Obec má zaplatit za chybu svého někdejšího vedení. To se v polovině devadesátých let zaručilo místní stáčírně minerálky Salicia za pětatřicetimilionový úvěr. Firma zkrachovala a dluhy dolehly na ves. „Dovolání jsme již podali,“ sdělila včera advokátka Jana Hamplová. Ta v současnosti dopracovává jeho odůvodnění. „Bude velmi obsáhlé – zhruba čtyřicet stran,“ podotkla. Podle vedení obce je rozsudek vrchního soudu nespravedlivý. „Soud řešil několik let stěžejní problém: otázku veřejnosti zasedání, ale obyvatel se nikdo neptal. Ani v jednom případě nebyl připuštěn svědek z řad veřejnosti. Senát se rovněž nezabýval písemnými důkazy, které jsme předložili, a vadí nám, že s těmito důkazy nebyli konfrontováni soudem vyslechnutí svědci. Ukázalo by se totiž, že někteří svědci evidentně nemluvili pravdu,“ reagoval starosta Domašova nad Bystřicí Ladislav Števanka. Tyto písemné podklady svědčí podle starosty o tom, že tehdejší vedení obce rozhodovalo o ručení stáčírně v neveřejném zasedání, tedy v rozporu se zákonem o obcích. Podle senátu vrchního soudu se to ale obci prokázat nepodařilo.

Domašovští se v devadesátých letech zaručili stáčírně za úvěr 35 milionů korun, který s úroky a soudními výlohami narostl na zhruba 56 milionů korun. Tehdejší vedení obce uvěřilo, že firma zřídí pracovní místa a vybuduje ve vesnici čističku odpadních vod. O směnce jednal vloni v létě ostravský krajský soud, který platební rozkaz na 35 milionů korun nezrušil. Za ručení, které dostalo obec do ekonomických problémů, nebyl z někdejší samosprávy nikdo potrestán a dohnán k náhradě škody. Policie stíhala bývalého starostu, avšak odsouzen nebyl.

Směnku drží ostravská společnost Casco Invest. Ta naznačila možnost mimosoudního vyrovnání. „Zatím jsme však konkrétní nabídku nedostali. Až bude na stole, zastupitelstvo se k ní vyjádří,“ reagoval starosta Števanka. Rozsudek vrchního soudu, který letos v květnu stvrdil rozhodnutí ostravských soudců, je už pravomocný. „Nevím dne ani hodiny, kdy se u dveří obecního úřadu objeví exekutor. Rozsudek je vykonatelný,“ uvedl starosta. Obec dluhy po stáčírně tíží a brání jejímu rozvoji. „Opravujeme školku a klidně by se mohlo stát, že firmě nebudeme moci zaplatit. Nevíme, zda můžeme lidem odprodat obecní byty. Co právník, to jiný názor. Situace není jednoduchá,“ dodal starosta.

Domašov po zkrachovalé stáčírně ještě splácí dluh, který vznikl později než mnohamilionová směnka. Ten byl ve výši tří milionů korun. Obec za něj i s úroky zaplatila přes 7,6 milionu a ještě jí zbývá uhradit 1,7 milionu korun ministerstvu financí. „Letos máme zaplatit do konce října jeden milion korun. Přes svízelnou situaci obce děláme vše pro to, abychom se se státem vyrovnali,“ poznamenal.

Pokud obec u Nejvyššího soudu neuspěje a dojde k zablokování obecního majetku a financí, podle Števanky obecní samospráva dobrovolně neodstoupí. „Budeme první obcí v zemi, která se v takové situaci ocitne, ale nevzdáme se,“ podotkl starosta s tím, že obec svým způsobem doplatila na tehdejší legislativu o obcích, která ručení soukromým firmám umožňovala.

„ Podle evropské charty práv má obec právo na samosprávu. Pokud se spravedlnosti nedomůžeme u českých soudů, půjdeme klidně až do Štrasburku,“ uzavřel starosta podhorské obce s necelou pětistovkou obyvatel.