Na to, že žloutenka je nemoc špinavých rukou, nepamatovala většina prodavaček, které na maso i uzeniny sahaly holýma rukama. Braly do nich i vydávaly peníze, kterých se mohl dotýkat člověk nakažený žloutenkou.

Řeznice na olomouckém Dolním náměstí omlouvala situaci tím, že je na úsek sama. „Dvě kolegyně jsou nemocné. Jinak jedna stojí u kasy a druhá sahá na maso,“ vysvětlovala prodavačka a u pultu se hned začala dělat fronta. „Vidíte to, jen bych zdržovala. Nedá se to stíhat,“ krčila žena rameny.

Prodavačky se zastala i jedna ze zákaznic: „Pět let jsem dělala v masně a vím, co to je. V jednom člověku nemůžete stíhat kasu, obsluhovat, do toho navlékat a svlékat rukavice. Lidé hned začnou nadávat,“ argumentovala nakupující Zuzana Nováková z Olomouce.

Hned však našla oponentku. „Nelíbí se mi to. Jsem docela háklivá a rukavice nebo sáček by rozhodně měly mít, když sahají na maso,“ mínila Eva Matušková, která rovněž v řeznictví nakupovala.

Ukázalo se však, že nad dodržováním hygieny prodeje se pozastavila jako jedna z mála. Zákazníci, kteří šli do řeznictví na Horním náměstí, hygienu vůbec neřešili. „Nepřemýšlím o tom,“ reagoval muž, který si dával nákup do tašky.

„Že syrové maso brali holou rukou? Víte, že si toho vůbec nevšímám? Bývalo to tak i dříve a taky jsme ve zdraví vyrostli,“ komentovala Vlasta Skařupová, která chodí do prodejny pravidelně. Také samotní zákazníci brali rohlíky z ošatek rukama.

Prodavačky v úseku masa v řeznictví na Horním náměstí zpočátku sáček na ruce neměly. Když si všimly zájmu redaktorek, tak jej začaly používat. V úseku uzenin pak používaly vidličku a sáček, ale někdy sáhly na masný výrobek jen tak.

To v Bille v centru města měla pracovnice úseku uzenin rukavice pořád a přitom na peníze nesahá. Stejně tak prodavačka, která skládala nebalený chléb do regálu, měla na pravé ruce igelitovou rukavici. Jenže pak jí několik balených toustových chlebů spadlo z regálu na zem a na nebalený pecen nakonec sáhla holou levou rukou.

Vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Olomouci Růžena Haliřová tvrdí, že prodavačky – a nejen v řeznictví, ale i třeba v pekařství – by měly pamatovat na hygienu. Nelíbí se jí ani to, že na ni nemyslí samotní zákazníci.

„Když vidím, jak lidé osahávají chléb nebo rohlíky a zkoušejí, zda jsou čerstvé, pak to dají zpátky, nemůžu to nechat bez komentáře,“ uvedla Haliřová. „Lidé by měli dbát na hygienu a chránit sebe i druhé. Pokud by se chovali zodpovědně, nemáme problém se žloutenkou,“ uzavřela.

Daniela Tauberová, Petra Pášová