VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Litovli začalo Povodí čistit koryta. Konečně, reagují místní

Litovel – Povodí Moravy začalo s čištěním drobných toků a ramen Moravy v Litovli. Konečně! Reagovali Litovelští žijící v blízkosti vody, kteří za posledních patnáct let zažili několik povodní.

13.10.2012 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Radmila Šepsová

Podle Povodí Moravy však komplikují údržbu drobných toků a ramen řeky samotní obyvatelé. Hlavně jejich černé stavby a nepovolené zásahy do břehů, z nichž některé přímo omezují průtok vody.

V tomto týdnu zahájená několikamilionová investice počítá s pročištěním Nečízu ve městě, ale i s opravou poškozeného stavidla a všech jeho stavebních částí.

„Smyslem první naplánované akce zhruba za 1,3 miliónu korun je odstranění nánosů z koryta Radniční Moravy celkem na 1,7 kilometrech délky. Zahájení prací předcházelo vypuštění nadjezí nad papírnou a slovení ryb a chráněných živočichů pod dohledem biologického dozoru," popisovala mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Náročná akce

Firma pročistí koryto Nečízu pod starou papírnou a úsek od sídla CHKO Litovelské Pomoraví po kavárnu Modrá kočka.

„Pustili jsme se do akce i přes poměrně vysokou technickou, organizační i finanční náročnost. Upravované koryto je z velké části sevřeno městskou zástavbou ve zdech a protéká pod historickými klenbami. Přístup k toku dále omezují areál společnosti Kimberley-Clark, městská zástavba rodinných domků a zahradní kolonie," vysvětlovala komplikace mluvčí společnosti.

Bude záležet na lidech a na počasí

Hlavně údržbu nejen koryta Nečízu, ale dalších míst vodohospodářům ztěžují černé stavby a nepovolené úpravy břehů, které často zabíhají do pozemků toků a zužují tak i průtočnost koryta. Správci toku se nakonec podařilo získat veškerá povolení, aby se mohl vůbec pustit do práce.

„Vlastní doba veškerých údržbových prací bude záviset i na vstřícnosti „pobřežníků" ve smyslu umožnění přístupu ke korytu a rovněž i na vhodných povětrnostních podmínkách," poukázal na problémy v Litovli ředitel závodu Horní Morava David Fína.

Podle Litovelských žijících v blízkosti vody je problém s údržbou koryt letitý.

„Konečně se něco děje! Padesát let se na některé lokality vůbec nesáhlo. Přitom Litovlí prošlo několik povodní, po kterých zůstaly v korytech usazeniny. Pokud by se toky čistily pravidelně, prohloubily se, jako to dělali naši předci za první republiky, možná následky některých povodní nebyly takové," reagovala například Zdeňka Frištenská.

„Když se naší ulicí prohnalo tornádo, po kterém byla pořádná spoušť, vytáhli pouze to, co plavalo na hladině a to, co bylo zapíchnuté v bahně," dodala.

Komplexní protipovodňová opatření Litovle, která předpokládají investici ve výši 800 milionů korun, dlouhodobě komplikují jednání s vlastníky potřebných pozemků. Projekt už totiž musel být dvakrát přepracován. V případě pěti desítek vlastníků dokonce město i správce toku začal hovořit o možnosti vyvlastnění.

Autor: Daniela Tauberová

13.10.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pavel Moulis
10

Na Sigmě se podepisovaly smlouvy. Čtyři hráči prodloužili kontrakt

Opilá řidička převrátila Peugeot 407 na střechu
4

Opilá řidička bourala dva dny po sobě. Pokaždé byla úplně namol

Tunelem pod Sedlem měly už deset let jezdit auta. Zbyl z něj pouhý sen

VIZUALIZACE / VIDEO / Z Olomouce do Jeseníku za něco málo přes hodinu, bez popojíždění za kamiony, v zimních měsících bez sněhu a závějí. Tak mělo už deset let vypadat cestování mezi jižní a severní částí Jeseníků.

Vychutnejte si léto s Deníkem a hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

Hlasujte pro svou nejoblíbenější restauraci, hospodu, bar, pizzerii nebo bistro na střední Moravě.

Kabelkový veletrh bude poprvé na třech místech!

Jeden termín a tři města, kde se bude pomáhat prostřednictvím největší charitativní akce Deníku: Kabelkového veletrhu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení