VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zolova ulice je po opravě bezpečnější, ale ne úplně

Olomouc – Nový přechod na frekventované silnici v Zolově ulici ve Slavoníně u zdejší školy, opravené inženýrské sítě, deset nových parkovacích stání, ale především vyčištění přes dva kilometry dlouhého úseku koryta Nemilanky, která zaplavovala obydlí a zahrady obyvatel Slavonína a Nemilan.

9.12.2011
SDÍLEJ:

Nový přechod v Zolově ulici v Olomouci - SlavoníněFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

To vše stihli pracovníci Povodí Moravy a stavební dělníci pracující na rekonstrukci Zolovy ulice za uplynulé tři měsíce.

Vyřešení situace bezpečného přecházení je však podle místních pouze polovičaté. Na silnici, která patří do krajského majetku, se v nejbližší době však další kroky k nápravě nechystají.

Ulicí Zolova vede frekventovaná krajská komunikace. Zdejší obyvatelé řadu let volali po vyřešení nebezpečného překonávání cesty.

Ačkoli během uplynulých třech měsíců vznikl v křižovatce s ulicí Jižní u základní školy nový přechod s dělícím ostrůvkem a další ostrůvek přibyl mezi Jižní a Arbesovou ulicí, s řešením nejsou zejména matky s dětmi zcela spokojeny.

„Je to kus práce, za který jsme samozřejmě moc rádi, situace ale není dořešená. Když děti přejdou od školy, dojdou k parkovišti, odkud nemají směrem ke Kyselovské ulici žádný chodník, natož tak další přechod. Stejně tak chybí i na druhé straně směrem k nákupní zóně či na Nedvězí,“ řekla Žaneta Kalodová, která se zúčastnila ve slavnostního ukončení opravy ulice Zolova a dokončení tříetapového čištění Nemilanky.

Každý měsíc mladá maminka píše na město, aby pomohlo s nápravou.

„Jsme si vědomi problému. Přechod i chodníky zde opravdu chybí. Komunikace ale není naše, bude záležet, jestli se zde uskuteční další záměr kraje. Současně s ním bychom zde vybudovali chybějící chodníky,“ odpověděl Ivo Vlach, první náměstek olomouckého primátora.

Nový přechod v Zolově ulici. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Rekonstrukce za 15 milionů

Rekonstrukce jmenované ulice, zahrnující úpravu zatrubněné části říčky, opravu komunikace a vybudování nového přechodu pro chodce v Zolově ulici stála 15 milionů korun.

„Částkou 2,3 milionu korun se na realizačních nákladech podílel také Olomoucký kraj,“ uvedla Jana Doleželová, mluvčí olomoucké radnice, která platila většinu zásahů.

Na provedené stavební úpravy na prostranství před základní školou by mělo v budoucnu navázat vybudování nové okružní křižovatky, a to v režii kraje.

Uvedená akce je však prozatím v nedohlednu. Podle slov vedoucího oddělení silničního hospodářství na Krajském úřadě v Olomouci Ladislava Růžičky, se zmíněným záměrem krajský rozpočet pro příští rok nepočítá.

Nový přechod v Zolově ulici. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Z Nemilanky vytěžili 2000 kubíků

Pozitivním výsledkem ve Slavoníně však je vyčištění dva kilometry a dvě stě metrů dlouhého úseku toku Nemilanky, která několikrát svým vylitím znepříjemnila místním život. Od října odvezly nákladní vozy na skládku téměř dva tisíce metrů krychlových vytěženého materiálu.

„Výsledek je výborný, což dokazuje pokles hladiny o 60 až 70 centimetrů,“ řekl Radim Světlík, generální ředitel Povodí Moravy.

Podle jeho slov se akce, při které došlo k vyčištění jak koryta tak i zatrubněné části toku, obešla bez větších komplikací. A to i přesto, že se pracovníci povodí pohybovali po soukromých pozemcích místních. Velkým plusem byla dostatečná komunikace s obyvateli.

„Snažili jsme se o maximální informovanost občanů v lokalitách, kde akce probíhala. To se ukázalo jako dobrá strategie. Spolupráce s místními byla velmi dobrá,“ pochválil Martin Novotný,olomoucký primátor.

Magistrátní pracovníci se zaměstnanci Povodí Moravy dělali osobní pochůzky.

„Lidé si uvědomili, že veškerá opatření ve svém konečném důsledku chrání jejich majetek. Také díky tomu šla práce hladce,“ doplnil Petr Loyka, vedoucí odboru životního prostředí.

Peníze na vyčištění toku získalo město spolu s Povodím Moravy z rozpočtu Ministerstva zemědělství, a to v částce 3,9 milionu korun. Město pak zaplatilo 2,4 milionu korun.

Čištění Nemilanky je jen jedním z celého komplexu protipovodňových opatření.

„V budoucnu je žádoucí zadržet povrchovou vodu v krajině, provést opatření na zemědělské půdě a vybudovat poldr, který by vodu zadržel. Je to velmi složitý a finančně náročný proces, který naráží na vlastnické vztahy i otázky ochrany přírody i krajiny,“ vysvětlil primátor Martin Novotný.

„Magistrát se bude také věnovat kontrolám nakládání s vodami v lokalitě Horní Lán, kde je obchodní centrum,“ doplnil Petr Loyka.

Autor: Veronika Kolesárová

Místo události:
9.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takto vypadá klokan Kuki, který utekl chovateli až z Mohelnice. Objevil se v minulých dnech poblíž Jihlavy.

Klokan utekl chovateli z Mohelnice, objevil se v Jihlavě

Hitem letošní letní etapy Flory 2017 je výstava terakotové čínské armády.
17

Letní Flora zve na setkání v Rajské zahradě, terakotovou armádu i řadu hvězd

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Pekárek: Na tuto úroveň už by se basket v regionu těžko vracel

/ROZHOVOR/ Značnou krizí si v loňském roce prošli basketbaloví Orli z Prostějova. Tým z české nejvyšší souteže nakonec zanikl a na Hané se zrodil nový subjekt – Basketbal Olomoucko. Klub získal licenci pro Kooperativa NBL od zaniklého Prostějova a na stejném místě jako loni se tak budou hrát znovu zápasy domácí basketbalové elity.

Pedagogové se učí, jak připravit výuku tak, aby mělo šanci učit se každé dítě

Podpora rozvoje dětského čtení, čtenářské gramotnosti a přípravy výuky tak, aby mělo šanci učit se skutečně každé dítě ve třídě. Jak na to, zjišťují až do soboty 19. srpna pedagogové na Letní škole pro učitele v Hrubé Vodě, místní částí Hluboček na Olomoucku.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení