Policejní hlídka se jej snažila nejdříve zastavit během rutinní kontroly vnoci na pondělí. Řidič automobilu značky Peugeot, ale na výzvu kzastavení nereagoval. „Hlídka se rozhodla vozidlo a provést dechovou zkoušku. Při průjezdu Tovární ulicí ale řidič nereagoval na pokyny policisty kzastavení, zvýšil rychlost a zmísta ujížděl ve směru na obec Litovel,“ uvedla policejní mluvčí Marta Hanzlová.

Uobce Unčovice se snažili policisté řidiče přesvědčit výzvou zmegafonu, ze kterého zaznělo také varování, že může být kzastavení auta donucen použitím zbraně. „Hlídka nakonec třikrát varovně vystřelila do vzduchu ze služební zbraně, ani na to však řidič nereagoval,“ vysvětlila Hanzlová.

Během honičky pak Peugeot dostal vpravotočivé zatáčce smyk a narazil do značky, ani to jej však nezastavilo. „Policisté tedy použili opět zbraň a třemi výstřely zasáhli levou zadní pneumatiku vozidla a ujíždějící auto zablokovali,“ řekla Hanzlová.

Když řidiči cvakly na rukou náramky, zjistila hlídka ke svému překvapení, že se jedná ošesnáctiletého mladíka. Podle informací policie provedená dechová zkouška nepotvrdila požití alkoholu a vozidlo, které policisté střelbou zastavili, nebylo kradené. Zřejmě si jej tedy mladík „vypůjčil“ od rodičů a před hlídkou ujížděl ze strachu zprozrazení. „Vzhledem ktomu, že jde vtomto případě omladistvého, nemůže policie poskytnout žádné konkrétnější informace,“ vysvětlila Hanzlová.

 

Kdy může policista použít zbraň


Pokud je ohrožen nebo selžou jiné donucovací prostředky a na varování pachatel nereaguje.

Pro zastavení jedoucího vozidla může použít pistoli, pokud auto nejde jinak zastavit a pokud jeho řidič bezohlednou jízdou ohrožuje jiné osoby. I v tu chvíli je nutné opakované varování.

Služební pistoli použili olomoučtí policisté v loňském roce celkem v sedmi případech. Jednou jako donucovací prostředek a šestkrát museli varovat pachatele ranami do vzduchu. Střelbu do pneumatik, aby řidič zastavil, však v minulém roce použít nemuseli,“ řekla policejní mluvčí Marta Hanzlová.

 

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika