VYBRAT REGION
Zavřít mapu

DANIELA TAUBEROVÁ

Daniela Tauberová / Olomoucký deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Zkratku z Olomouce na Přerov zavřeli. Došla jim trpělivost

Zkratkou mezi Olomoucí a Grygovem vedoucí přes Nový Dvůr uháněly v posledních měsících kvůli uzavírkám v Holici tisíce řidičů. Místním, kteří se už v minulosti pokoušeli alespoň zklidnit narůstající dopravu pomocí figuríny policisty, došla trpělivost.

Mamince pomohl v Olomouci robot, po potratech se narodila Maruška

FOTOGALERIE / První těhotenství Jany Božové bylo zcela bezproblémové. Stejně tak porod. Když se s manželem pokoušeli o druhé dítě, skončila těhotenství neúspěšně zhruba v polovině.

Zoo láká na novou atrakci. Králíkovství ocení hlavně děti

Kozí výběh má v olomoucké zoo na Svatém Kopečku obrovský úspěch, na který zoo navázala novou atrakcí. Hlavně nejmenší návštěvníci parku s expozicemi s pozoruhodným druhy živočichů ocení, že si nově mohou pohladit a nakrmit kromě koz i králíky. V prostoru výběhu se sudokopytníky vyrostlo „Králíkovství“, v němž se děti i dospělí ocitnou mezi poskakujícími ušáky.

Půjčky pro mladé jdou na dračku, fronta stála od úterka

Státní fond rozvoje bydlení ve středu ráno spustil příjem žádostí o půjčky na bydlení mladým do 36 let. Podle očekávání šly státní úvěry na pořízení nebo modernizaci obydlí na dračku.

Komisařka Výrová opět v Olomouci, Hřebejk točí další detektivku

FOTOGALERIE / Prostranství před vrchním státním zastupitelstvím na třídě 17. listopadv Olomouci dopoledne obsadili filmaři.

Čepujete si minerálku? Pijte ji opatrně, i když je mnohde zadarmo

Žízeň a zájem o zdraví žene davy k pramenům přírodních minerálních vod, kterých v Olomouckém kraji vyvěrá řada a lidé zde zadarmo tankují neomezené množství léčivé vody. Nacházejí se v lázeňských obcích nebo v přírodě. 

Místo úcty vytahovali špínu, vzpomíná matka padlého z Afghánistánu

Při nejtragičtějším útoku v dějinách české armády, který se stal v červenci 2014 v Afghánistánu, zahynuli čtyři čeští vojáci.

Na chirurgii se rekonstruuje, pacienti budou mít komfortní pokoje

Komfortní pokoje a nová jednotka intenzivní péče. V budově I. chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc se buduje. Nemocnice za provozu rekonstruuje hned dvě podlaží. Stavební práce by měly definitivně ustat na konci listopadu.

Olomoucké hnutí bojuje o voliče sázením stromů, jenže bez pravidel

Hned na několika místech v Olomouci vyrostly přes noc listnáče. Na pozemcích města je, bez souhlasu vlastníka, v rámci kampaně před komunálními volbami umístilo hnutí spOLečně. To vede do voleb majitel školkařské firmy Stanislav Flek.

K jarním lemuřím raubířům přibyla v zoo dvojčata

Ke třem jarním mláďatům populárních lemurů přibyla v Zoo na Svatém Kopečku dvojčata. První dvojčata těchto poloopic odchovala zoo v Olomouci v roce 2014.

AKTUALIZOVÁNO

Poděbrady jsou čisté, Plumlov je kousek od zákazu koupání

Tu nejlepší známku dostává stále od hygieniků jezero Poděbrady u Olomouce. Voda v přírodním koupališti je i nyní velmi kvalitní. Potvrzují to poslední měření pracovníků Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje, jejichž výsledky byly ve čtvrtek zveřejněny.

Sucho trápí unikáty v arboretu, nejhůř jsou na tom jehličnany

Boj se suchem svádějí v Arboretu Bílá Lhota, kde na jižně orientovaném svahu na ploše necelých tří hektarů potřebují uchránit unikátní kolekci dřevin z různých koutů světa. Nejvíce trpí jehličnany s mělkými kořeny, které si v půdě neumí sáhnout pro vláhu hlouběji.

Soud zrušil dobývací prostor ve Hvozdečku, vše je na začátku

Těžba velmi kvalitního vápence na ložisku Holý vrch ve Hvozdečku je v nedohlednu. Pokud na ni vůbec dojde. Soudy vrátily věc na start, přesněji na začátek řízení o stanovení dobývacího prostoru obvodním báňským úřadem. O něm rozhodl už v roce 2013, ale podle Nejvyššího státního zastupitelství pochybil. Nyní mu v tom daly za pravdu krajský soud i Nejvyšší správní soud.

Kostky drncají, ale vydržely tanky. Na průtah ve Skrbeni teď přijde asfalt

Místo fortelné práce a žulových kostek, které spolehlivě sloužily sto let, asfaltka. O novém povrchu průtahu ve Skrbeni je rozhodnuto. Stavba, která zahrnuje parkovací pruhy, ale také novou dešťovou kanalizaci a veřejné osvětlení, už v těchto dnech získala územní rozhodnutí.

Koupaliště vyhlížejí tropy, v Litovli prodloužili otevírací dobu

Mizérie. Tak zatím hodnotí provozovatelé koupališť na Olomoucku dosavadní sezonu. V květnu a první půlce června, kdy lidé v horku toužebně chodili kolem zamčeného areálu, teprve napouštěli bazény. Od té doby zatím davy za osvěžením neproudily. Na koupalištích proto netrpělivě vyhlížení příští týdny, na které meteorologové avizují tropy. Někde kvůli tomu dokonce o hodinu prodloužili otevírací dobu.

Tuta absoluta! Máme po rajčatech, zlobí se pěstitelé a ukazují na obří skleníky

Nebezpečný škůdce rajčat původem z Jižní Ameriky pustoší lidem letošní úrodu. Nad napadenými rostlinami a provrtanými plody nešťastně kroutí hlavou v několika obcích na Olomoucku. Podle odborníků se jedná o makadlovku, latinským názvem Tuta Absoluta, nad kterou vyhrát je velmi obtížné.

Na boj s kůrovcem nasadil kraj kalamitní štáb

Boj s přemnoženým lýkožroutem zuří na nespočtu míst v Olomouckém kraji, kde je nejvíce kůrovcem zasažena oblast Nízkého Jeseníku a Zlatohorsko. Pomoci vlastníkům a správcům odumírajících lesů má kalamitní štáb, který zřídil Olomoucký kraj. Poprvé zasedl v minulém týdnu.

VIDEO: Kvůli kalamitě mizí stromy i se značkami. Turisté bloudí

Kůrovcová kalamita způsobuje problémy i turistům. Pod rukama dřevorubců a rameny harvestorů totiž mizí smrky s turistickými značkami na desítkách kilometrů tras.

Kdo pohodil novorozence, musel místo znát, míní místní

Bude to dva týdny, co byl na poli mezi Věrovany a Tovačovem nalezen mrtvý novorozenec. Podezření na někoho konkrétního ve Věrovanech nemají. Tušení nemají ani lékaři, pod které tento obvod spadá. Podle místních však ten, kdo dítě pohodil nebo porodil v řepce, musel místo znát.

Na nové klinice ve fakultce budou léčit první pacienty v září

Před dokončením je novostavba II. interní kliniky – gastroenterologie a geriatrie ve Fakultní nemocnici Olomouc. Během srpna se do nových prostor přestěhuje technika a vybavení. První pacienti se zde budou léčit na začátku září.

Závory dole cuchají lidem nervy, na přejezdu ve Střeni zbytečně riskují

Stanicí Střeň se prohnalo pendolino. Přestože vlajková loď Českých drah už mizela v dáli, závory na přejezdu jsou stále dole a světelná signalizace dokola vyzvání.

Barbarský čin, odsoudil Berousek počínání se zvířaty

Vlně nenávisti čelí slavná cirkusová značka s kořeny v Olomouci poté, co celníci a policisté zveřejnili zprávy o zabíjení tygrů a protiprávním nakládání s dalšími chráněnými druhy.

V Rozáriu jsou další reklamace. Bazény nejde napustit a chybí stínící plachty

Pokud za současného parného počasí vyrazí Olomoučané do Rozária s vizí se osvěžit, budou zklamaní. Plachty kryjící před sluncem jsou pryč, bufet zavřený a v bazénech chybí voda. Nejdou napustit.

Elektrobus za 13,5 milionu? Jinde si je pochvalují

Cestující v Olomouci bude vozit elektrobus. Poprvé se jím svezou letos na podzim. Novinka přijde na 13,5 milionu korun a bude nasazena zřejmě v dopravou nejzatíženějších ulicích města.

Protestují proti Šantovka Tower. Jak má věžák vypadat, ale nikdo neviděl

Olomoučané v pondělí demonstrovali proti plánovanému mrakodrapu Šantovka Tower. Jak přesně má vypadat, ale nikdo neví. Investor jeho novou podobu nezveřejnil.

Psychický tlak u mě vyústil ve zkrat, říká radní Petřík

Radní Miroslav Petřík, který je zpět v Olomouci, dnes vysvětlil své zmizení celkovým vyhořením a obavami, že nezvládne všechny povinnosti. Psychický tlak podle jeho slov vyústil ve zkratové jednání.

V nemocnicích zůstávají čtyři zranění z autobusu, řidič už je doma

Většina cestujících, kteří v pátek utrpěli zranění při nehodě linkového autobusu v Hraničných Petrovicích, už byla propuštěna z nemocnice domů. I řidič. Ze šoku, kteří utrpěli, se však budou vzpamatovávat ještě dlouho.

V Libuši bylo plno, vzpomíná milníky vedoucí berounského kina

ROZHOVOR / Moravský Beroun v těchto dnech patří milovníkům filmu, kteří společně oslavují 100 let od první zmínky o místním filmovém stánku.

Myslel, že mu něco spadlo na střechu, líčil muž, jenž běžel pomoci zraněným

Když Zdeněk Mikš uslyšel dutou ránu, myslel si, že mu něco spadlo na střechu. Vyšel před dům na okraji Hraničných Petrovic a nikde nic. Zhruba 200 metrů na silnici směrem na Šternberk uviděl linkový autobus ve stromě. Řidič sjel z asfaltky a čelně narazil do statného listnáče.

Zmrzlinu z kravína nebo mangovou z Indie? Na Hané je z čeho vybírat

Je libo zmrzlinu z kravína? Nebo mangovou z pyré z Indie? Black Lady? Co takhle šmoulu Mrzouta, který nemá rád éčka? Nebo raději roztančit chuťové pohárky Karnevalem v Riu? Komu v letních dnech v ústech zahoří touha po zmrzlině, toho letos regionální výrobci s jistotou uspokojí.

AKTUALIZOVÁNO

Autobus u Šternberka narazil do stromu, jedenáct zraněných

VIDEO a FOTO Z MÍSTA / Jedenáct zraněných si vyžádala havárie linkového autobusu v Hraničných Petrovicích nedaleko Šternberka na Olomoucku.

Půvabná víla láká do lesa. Učitel ji vyrobil pro děti a vymyslel pověst

Hvozdecké lesy na Konicku jsou krásné, ale chodit jimi s dětmi křížem kráž, jen tak, bez pořádného cíle, to není ono. Říkal si Waldemar Zatloukal, když nastoupil jako učitel do místní základní školy.

Budu hejtmanem i poslancem, rozhodl se Okleštěk

Olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO), který je zároveň poslancem, vyřešil otázku kumulování funkcí.

Nový tobogán na olomouckém bazénu je mimo provoz

Tobogan otevřený na konci června na olomouckém plaveckém stadionu nefunguje.

Radniční věž v Litovli dostala nový nátěr a je opět přístupná

Pohlédnout na „Hanácké Benátky“ shora mohou opět návštěvníci Litovle z ochozu radniční věže na hlavním náměstí Přemysla Otakara. Věž byla uzavřena od 25.června, od kdy probíhaly práce.

Nevěřil jsem, že chlapce zachrání, přiznal jeskyňář

Bylo mu asi tak jako chlapcům, které velká voda uvěznila v zatopeném jeskynním komplexu na severu Thajska, když se svíčkou a partou kluků za humny zalezli do podzemí a prolézali chodbičky Javoříčského krasu.

Berouňáci slaví 100 let městského kina

Kino v Moravském Berouně promítá 100 let. Zatímco jinde kina padla a prostory dávno slouží jiným účelům, ve třítisícovém městě se těší návštěvnosti filmových představení nad celostátním průměrem.

Apokalypsa místo turistického taháku! U pramene Odry zmizel les

VIDEO / FOTOGALERIE / Pramen Odry je vyhledávaným turistickým cílem Olomoucka, ke kterému po červené značce každoročně přicházely davy nejen v rámci populární cyklo - turistické akce "Bílý kámen". Přesněji byl. 

ČT točí další olomoucké detektivky. Parta od Nejsvětější Trojice se vrací

Detektivové od Nejsvětější Trojice v čele s Klárou Melíškovou, Stanislavem Majerem, Miroslavem Krobotem a Terezou Voříškovou se vrátí na televizní obrazovku s novými případy.

Lávka u Bristolu už je v provozu. Mostu zbývají poslední dny

Demolice mostu u Bristolu začne příští týden, chodci od středečního dopoledne mohou využívat lávku přes řeku Moravu a most se tím pádem již úplně uzavřel.

Na záchranu chlapců v Thajsku nabídlo Česko výkonné pumpy z Lutína

Pomoci chlapcům uvězněným v zatopené jeskyni na severu Thajska by mohla výkonná čerpadla lutínské Sigmy. S nabídkou se obrátilo Česko prostřednictvím premiéra Andreje Babiše na thajské velvyslanectví.

Na Poděbradech vysadili stovky úhořů

Žádný had, ale nejtajemnější ryba našich vod. Spatřit ji mohou zájemci o rekreaci na Poděbradech, kam olomoučtí rybáři v těchto dnech vysadili stovky malých úhořů říčních.

Zmizelý Petřík se vrátil do Olomouce, prý vše vysvětlí

Zmizelý radní Miroslav Petřík je zpět v Olomouci a podle přátel je v pořádku.

Ministr Staněk zůstane primátorem. Plat pošle na charitu

Primátor Olomouce a poslanec Antonín Staněk (ČSSD), který byl minulý týden jmenován ministrem kultury menšinové vlády ANO a ČSSD, bude v čele olomoucké samosprávy i nadále.

U Drápala opravují koleje. Neodbočí tam auta, nejezdí tramvaje

S dopravními komplikacemi musejí počítat řidiči u Drápala, v křižovatce třídy Svobody a Havlíčkovy ulice.

Do tří a domů! V Uničově zklidňují noční život

Dopřát více klidu a pořádku lidem v okolí nočních podniků má vyhláška, kterou v květnu schválili uničovští zastupitelé. Norma reguluje a sjednocuje provozní dobu barů a tančíren ve městě, přesněji ve vymezených lokalitách.

V noci byla rekordní zima, místy i přízemní mrazíky

O zdraví byla noc na pondělí ve stanu. I když prázdniny začaly a kalendář ukazuje červenec, teploty nad ránem spadly pod historické minimum.

Zmatek u Globusu: řidič projížděl rondel v protisměru

Velmi horké chvíle zažívali v sobotu odpoledne řidiči na kruhovém objezdu u olomouckého Globusu, na výpadovce na Mohelnici. Starší šofér fabie, když vjížděl na rondel, odbočil vlevo do protisměru.

Prázdninové opravy: kde vás v kraji zabrzdí uzavírky

Škola skončila a rodiny s dětmi sedají do auta a vyrážejí za odpočinkem k vodě nebo do hor. Léto je přitom na silnicích nejrizikovější. Provoz ještě více houstne a na cestách se pohybují motorkáři a cyklisté.

Chystá se demolice mostu u Bristolu. Jak bude probíhat?

FOTOGALERIE / Lávka přes řeku Moravu u Bristolu v Olomouci bude sloužit pěším zřejmě v druhé polovině příštího týdne.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT