Jeseníky si letos vyžádali svou první oběť. Vpondělí kolem poledne vosadě Petříkov uOstružné vareálu Kaste zemřel dánský lyžař, který byl vJeseníkách na dovolené. Příčinou náhlého úmrtí byla pravděpodobně srdeční příhoda.

Šestapadesátiletému muži se zřejmě udělalo nevolno již na sjezdovce, uspodní stanice lanovky tedy zul lyže a zamířil do hotelu Orel, kde byl se skupinou přátel ubytovaný. Při cestě ale náhle zkolaboval.

„Horská služba vJeseníkách obdržela krátce po poledni hlášení, že uspodní stanice vleku vPetříkově leží muž vbezvědomí. Její členové proto vyjeli na místo, kde prováděli resuscitaci až do příjezdu rychlé lékařské pomoci,“ sdělil náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš.

Veškeré oživovací pokusy však byly neúspěšné a lékař následně konstatoval smrt. „Muži se okamžitě dostalo pomoci. Obsluha areálu ihorská služba, která působí ina Petříkově, uněj byla okamžitě,“ řekl majitel petříkovského lyžařského areálu Fratišek Kaštyl. Okolnosti úmrtí určí zdravotnípitva.

Horská služba má sice kdispozici defibrilátory, které jsou určeny pro pomoc při srdečním selhání, přístroj ale záchranáři nepoužili. „Defibrilátor je kdispozici na až Ramzové, je účinný především vprvních minutách,“ vysvětlil náčelník Horské služby Michal Klimeš.

Naposledy horská služba vJeseníkách zasahovala při tragickém úmrtí loni vlétě, kdy se mladý horolezec zřítil ze skály. Svým zraněním na místě podlehl.

Oněkolik hodin dříve vyjížděla Horská služba také do vedlejšího střediska vRamzové, kde si lyžařka na zledovatělém povrchu přivodila frakturu pánve. Přistání záchranářského vrtulníku nebylo kvůli počadí možné, ženu do nemocnice vJeseníku převezla sanitka.

„Horská služba proto upozorňuje lyžaře vdopoledních hodinách na zmrzlý a tvrdý povrch sjezdových a běžeckých tratí,“ varoval náčelník Horské služby.

Hana Kubová, Tomáš Gaudek