VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vysvědčení: děti volají linku důvěry

Olomouc - Špatné známky na vysvědčení a strach z reakce rodičů a okolí – to je noční můra některých dětí. V případě problémů se mohou obrátit například na olomouckou linku důvěry nebo využít služeb internetové poradny.

31.1.2008
SDÍLEJ:

Rodiče nesmí podcenit komunikaci se svým potomkem a školní prospěch by tedy neměli řešit až s vysvědčením.Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

„Samozřejmě se nyní často objevují hovory s touto tematikou. Volají nám nejen děti, ale také rodiče, kteří nevědí, jak reagovat na špatné známky, a ptají se, jak postupovat,“ uvedl vedoucí olomoucké linky důvěry Jiří Smejkal.

„Důležitá je hlavně prevence. Pokud byla zanedbána, je už pozdě na to dítě trestat. Snažíme se rodičům poradit, co mají udělat v dalším pololetí pro to, aby se situace neopakovala znovu na konci roku,“ řekl Smejkal.

Dětem pak odborníci radí, aby v případě obav z reakcí rodičů na špatné známky zachovaly chladnou hlavu. „Doporučujeme jim, aby si s rodiči promluvily ještě před vysvědčením. Pokud mají opravdu strach, měly by se obrátit na někoho z rodiny, ke komu cítí největší důvěru, a požádat jej o pomoc,“ řekl Smejkal.

Problém strachu z vysvědčení nejčastěji vzniká tak, že se rodiče o výsledky svých dětí začnou zajímat na poslední chvíli a domáhají se rychlé nápravy.

„Někteří přijdou těsně před koncem pololetí a chtějí vylepšit známku o jeden nebo o dva stupně, což samozřejmě není možné. Takovým rodičům se snažím vysvětlit, že se měli o výsledky svých dětí zajímat dřív a spolupracovat. Také s dětmi si průběžně povídáme o tom, že škola není o nahánění známek na pololetní vysvědčení,“ uvedl učitel Milan Vráblík.

Odborník: Nepřeceňujme význam známek


Psychologa Lubomíra Smékala z Poradenského centra sociálních služeb Olomouckého kraje jsme se zeptali na téma vysvědčení.

Rozhovor


Jakých chyb se dopouštějí rodiče, když děti přinesou špatné známky?

Současná atmosféra ve společnosti je nasměrovaná na výkon. Od dětství jsme vedeni k tomu, abychom dosáhli co nejlepšího kvantitativního výsledku. Začíná to bohužel už ve škole. Proto většina učitelů i rodičů klade velký důraz na známku.

Podle vás tedy rodiče i učitelé důležitost známek přeceňují?

Známka je velmi orientační a subjektivní prostředek hodnocení. Vypovídá o velmi úzkém okruhu věcí. Kantoři u nás většinou nejsou schopni hodnotit jiným způsobem než známkou. Je dobře, že se do školství zavádí i různé formy slovního hodnocení, byť velmi zvolna.

Jak by měl postupovat učitel v případě neprospívajícího dítěte se špatným rodinným zázemím?


Pokud učitel rodiče zná a předpokládá u nich nepřiměřenou reakci, měl by s hodnocením zacházet velmi opatrně a tyto faktory zohlednit.

Jak mají postupovat rodiče, když dítě přinese špatné vysvědčení?

Samozřejmě se na to musí zareagovat. Je třeba si říci, co je špatně, ale hlavně tam musí být snaha o řešení. Je potřeba se pobavit hlavně o tom, co s tím dělat dál. Někteří rodiče jen dítě potrestají a sdělí mu, že není k ničemu. To je naprosto destruktivní přístup, který nikam nevede. Dítě musí mít pozitivní motivaci. Rodiče by mu měli vysvětlit, že učení nemusí být jen nudná záležitost, ale může mu být prospěšné i v tom, co ho baví.

 

Karel Páral

31.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pavel Moulis
10

Na Sigmě se podepisovaly smlouvy. Čtyři hráči prodloužili kontrakt

Opilá řidička převrátila Peugeot 407 na střechu
4

Opilá řidička bourala dva dny po sobě. Pokaždé byla úplně namol

Tunelem pod Sedlem měly už deset let jezdit auta. Zbyl z něj pouhý sen

VIZUALIZACE / VIDEO / Z Olomouce do Jeseníku za něco málo přes hodinu, bez popojíždění za kamiony, v zimních měsících bez sněhu a závějí. Tak mělo už deset let vypadat cestování mezi jižní a severní částí Jeseníků.

Vychutnejte si léto s Deníkem a hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

Hlasujte pro svou nejoblíbenější restauraci, hospodu, bar, pizzerii nebo bistro na střední Moravě.

Kabelkový veletrh bude poprvé na třech místech!

Jeden termín a tři města, kde se bude pomáhat prostřednictvím největší charitativní akce Deníku: Kabelkového veletrhu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení