„Dražby nepořádáme, náklady na ně by byly vyšší než výnos. Z devadesáti procent zůstávají ve skladu takřka bezcenné předměty. Policie musí odevzdávat všechno nalezené, takže se stalo, že jsme jednou dostali například sáček se ztvrdlými rohlíky a nedopitou colou. Výjimka se občas objeví, někdy před rokem to byla nalezená hotovost ve výši šest tisíc korun. Nikdo se o ni nepřihlásil, takže po šesti měsících propadla do majetku města,“ řekl mluvčí olomouckého magistrátu Ivan Rašťák.

Denně se po ztracených věcech pídí desítky lidí a mluvčí doplnil, že by magistrát už brzy chtěl seznam nalezených předmětů zveřejňovat na svých webových stránkách, podobně jako třeba Dopravní podnik města Olomouce.

Připomněl také, že mezi bizarní nálezy z roku 2008 patřil mramorový náhrobek či televizor, který strážníci vylovili z Arionovy kašny.

Ostatní města olomouckého regionu však svorně hlásí, že k těm nejčastějším ztrátám a nálezům patří jízdní kola.

„Jednou z funkcí městských úřadů je vedení evidence nalezených věcí. V Uničově u některých předmětů právě vypršela lhůta, po kterou byly skladovány a čekaly na svého majitele. Nyní se ovšem staly majetkem města. Jelikož se pro ně nenašlo další využití, budou zčásti nabídnuty k prodeji prostřednictvím bazarů a v jednom případě dojde k likvidaci,“ vysvětlil mluvčí uničovské radnice Marek Juráň a pokračoval:

„Do prodeje tak půjdou především jízdní kola a ke koupi bude rovněž nabídnut mobilní telefon. Naopak na skládku poputuje textilní modrá aktovka přes rameno,“ řekl.

Kola, na kterých by cyklista už příliš kilometrů nenajel, mají také v Litovli.

„U nás se schází jenom kola. Snad nic jiného jsem nezaznamenal. Většinou je to hromada šrotu, buď bylo v řece Moravě, je rozbité nebo má poškozené pláště. Naopak nám to způsobuje problémy s jejich uskladněním,“ vysvětlil tajemník litovelské radnice Radovan Vašíček.

Klíče, jízdní kola nebo nákupní Košík, kterého žádný supermarket nepostrádal. I to jsou nálezy, které museli zaevidovat městští policisté ve Šternberku.

„U nás má agendu ztrát a nálezů Městská policie, máme i na to speciální vyhlášku. Přede dvěma lety jsme dělali aukci starých jízdních kol, kdy se nám jich sešla skoro stovka. Za nějaké minimální ceny se prodávali se za obrovského zájmu spoluobčanů, lidé stáli fronty,“ doplnila mluvčí šternberské radnice, Irena Černocká.