VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vycházíte s příjmem? Jezdíte na dovolenou? Statistici se zeptají v domácnostech

Olomouc – Na příjmy a životní podmínky českých domácností se zeptají statistici v Olomouckém kraji. Do výběrového šetření, které již začalo, je v kraji zahrnuto 615 domácností.

24.2.2015 8
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jan Jelínek

Z minulých šetření vyplynulo například to, že si necelých 48 procent domácností v regionu nemůže dovolit ročně týdenní dovolenou.

„Konkrétně v olomouckém okrese je zahrnuto 117 domácností z předchozích tří let, které toto šetření nezaskočí, neboť se jedná o opakované návštěvy v ročním intervalu po dobu čtyř let. Nově budou navštíveny pro letošní zjišťování domácnosti v dalších 90 náhodně vybraných bytech," informovala Kamila Vepřková, ředitelka krajské pobočky Českého statistického ú­řadu.

S dotazníky se budou statistici pohybovat po Olomouci, Bělkovicích-Lašťanech, Bukovanech, Křelově-Břuchotíně, Litovli, Přáslavicích, Samotiškách, Skrbeni, Šternberku, Troubelicích, Uničově, Velké Bystřici, Velkém Týnci a Velkém Újezdě.

Formou osobního rozhovoru

Šetření Životní podmínky se provádí formou osobního rozhovoru.

„Odborně proškolení zaměstnanci se při návštěvě domácnosti prokáží průkazem tazatele nebo zaměstnance ČSÚ, na požádání i občanským průkazem," upozornila Kamila Vařeková.

Tazatelé zjišťují dlouhodobě srovnatelné údaje o sociálních a ekonomických podmínkách domácností a jejich členů.

Výsledky slouží při přípravě nástrojů sociální politiky státu a pro hodnocení jejího dopadu na životní úroveň občanů.

„Na základě tohoto šetření jsme schopni prezentovat výši a skladbu příjmů domácností a vývoj podílu populace ohrožené chudobou a sociálním vyloučením," uvedla ředitelka.

Originální dotazníky skartují

Na základě dotazů a subjektivního hodnocení respondentů z Olomouckého kraje vyplývá, že si necelých 48 procent rodin nemůže dovolit ročně týdenní dovolenou pro všechny členy domácnosti.

„Nebo 46 procent domácností není schopno zaplatit neočekávaný výdaj ve výši 9 400 korun. Naopak relativně snadno se svým příjmem vychází devět procent oslovených domácností," sdělila Kamila Vepřková.

Ujistila, že ve všech etapách šetření i zpracování dat jsou pracovníci vázáni mlčenlivostí podle přísných požadavků zákonů o státní statistické službě a o ochraně osobních údajů.

„Výstupem ze šetření jsou zcela anonymizované soubory dat, které neumožňují identifikovat individuální údaje týkající se konkrétní domácnosti či osoby. Originální dotazníky budou skartovány," uzavřela.

Autor: Daniela Tauberová

24.2.2015 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pavel Moulis
10

Na Sigmě se podepisovaly smlouvy. Čtyři hráči prodloužili kontrakt

Opilá řidička převrátila Peugeot 407 na střechu
4

Opilá řidička bourala dva dny po sobě. Pokaždé byla úplně namol

Tunelem pod Sedlem měly už deset let jezdit auta. Zbyl z něj pouhý sen

VIZUALIZACE / VIDEO / Z Olomouce do Jeseníku za něco málo přes hodinu, bez popojíždění za kamiony, v zimních měsících bez sněhu a závějí. Tak mělo už deset let vypadat cestování mezi jižní a severní částí Jeseníků.

Vychutnejte si léto s Deníkem a hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

Hlasujte pro svou nejoblíbenější restauraci, hospodu, bar, pizzerii nebo bistro na střední Moravě.

Kabelkový veletrh bude poprvé na třech místech!

Jeden termín a tři města, kde se bude pomáhat prostřednictvím největší charitativní akce Deníku: Kabelkového veletrhu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení