Od letošního roku mají ale v řadě měst v Olomouckém kraji k dispozici nového pomocníka - takzvané detektory na drogy. Ty odhalí přítomnost omamné látky v těle během deseti minut.

Detektor na zjištění přítomnosti drogy v těle zatím využívají především dopravní policisté. „Používáme jej v případě, že dechová zkouška na alkohol dopadne negativně a přesto se nám zdá, že je řidič pod vlivem nějaké návykové látky,“ přiblížila mluvčí prostějovské policie Marcela Nadymáčková.

Podle jejích slov se dá s pomocí detektoru zjistit i to, jakou drogu řidič před jízdou užil – zda se jednalo třeba o konopí nebo dokonce pervitin či kokain. Test je rychlý, stačí odebrat podezřelému vzorek slin nebo potu a během deseti minut se objeví výsledek.

„S detektorem už máme poměrně velké zkušenosti. Použili jsme ho zhruba ve dvaceti případech, z toho tak třináctkrát byl výsledek testu pozitivní,“ shrnul tiskový mluvčí Luděk Remeš z kroměřížské policie, která začala detektor používat jako jedna z prvních na Moravě.

Nevýhodou testů je, že se nedají využít u soudu jako důkazní materiál

Policisté v Kroměříži díky němu odhalili například řidiče, který jel pod vlivem pervitinu a zavinil dopravní nehodu. Za jeho jedinou nevýhodu považují policisté to, že se výsledek testu nedá u soudu použít jako důkazní materiál.

„Detektor je možné považovat pouze za orientační zkoušku, na jejímž základě se pak provádí u řidiče odběr krve a moči,“ doplnil šéf přerovského dopravního inspektorátu Lubomír Koláček.

U soudu totiž výsledek orientační zkoušky, a to jak na alkohol, tak na drogy, jako důkazní materiál neobstojí.

Policisté na Přerovsku začali podle šéfa dopravního inspektorátu používat nové detektory na drogy poprvé před čtrnácti dny.

„Zatím se jedná o zkušební provoz, ale zkušenosti už teď ukazují, že nám detektory do budoucna hodně usnadní práci,“ řekl Koláček. Podle jeho slov se zatím na Přerovsku nepodařilo odhalit řidiče, který řídil pod vlivem drog.

Dobré zkušenosti s novým testem na drogy mají i olomoučtí policisté.

„Každá hlídka, která kontroluje řidiče, má k dispozici také tyto testy. Pokud mají policisté podezření na jízdu pod vlivem alkoholu, provedou u řidiče nejprve dechovou zkoušku, a poté ještě test na drogy s pomocí detektoru,“ popsala praxi olomoucké policie tisková mluvčí Marta Vlachová.