Tentýž soud přitom Cagaše a jeho známé za stejný čin již dvakrát poslal za mříže – Cagaše na šest let, další dva aktéry na šest a půl roku. Nyní je všechny osvobodil.

Jak při zdůvodnění rozsudku uvedl předseda senátu, transakce, do které byl Cagaš, který vychytal pro Olomouc titul hokejového mistra ČR, zapojen, budí velké pochybnosti, samotný podvod se ale nepodařilo jednoznačně prokázat.

Cagaš měl podle žalobce společně s dalšími podnikateli vylákat v roce 1994 od České spořitelny úvěr ve výši téměř 40 milionů korun, které nikdy nesplatili. Trestného činu podvodu se údajně dopustili tím, že za úvěr ručili budovou, jejíž cenu odhadce určil na více než čtyřicet milionů korun.

Později se ale mělo ukázat, že hodnota objektu byla podstatně nižší. Peníze z úvěru zaslala spořitelna na konto realitní kanceláře, která potom zanikla. Osud peněz není dodnes přesně znám. Obžalovaní se v minulosti před soudem hájili, že je nepřevzali.

Podíly ve svých firmách několik týdnů po transakci prodali člověku, který ale neudělal ani jeden obchod a odjel do USA, kde se dodnes nachází. Policie ho zatím nevyslechla. „Máme informace, že pobývá na neznámém místě ve státu Florida,“ řekl soudce.

Podle soudu se nepotvrdilo, že by obžalovaní ovlivňovali znalce, který stanovil hodnotu nemovitosti, na níž získali úvěr. „To se neprokázalo,“ dodal soudce, který zdůraznil, že hlavní aktéři o podnikání věděli velmi málo, přesto měli velkorysé plány týkající se obchodování s potravinami, drogistickým i dalším zbožím. „Někteří věděli o podnikání asi tolik jako batole o vesmíru,“ uvedl soudce.

Rozsudek zatím nenabyl právní pomoci. Státní zástupce si ponechal lhůtu k vyjádření. Pokud by se odvolal, konečné slovo by připadlo Vrchnímu soudu v Olomouci. Obžalovaní se středečního vyhlášení rozsudku nezúčastnili.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika