„Prověříme smlouvy s cílem změnit jejich obsah tak, aby garantoval dostupnou a kvalitní péči,“ uvedl lídr sociálních demokratu a budoucí hejtman Martin Tesařík.

Na smlouvě se Středomoravskou nemocniční mu vadí, že vlastníkovi zdravotnických zařízení nedává prostor o spolurozhodování o tom, kde jaká služba bude poskytována.

„Ve smlouvě je odstaveček o tom, že nájemce předkládá své plány vlastníkovi. Ten ale nemůže zasáhnout. Chybí v ní pro kraj jakési právo veta,“ sdělil Tesařík.

Na dotaz, zda je ČSSD rozhodnuta smlouvu s Agelem, jehož je Středomoravská nemocniční dceřinou společností, vypovědět, a to i za cenu pravděpodobných finančních vyrovnání, Tesařík odpověděl:

„Nechci být hejtman bořitel, chci nalézt to nejvýhodnější pro občany, a to nalezení vidím především v komunikaci.“

Naznačil, že nejprve chce jednat o možnosti, jak smlouvu upravit. „Nechci teď střílet z kanónu na partnera, když ještě neproběhla mírová jednání,“ poznamenal.

Předseda představenstva Středomoravské nemocniční Tomáš Uvízl nesouhlasí s tím, že by smlouva nedávala kraji možnost promluvit do toho, jak má péče vypadat.

„Smlouva je vyvážená. Obsahuje ustanovení, kde kraj má možnost dohlížet na kvalitu a dostupnost poskytované péče. Změna smlouvy, to by byl výrazný zásah,“ uvedl Uvízl.

Agel, který za necelý rok a půl investoval do nemocnic desítky milionů korun, tvrdí, že smlouvu dodržuje a její vypovězení by bylo porušením práva.

„Smlouva je přesně definovaná, muselo by z naší strany dojít k jejímu zásadnímu porušení. My smluvní podmínky dodržíme a předpokládáme, že i druhá strana. Pokud bychom přesto dostali výpověď, bylo by to v rozporu s právem, takže takové jednání neočekáváme,“ reagoval mluvčí Agelu Tomáš Želazko.

K politickým prohlášením o zrušení smlouvy, kterou má společnost na nejméně dvacet let nemocnice v pronájmu, a převedení zdravotnických zařízení na neziskové organizace, se nechtěl vyjádřit.

„Holding Agel nikdy nekomentoval výroky politiků,“ uvedl Želazko.