem takového rozhodnutí je jak nízký věk odsouzeného, blížící se hranici mladistvých, tak i vysoká pravděpodobnost jeho nápravy. Proto se nám jevil původní trest jako nepřiměřeně vysoký,“ vysvětlil mluvčí vrchního soudu Petr Angyalossy.

Devatenáctiletý vrah si tedy odpyká třináct let ve věznici s ostrahou, namísto krajským soudem udělených čtrnácti roků v zařízení s ostrahou zvýšenou.

Státní zástupce Vladimír Kubík, který vystupoval v roli žalobce, naopak navrhoval zrušit odvolání jako neopodstatněné a ponechat původní výši trestu. Juchelkova obhájkyně pak rozhodnutí soudu uvítala.

„Poradím se ještě s klientem, ale zřejmě dovolání podávat nebudeme. Vzhledem k tomu, že byl soudem zařazen do mírnějšího typu věznice a i trest mu byl o rok snížen, můžeme být spokojení,“ uvedla obhájkyně Jarmila Lipnická-Pešlová.