Neštěstím vyvrcholily spory, při kterých muž svou manželku v opilosti bil a vyhrožoval jí. Olomoucký krajský soud včera ale nevyslyšel tvrzení obhajoby o nutné obraně a ženu poslal za pokus vraždy na osm let do věznice s ostrahou. Ivana Dvořáková u soudu vyjadřovala s pláčem lítost nad svým činem a hájila se tím, že jednala jen v obraně a ze strachu před manželem, který ji fyzicky napadl a ohrožoval.

Soud ve svém verdiktu ale poukázal na razanci opakovaných zásahů nožem, u kterých si musela být také vědoma jejich možných smrtelných následků. "Poškozený sice celou situaci vyhrotil, reakce obžalované, pro kterou jeho jednání nebylo nijak nové, však hrubě překročila meze nutné obrany," sdělil v odůvodnění rozsudku předseda senátu Eduard Ondrášek. Podle něj se zde také nedá zcela jednoznačně hovořit o jasné oběti domácího násilí. "Ta obvykle vůbec nemá možnost z takového prostředí uniknout. Žena však už jednou od manžela odešla a sama se k němu svobodně opět vrátila," připomněl Ondrášek.

Dvacetileté manželství obou partnerů, ze kterého mají dvě dospělé děti a jednu nezletilou dceru, začalo být hodně neharmonickým soužitím v posledních šesti letech. Zatímco za střízliva se prý k sobě chovali téměř jako dvě hrdličky, po napití přišly hádky a nadávky spojené s manželovými fackami. Dospěly až ke krvavému vyústění v kuchyni jejich domu. Tam žena utekla poté, co ji muž v předsíni několikrát uhodil, a při pádu na botník se krvavě zranila na hlavě. Když se k ní pak s výhrůžkami přiblížil, sáhla do šuplíku, vytáhla velký nůž a třikrát manžela bodla do hrudníku a břicha.

Podle výpovědí obou aktérů, kteří v té době byli značně opilí, si ani jeden z nich neuvědomoval závažnost zranění. Manžel dokonce hned po útoku klidně odešel z domu a vydal se k sousedovi. Silně krvácející muž zranění přežil díky včasnému zásahu lékařů, musela mu však být vyoperována poraněná slezina. Vzhledem k okolnostem události i jinak řádnému životu ženy soud nakonec za pokus vraždy stanovil trest ještě pod spodní hranicí možné sazby, kterou je deset let odnětí svobody. Dvořáková i státní zástupkyně si ještě ponechaly lhůtu na odvolání.