VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vraťme Olomouci historický orloj. Diskuze o obnově opět ožívá, co říkáte vy?

Olomouc – Před olomouckým orlojem z dob radostného budování socialismu stávají zejména o víkendech v poledne skupiny turistů. Nechtějí si nechat ujít střídající se figury dělníka, volejbalistky, řezníka, chemika, kopáče, úředníka nebo mlékařky.

15.2.2016 6
SDÍLEJ:
Fotogalerie
23 fotografií

Podoba olomouckého orloje z konce 19. století v původní velikosti (portrét císařovny byl za první republiky nahrazen alegoríí Moravy) - replika dělala kulisu k oslavám 90. výročí vzniku Československa v roce 2008Foto: DENÍK/Michal Kovář

Někteří Olomoučané by ale návštěvníkům města a ostatně i sami sobě raději dopřáli pohled na hodinový stroj odpovídající historickému náměstí.

Opakované úvahy o obnovení orloje na radnici aktuálně připomíná internetová petice.

V petici se podepsaní obracejí na vedení města s výzvou, aby začalo jednat o obnově původní podoby orloje.

Fotografii zobrazující předchozí provedení doprovází čtyři stovky jmen.

V roce 1885 vznikl spolek pro obnovu orloje. Vůdčí osobností byl  tehdejší olomoucký starosta  Josef von Engel. V letech 1895-1898 proběhla generální rekonstrukce  s instalací nového stroje a nového číselníku pojatého jako heliocentrické planetárium.

Odhalení zrekonstruovaného a zgruntu obnoveného orloje v roce 1898. Tato podoba na radnici vydržela až do socialistické proměny v letech 1947-55. Jen císařovna byla za první republiky nahrazena alegorií Moravy. Foto: Archiv VMO

Svolinského dílo přesunout na sídliště

Snahy o nahrazení stylu socialistického realismu se ovšem objevovaly už před dvaceti lety. Vlastně trvají dodnes.

„Iniciativa za obnovu olomouckého orloje vznikla hned po revoluci, to znamená v roce 1990. Dokonce byla vytvořena Asociace pro rekonstrukci olomouckého orloje. Existuje stále, ale nefunguje. Protože z řad úřadů a institucí nebyl zájem," sdělil olomoucký historik Miloslav Čermák, který se v otázce větší historické věrnosti orloje angažoval.

S kolegy například navrhovali, aby se stávající památka uvedená do provozu v roce 1955 přesunula na některé ze sídlišť, kde by více odpovídala době svého vzniku.

„Na jeho místo by pak byla vypsána soutěž, jak by měl vypadat orloj, který by korespondoval s historickým náměstím. Na současné podobě nám především vadí, že neladí s renesanční a barokní architekturou Horního náměstí. Je to naprosto cizí prvek," přirovnal přítomnost orloje naproti Herkulově kašně k někdejšímu Prioru v sousedství mořického kostela.

Figurky na olomouckém orloji

Místo svatých dělníci, rolníci i sportovci. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Atrakce, která se tam nehodí

K možné podobě se ale vyjadřovat nechce, protože odpověď by měla přinést právě soutěž.

„Je to poměrně složitá a otevřená otázka. Chtěli jsme, aby se k našemu návrhu na návrat k hezkému baroknímu orloji vyjádřili odborníci z celého světa," dodal Miloslav Čermák.

„Současný orloj je sice celosvětová atrakce, to je pravda, ale prostě se tam nehodí," shrnul.

Pokud by vznikla širší debata o novém orloji, je asociace připravena pomoci. Nicméně zatím k tomu situace nesměřuje.

„Četl jsem o velké rekonstrukci olomoucké radnice, ale marně jsem tam hledal zmínku o tom, že by se třeba uvažovalo o obnově orloje," podotkl historik.

V plánu je oprava střechy radnice, rozšíření infocentra nebo rekonstrukce schodů na věž.

Ke které podobě se vrátit?

„Když odhlédnu od finančního hlediska a budu mluvit za sebe, tak vnímám, že historie má různé vývojové etapy a stávající podoba orloje je jejich výsledkem. Původní orloj byl poničen v souvislosti s boji ve druhé světové válce. Osobně se domnívám, že je velmi subjektivní a specifické hledat, ke které jeho podobě bychom se měli vracet," řekl investiční a majetkoprávní náměstek primátora Filip Žáček (ČSSD).

„Myslím proto, že orloj by měl být zachován v takové podobě, v jaké je," dodal.

I kdyby město nechalo orloj přepracovat, podle Filipa Žáčka by se mohla stejně silně proti takovému přístupu ozvat jiná skupina.

„Historický orloj byl zajímavý a cenný, ale bohužel bylo nutné jej vzhledem k dějinnému vývoji nahradit novým. Nejsem zastáncem toho hledat v dějinné historii ideální momenty, k těm se vracet a přizpůsobovat jim to, co dnes má nějakou podobu," doplnil náměstek.

Současnému olomouckého orloji vtiskl jeho nezaměnitelnou tvář malíř, grafik, ilustrátor, scénograf a rodák ze Svatého Kopečku Karel Svolinský, od jeho narození uplynulo 14. ledna 120 let. Zemřel 16. září 1986.

Historie olomouckého orloje
- Pochází pravděpodobně z 15. století, podle tradice z doby husitských válek, nejsou ale záznamy. První dochovaná zmínka o olomouckém orloji je z roku 1519

- Prvotní orloj byl přestavěn ke konci 16. století dílem věhlasného učence, astronoma, matematika Pavla Fabricia a hodináře Hanse Pohla. Byl malířsky i plasticky vyzdoben, s pohyblivými figurami a hudebním doprovodem. Unikátní renesanční dílo vysoké technické i umělecké kvality Olomouc proslavilo daleko za hranicemi země. 

- V průběhu dalších let byl orloj několikrát vylepšován a opravován, objevovaly se další figury a motivy. Větší proměnou prošel po skončení třicetileté války (1662), poslední velkou úpravou s původním renesančním strojem pak v letech 1746 –1747, kdy se na jeho umělecky hodnotné výzdobě podílel i významný barokní malíř Jan Kryštof Handke.

- Barokní orloj v průběhu 19. století ale ztrácel na svém lesku a chátral, mnoho let dokonce vůbec nefungoval, stroj orloje stál.

- V roce 1885 vznikl spolek, který si vytkl za cíl orloj obnovit. Vůdčí osobností těchto snah byl tehdejší olomoucký starosta Josef von Engel. V letech 1895-1898 bylo přistoupeno ke generální rekonstrukci. Výzdoba byla pojata v romantickém historizujícím duchu a zásadní změnou byla i instalace nového stroje a nového astronomického číselníku pojatého jako heliocentrické planetárium. Dne 22. května 1898 se Olomoučané dočkali odhalení nového orloje, který do té doby nefungoval již víc než 70 let.

- Orloj byl poškozen na konci II. světové války, škody však nebyly nijak zásadní a část byla záhy opravena. Navzdory tomu ještě před komunistickým převratem v roce 1946 bylo brněnskými památkáři doporučeno přebudování orloje „dílem zcela novým v duchu současné doby". Zakázku na nové výtvarné a ideové řešení město o rok později po nezdařené soutěži přidělilo rodákovi z nedalekého Svatého Kopečka, profesoru pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové Karlu Svolinskému. Na figurální výzdobě se podílela jeho žena Marie.

- Po zdrženích a průtazích při tvorbě díla byl při oslavách 10. výročí osvobození dne 9. května 1955 pracujícímu lidu konečně představen orloj v nové socialisticko-realistické podobě, která mu zůstala dodnes. Radostný vesmír dělníků, rolníků a pracující inteligence nicméně na olomoucké radnici stále pohání důmyslný původní stroj z konce 19. století.  

(kof)

Autor: Ondřej Zuntych

Jste pro rekonstrukci historické podoby olomouckého orloje?

Ano

88 %

Ne

12 %

Hlasovalo: 3170

Anketa byla ukončena

15.2.2016 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sportovní manažer Sigmy Ladislav Minář
23

Manažer Sigmy Minář otevřeně: Z loňských přestupů jsem se poučil

Vlevo Jiří Zemánek (ČSSD) a Oto Košta (ANO) ještě jako hejtman a jeho první náměstek
33

Zemánek: Košta musel odejít, bylo to jediné řešení

Michal Tung o EET: Také Vietnamci pořizují pokladny na poslední chvíli

Zavedení elektronické evidence tržeb se od března nevyhnou ani vietnamští obchodníci. Jejich počet se odhaduje na 20 tisíc a jejich tržby podle odhadů mohou mezi maloobchodníky činit až 70 procent. Na konci loňského roku mělo v ČR trvalý pobyt přes 48 tisíc Vietnamců. Na jejich přípravu na zásadní změnu pro způsob obchodování se Deník zeptal vietnamského podnikatele Michala Tunga, který na ni své krajany již několik měsíců připravuje.

Do Olomouce přijedou tisíce mladých katolíků z celé země

Tisíce mladých lidí z celé České republiky přijede v létě do hanácké metropole.

Pamlsková vyhláška? Děti vyměnily jogurty za vlašák a kolu z večerky

Tzv. pamlsková vyhláška měla přinést zdravější stravu do školních bufetů. V praxi však spíše zvýšila tržby obchodům v okolí škol, kde se děti "vyspraví" sladkostmi, salámy či sladkými limonádami.

AKTUALIZOVÁNO

VIDEO: Mora vyhrála a naděje na předkolo stále žije

Olomouc – Klíčový zápas olomoučtí hokejisté zvládli. V derby porazili Zlín 3:0 a dvě kola před koncem základní části na desátou Plzeň ztrácí tři body.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies