Není divu, že v době boomu kempování a cestování po nomádském způsobu jsou střešní autostany vyhledávanou položkou. Na trhu jich najdete bezpočet a liší se velikostí, konstrukcí, cenou i úrovní zpracování. Švédská značka Thule, která dávno nevyrábí jen střešní boxy a nosiče na kola, má v nabídce hned několik typů a bez váhání je můžeme zařadit mezi špičku na trhu. Vyzkoušeli jsme letošní model Thule Approach ve velikosti M, slibující místo pro dva až tři spáče a mimořádně snadnou obsluhu.

Pro jakékoliv auto

K použití stanu nepotřebujete expediční offroad ani dodávku. Stejně dobře ho můžete upevnit na svůj rodinný kombík a dokonce i větší hatchback. Klíčový je pochopitelně rozměr střechy a možnost instalace příčníků. Hmotnost stanu, která činí 58 kilogramů by pro většinu aut rovněž neměla znamenat problém. 

Isuzu D-Max Expedition Edition
Trochu jiný pohled na obytňák: Pick-up s obytným příslušenstvím koupíte i v ČR

Nejvíc práce vám dá samotné připevnění na střechu auta. Přestože je v zásadě jednoduché, vzhledem k váze si umístění na příčníky žádá alespoň dva průměrně zdatné lidi. Pak už jen zajistíte montážní držáky a zamknete zámek, což je vítané zabezpečení pro chvíle, kdy budete od auta se stanem odcházet - ať už v kempu, nebo před odjezdem u vás v ulici. Odhodlaného zloděje by sice zámek nejspíš neodradil, k vysoké hmotnosti a velkým rozměrům však přidává další překážku, kterou je nutno překonat. 

Rozloženo během chvilky

Po příjezdu na místo určení, případně vyrovnání auta (na spaní potřebujete pokud možno rovné stání a pro tyto účely jsme byli vybaveni vyrovnávacími nájezdovými klíny), je stan rozložený během pár minut. Stačí sundat vnější obal, odjištěným žebříkem vyklopit spací plochu a pak už jen instalovat stříšku na tyčky. Úplná premiéra nám samozřejmě zabrala déle, pak už šlo ale všechno jako na drátkách a otestovali jsme dokonce i jednomužnou obsluhu. Jde to! Dlužno dodat, že naše auto je dost vysoké a u běžného kombi bude námahy ještě méně. 

Co ohlídat při půjčení auta na dovolené? Pozor na pojistku a písmenka pod čarou

Snadné je i opětovné skládání. Pomocí žebříku překlopíte podlážku, zastrčíte čouhající látku a zazipujete ochranný obal. Překvapilo nás, že při jízdě jsme o stanu na střeše nevěděli, přestože na první pohled moc aerodynamicky nepůsobí. 

Komfort jako v pokojíčku

V informacích výrobce se dozvídáme, že spací plocha modelu Thule Approach M je vhodná pro dva až tři lidi a její rozměr činí 240 x 130 cm, vnitřní výška je pak 102 cm. Co to znamená v praxi? Například to, že se uvnitř pohodlně posadíte a za deště můžete třeba mastit karty. Během našeho výletu jsme uvnitř nocovali celkem tři ve složení dva dospělí a jedno desetileté dítě. Nebylo to na žádné rozvalování, ale když jsme se uložili střídavě - jeden z nás hlavou na druhou stranu než ostatní -, vyspali jsme se úplně v pohodě. Délka téměř 2,5 metru umožňuje uložit do stanu třeba i bagáž, umím si představit, že tu se svými páníčky budou nocovat i psi. 

Jak zvládnout únavu na dlouhé cestě? Pomůže plánování i vhodné palivo

Dvouvrstvá matrace je na první pohled tenká - však se také musí bez potíží nechat přeložit napůl, nicméně poskytuje veškerý komfort, jaký člověk potřebuje k odpočinku. V horní části nechybí poutko na zavěšení lampičky a pro uložení nezbytností, jako je baterka, mobil nebo pár kosmetických potřeb, je zde k dispozici dvojkapsička na každé straně stanu. Tento úložný prostor bohatě stačil všem třem nocležníkům. 

Sucho a čerstvý vzduch

Čerstvý vzduch uvnitř stanu zajišťuje celkem šest „oken“, přičemž všechna je možné zcela otevřít, zazipovat síťkou proti hmyzu nebo zcela zavřít. VZhledem k tomu, že nám počasí přálo a noční teplota nikdy neklesla pod 15 stupňů, mohli jsme větrat, co hrdlo ráčí. Když to jde, máme radši otevřený výhled do přírody a chráníme se pouze před útoky komárů. Síťky odvedly svou práci na jedničku a speciální pochvalu si zaslouží kvalita zipů, které měly za všech okolností hladký chod, nezasekávaly se ani nepřekrucovaly.  

Ilustrační snímek
Co mít v autě na cestu k moři? Jen svačina a pití nestačí

Pro případ deště je celá střecha stanu kryta sundavací pláštěnkou, kterou lze připevnit na dva způsoby - buď jako vzdušnou stříšku nad stanem, nebo jako důkladnou ochranu pevně přiléhající ke stěnám stanu. Ověřili jsme si, že i v prudkém dešti většinou stačí režim „stříška“, který zároveň umožňuje příjemné větrání.

Na videu se podívejte, jak funguje praktická pláštěnka:

Zdroj: Youtube

Přístup zajišťuje teleskopický žebřík, který funguje zároveň funguje jako opora pro vyklápěcí část stanu. Obavy ze stability a pevnosti celé konstrukce by byly naprosto zbytečné. Všechno drží jako přibité, délku a sklon žebříku můžete přizpůsobovat terénu i vlastním preferencím. 

Posezení pod střechou

Zbývá napsat pár slov o dostupném příslušenství. Na testování jsme ke stanu dostali ještě markýzu Thule Approach Awning, kterou jednoznačně doporučuji. Připevňuje se zipem přímo ke stanu, z protější strany ji podepírají sloupky kotvené do země šňůrkou a kolíky. Před autem vám tak vznikne několik  čtverečních metrů prostoru chráněného před deštěm i prudkým sluncem, kde můžete připravovat jídlo, stolovat i jen tak posedět po návratu z výletu. Milým detailem jsou šňůrky opatření reflexním materiálem, takže o ně za tmy nebudete zakopávat. 
Dokoupit dále můžete třeba bočnice, které prostor kolem auta zakryjí kompletně, různé druhy lůžkovin, závěsné boxy na boty nebo noční stolky.

Střešní stan Thule Approach můžu s klidným srdcem doporučit i těm nejnáročnějším. Nenašla jsem na něm žádnou nedomyšlenost, kvalita zpracování je prvotřídní a použití opravdu jednoduché - s trochou cviku člověk zvládne obsluhu sám, pokud chcete vyrazit třeba jen s malými dětmi. Investice sice není zanedbatelná, ale nezalitujete jí ani jedinkrát. 

Technické údaje:

Rozměry (v rozloženém stavu): 240 × 143 × 102 cm
Rozměry (ve složeném stavu): 124 × 143 × 28 cm
Spací rozměry: 240 × 130 cm
Hmotnost: 58 kg
Statická nosnost: 300 kg
Minimální ložná plocha: 80 cm
Základní konstrukce: Svařovaná hliníková trubka s izolací a hliníkovým krycím plechem
Tkanina stříšky: Prodyšný, voděodolný polyester 600D v úpravě ripstop

Cena stanu: 73 200 Kč
Cena markýzy: 8 550 Kč